3 veci, ktoré deťom v hneve nehovorte

Marika Koscelníková | 10. september 2022
Tieto veci deťom nehovorte

Najsilnejšie a pritom krehké. Puto, ktoré nás sprevádza celý život a z ktorého vychádzajú všetky naše ďalšie vzťahy.

Stačí málo a dieťaťu zostane jazvička. Možno ste to tak nemysleli, len vás ovládla situácia...

Ty si zlý/zlá

V napätej situácii reagujeme často agresívne a neovládneme ani my svoje emócie. Nech už dieťa urobí čokoľvek, snažme sa zamerať na kritiku toho, čo urobilo, nie na hodnotenie jeho samého. Bolo zlé, čo si urobil/urobila. Dieťa potrebuje aj v tej najhoršej situácii, keď ste obaja vyhrotení vedieť, že ho neodsúdite. Môžete a aj musíte poukázať na to, čo urobilo zle a aké to má následky. Vždy hodnotíme len jeho konanie, nevytlačme mu na čelo a do duše slová SI ZLÝ/ZLÁ. S touto nálepkou sa ľahko môže stotožniť.

Choď preč/ Nechcem ťa vidieť

Oddychový čas je nápomocný, ak potrebujete vychladnúť. Neposielajte však dieťa preč, aby bolo samé so svojimi emóciami. Pochopí to tak, že pred vami nemôže plakať, hnevať sa, byť nahnevané, urazené alebo čokoľvek, lebo ho v tej chvíli odmietate. „Potrebujem chvíľu, aby som to spracovala, na chvíľu odídem a aj ty si môžeš porozmýšľať“, skúste si vy svoj oddychový čas „vypýtať“ takto. 

Nemám ťa rada, keď si taký/taká

Medzi rodičmi a deťmi je to ako na hojdačke. Dobré aj horšie dni. Deti dospievajú, majú svoje nálady a nápady, kritických situácií v rodičovstve je naozaj veľa. Ale každé dieťa by malo vedieť, že ho majú mama a otec radi. Za každých okolností. Je to tá najpodstatnejšia časť výchovy, vzťahu. Ak bude toto vedieť vaše dieťa, bude mať jedinú istotu, ktorú mu tento svet ponúka a to dokonca tú najväčšiu. Všetky ťažkosti a problémy sa zvládajú lepšie s pocitom, že je tu niekto, kto vás miluje. Medzi rodičom a dieťaťom je to to najpodstatnejšie. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: