Ako budovať spojenie s deťmi: Rodičovská rola vs. rola mamy a otca

MK | 19. január 2024
Ako budovať spojenie s deťmi: Rodičovská rola vs. rola mamy a otca

Napadlo vám niekedy, že tieto role sú trochu odlišné? Ako rodičia máme na pleciach výchovu, praktickú starostlivosť o deti, ako mamy a otcovia sme pevným bodom a láskavým náručím pre dieťa.

Kľúčom k vzťahom medzi rodičmi a deťmi je spojenie

Pocit bezpečnej pripútanosti.

Klinická psychologička Susan Caso  rozlišuje medzi dvoma základnými rolami – "Rodičovskou rolou" a "Rolou mamy/otca".

Pre vytváranie silnej emocionálnej väzby s deťmi je dôležité, aby rodičia trávili viac času v role mamy/otca, ktorá je vrúcnejšia a viac zameraná na spoločné zážitky a budovanie dôvery. Rodičovská rola, hoci nevyhnutná, je často viac zameraná na plnenie úloh a povinností, čo môže viesť k odpojeniu od detí a vnímaniu väčšiny interakcií s rodičmi ako negatívnych.

Úloha mamy/otca je vrelá, milujúca

Vtedy si užívate jeden druhého. Bavíte sa spolu, varíte, tancujete, hráte sa.  Vtedy dieťa najviac cíti vašu lásku a buduje sa medzi vami dôvera. Vaše deti vedia, že ich máte radi, ale s časom stráveným v úlohe mamy/otca cítia, že ich máte radi. Cítia, že s nimi chcete tráviť čas. 

Ako budovať spojenie s deťmi: Rodičovská rola vs. rola mamy a otca

Rodičovská rola je viac inštruktážnou

Zahŕňa plánovanie a všetky interakcie, ktoré sa začínajú slovami „Máš“, „Potrebuješ“ alebo „Kedy prídeš“.  Môžu to byť menej príjemné interakcie, ktoré sú sprevádzané náhlením, opakovaným usmerňovaním a podráždením. V tejto rodičovskej role máme tendenciu byť odpojení od našich detí. Keď sa dospievajúcich pýtate, aké percento ich interakcie s rodičmi je negatívne, väčšina hovorí, že okolo 80 %. Tieto "povinné" rodičovské pokyny vnímajú ako negatívnu interakciu a to spôsobuje dočasné odpojenie medzi tínedžerom a rodičom. 

Dobrou správou je, že čím viac zostaneme v režime mama/otec, tým menej času musíme stráviť v režime rodiča. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je byť deťom k dispozícii vždy, keď sa chcú porozprávať (namiesto toho, aby ste sa z nich snažili vypáčiť informácie, ktoré chcete vedieť vy, keď sa chcete porozprávať). Úloha mama/otec pomáha vytvárať bezpečný priestor pre emocionálne vyjadrenie.

Trávte so svojim deťmi viac času v úlohe mamy/otca

Vytvorí to bezpečné, upokojujúce puto. Ako rodič máte veľa povinností pri výchove svojich detí. Ste plánovačmi, šoférmi, poradcami, vychovávateľmi. So všetkými týmito veľmi odlišnými úlohami môže byť ťažké mať na pamäti túto najdôležitejšiu časť rodičovstva, kultiváciu vzťahu. Udržiavanie tohto bezpečného spojenia môže byť náročné práve kvôli nárokom, ktoré si vyžaduje rodičovstvo

Zdroj: www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: