Tieto (netradičné) obilniny zaraďte do detského jedálnička
Nech sa netradičné stane tradičným aj vo vašej kuchyni.
Poďme si ukázať, ktoré menej často používané obilniny by mali a mohli byť úplne bežnou súčasťou nielen detského jedálnička:
Pšeno
Proso (pšeno) je bezlepková obilnina s vysokým obsahom bielkovín, železa, horčíka, vitamínov skupiny B a vlákniny. Je vhodné ho kombinovať s ďalším zdrojom bielkovín pre doplnenie všetkých esenciálnych aminokyselín.
V detskej výžive sú obľúbené a ľahko stráviteľné najmä pšenové kaše ako samostatné jedlo alebo príloha. Môžeme ho využiť všade tam, kde by sme použili bežne ryžu, ale aj ako závarku do polievok či namiesto drobných cestovín.
TIP:
Pred povarením je najlepšie, ak ho dva- až trikrát prelejeme vriacou vodou, aby stratilo horkastú príchuť. Do hrnca môžeme spolu s vodou pridať (rastlinné) mlieko a tak povariť, kým pšeno nenasaje všetku tekutinu.
Pšeno: Zdravé variácie v kuchyni
Ovos
Ovos (ovsené vločky) obsahuje nízky podiel lepku. Je skvelým zdrojom komplexných sacharidov a rozpustnej vlákniny, bielkovín, kvalitných tukov, vitamínov skupiny B, vápnika, ale aj fytoestrogénov či betaglukánov. Vynikajúcim prostriedkom na rôzne tráviace problémy je ovsená polievka alebo vývar z ovsa.
Doma si môžeme pripraviť aj ovsené mlieko. Ovsená múka a vločky sú vhodné aj pri domácej výrobe rôznych placiek, tyčiniek a pochutín. Ak pripravujeme ovsenú kašu, krátko ju povarme vo vode, aby vločky zmäkli a znížil sa obsah antinutričných látok. Ovsené vločky môžeme použiť ako náhradu orechov, alebo po zomletí na prášok namiesto klasickej múky. Ovsené kaše sú zaujímavé aj v slanej forme, s rôznymi bylinkami, špenátom, pečenou zeleninou a pod.
Recepty: Ovsené dobroty
Pohánka
Pohánka je zdrojom najmä sacharidov a rozpustnej vlákniny, bielkovín, má len malé množstvo tukov. Dodáva nám železo, horčík, vitamín E, vitamíny skupiny B, lecitín, ale dokonca aj stopy medi a kobaltu. Pre vyváženie obsahu aminokyselín je vhodné ju kombinovať s ryžou, kukuricou či pšenicou.
V jedálničku detí sa môže vyskytovať vo forme lámanky, krupice, múky či lúpanej pohánky. Má špecifickú chuť, preto ju neakceptujú všetky deti. Jedna z najprijateľnejších foriem pohánky je instantná kaša, ktorá môže dobre poslúžiť kvôli rýchlej príprave len zaliatím s vodou alebo mliekom.
TIP:
Pohánku varíme krátko v dvojnásobnom množstve vody a necháme dôjsť pod pokrievkou 15 až 20 minút.
Kukurica
Kukurica patrí medzi sladké obilniny pre vyšší obsah prirodzeného cukru. Je to bezlepková potravina s vysokým obsahom sacharidov a vlákniny. Obsahuje významné karotenoidy, vitamíny skupiny B a E. Keďže jej chýbajú niektoré esenciálne aminokyseliny (lyzín a tryptofán), pre komplexnosť ju môžeme kombinovať so strukovinami alebo mliečnymi výrobkami.
Z kukuričnej krupice pripravujeme kašu (polentu) povarením vo vode do zhustnutia. Olej z kukuričných klíčkov je výborným zdrojom vitamínu E.
Obilniny bez lepku (pšeno, pohánka, kukurica, ryža) a obilniny s nižším obsahom lepku (ovos, jačmeň) zavádzame od konca prvého mesiaca príkrmov, teda koncom 7. mesiaca, napr. vo forme obilninových kaší (pšenová, ryžová, ovsená, krúpková).
Pšenica netradične
Najklasickejšou verziou výrobkov z obilnín (pšenice, pšenice špaldy) sú okrem pečiva – cestoviny. Sú zvyčajne pripravované z múky a vody. Najčastejšie sa stretávame práve s bielymi pšeničnými cestovinami, niekedy z tvrdozrnnej pšenice. Celozrnné cestoviny sú už vyrábané z celozrnnej múky.
Výbornou alternatívou k celozrnným cestovinám je aj bulgur (z celozrnnej pšenice) alebo kuskus – sú vynikajúce v strave malých detí. V jedálnom lístku dieťaťa zaraďujeme tieto alternatívy cestovín s vyššou koncentráciou lepku o čosi neskôr, po ukončenom 9. mesiaci.
KUSKUS: Skvelé recepty nielen pre deti
TIP:
Príprava bulguru je veľmi jednoduchá, zvyčajne ide o krátke povarenie v dvojnásobku vody s tým, že bulgur musí „dôjsť“ po ukončení varu. Kuskus stačí zaliať horúcou vodou, prípadne vodou v kombinácii s rastlinným mliekom a nechať postáť 5 minút.
Bulgur aj kuskus sú vynikajúcou prílohou namiesto ryže, či už samostatne alebo v kašiach či „rizotách“.
Obilniny na báze pšenice s vyššou koncentráciou lepku – kamut, bulgur, kuskus zavádzame od zavŕšeného 9. mesiaca.