Zápal stredného ucha

Zuzana Balogová | 9. december 2011
Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha patrí k č častým ochoreniam, s ktorými sa môžeme stretnúť u detí do 7 rokov a ktoré postihujú i najmenšie deti.

 Poznáte to. Vaše dieťa je choré a vy by ste najradšej všetky jeho trápenia a ťažkosti vzali na seba. Hlavne, ak ide o choroby, ktoré sú sprevádzané bolesťou. Jednou z chorôb, ktoré rodičom i deťom prinášajú takúto nepríjemnú skúsenosť je aj zápal stredného ucha. Trochu si ho preto priblížime.

Ako dochádza k zápalu stredného ucha

Väčšinou sa rozvíja ako komplikácia vírusových infekcií horných dýchacích ciest postupujúcich po Eustachovej trubici (tá prechádza zo zadnej časti hrdla k strednému uchu). K zápalu dochádza pre jej upchatie. Najčastejšími príčinami  upchatia Eustachovej trubice je nádcha prípadne tlak vyvolaný  zväčšenou nosovou mandľou.

Aké sú príznaky zápalu stredného ucha? 

Zápal stredného ucha sa rozvíja postupne. V klinickom obraze najprv nachádzame  nádchu, zápal hrdla a prínosových dutín.

Okrem vysokých teplôt je u dojčiat prítomná plačlivosť, podráždenosť, nechutenstvo (kvôli bolesti zle pijú a jedia), otáčanie hlavičky na chorú stranu, zväčšenie lymfatických uzlín za uškom, chytanie si postihnutého uška, pridať sa môže aj vracanie.

Prečítajte si: Ako na horúčku?

Netreba však zabúdať, že čím je dieťatko menšie, tieto príznaky nemusia byť zjavné alebo môžu úplne chýbať. Do popredia vtedy vystupujú celkové príznaky choroby, preto je dobré vždy myslieť na možnosť  zápalu stredného ucha.

Staršie deti sa môžu sťažovať na pulzujúcu bolesť v jednom alebo obidvoch ušiach,  šum v uchu, na citlivosť kosteného výbežku za uchom . Prítomná je horúčka, závraty, bolesť hlavy, zhoršenie až strata sluchu.

Diagnostika zápalu stredného ucha

Diagnostika je založená na popísaných ťažkostiach a vyšetrení ucha otoskopom (ušným zrkadielkom), ktorý priblíži zväčšený obraz ušného bubienka a presvieti ho. Pri zápale býva ušný bubienok červený a vyklenutý. Môže byť zhrubnutý, môžu sa na ňom tvoriť pľuzgieriky alebo je na ňom vidno miesto perforácie (prederavenia) s prítomným výtokom.

Pri vylučovaní sekrétu z ucha sa robí výter na kultiváciu a citlivosť, aby sa našla bakteriálna príčina zápalu a vhodný spôsob liečby. Najčastejšie sa kultivačným vyšetrením zistia Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catharalis a Streptococcus pyogenes.

Liečba zápalu stredného ucha

Zápal stredného ucha prebieha v 4 fázach a od fázy zápalu závisí aj jeho liečba.

V 1. fáze je prítomné zaľahnutie a bolesť ucha. Ide o začiatok ochorenia. Najdôležitejšie v tejto fáze je udržiavať priechodnosť nosa správnou toaletou nosa, používaním nosových kvapiek, u dojčiat a mladších batoliat odsávaním.

Podávajú sa analgetiká (lieky proti bolesti), antipyretiká (lieky proti horúčke) a antiflogistiká (lieky proti zápalu). Lokálne (do chorého ucha) sa aplikujú ušné kvapky, ktoré však slúžia iba ako podporná liečba. Používajú sa kvapky s antiflogistickým a analgetickým účinkom. Do postihnutého uška sa používa aj Burrow alkohol na štráfiku.

2. fáza je charakterizovaná zvýšenou teplotou a výraznejšou bolesťou ucha. Bolesť vzniká ako následok hromadenia tekutiny v strednom uchu. Bolesť vyrušuje deti počas dňa aj noci, sú nekľudné, nevedia zaspať alebo sa v noci budia zo spánku.  Liečba spočíva v opatreniach rovnakých ako v 1. fáze ochorenia, je však potrebné odborné sledovanie otolaryngológom (teda na ORL ambulancii).

Počas 3. fázy  dochádza  vplyvom baktérií k  infikovaniu nahromadenej tekutiny v strednom uchu, ktorá sa mení na hnis. Bolesť a vysoké teploty stále pretrvávajú, objaviť sa môže vracanie. Vyšetrením otoskopom sa zisťuje vyklenutie bubienka.

V tomto štádiu sa pristupuje k chirurgickej liečbe. Za účelom uvoľnenia hnisu sa robí tzv.paracentéza. Ide o výkon, pri  ktorom sa urobí malý rez na ušnom bubienku a zavedie sa malá rúrka pre zlepšenie cirkulácie vzduchu v uchu, čím dôjde k zabráneniu hromadenia tekutiny.

V 4.fáze zápalu stredného ucha dochádza k samovoľnému prederaveniu (perforácii)  ušného bubienka, čo sa prejaví niekoľko dňovým výtokom z ucha, ústupom teplôt a bolesti, pretože dôjde k zníženiu tlaku na okolité štruktúry stredného ucha.

Samozrejmosťou v liečbe dojčiat, batoliat a detí s iným celkovým ochorením je podávanie ATB, u starších detí antibiotická liečba závisí od zdravotného stavu. Ťažkosti zmierňuje aj liečba teplom.

Komplikácie zápalu stredného ucha

Okrem už spomenutého samovoľného prederavenia ušného bubienka môže v zriedkavých prípadoch dôjsť k mastoiditíde (infekcia sa šíri do kosti za uchom), ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu.

Niekedy môže v dôsledku pretrvávajúceho výpotku v strednom uchu dôjsť k dlhšie trvajúcemu zhoršeniu sluchu, ktoré môže viesť ku komunikačným problémom a ťažkostiam s učením. Na kontrolu sluchu môžeme u dieťaťa urobiť test, pri ktorom vyvoláme hluk za jeho chrbtom. Dieťa by sa malo obrátiť za zdrojom hluku.

Prečítajte si:

Posvieťme si na uši

Mami, bolí ma uško!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: