Ako sa správne starať o ušká

Pólosová Enikö | 29. Mar 2017
Ako sa správne starať o ušká

Starostlivosť o detské ušká nezanedbajte. Dôležitá je správna hygiena.

Ucho je dôležitý orgán

Na prvý pohľad zložitý tvar ucha v sebe skrýva ešte zložitejšiu anatomickú stavbu. Povedzme si veľmi stručne, čo tvorí ucho: tzv. vonkajšie ucho sa skladá z ušnice a vonkajšieho zvukovodu.

Vonkajší zvukovod končí bubienkom – je  to oválna väzivová blanka lievikovito preliačená do stredného ucha. V tejto stredoušnej dutine sa nachádzajú tri kostičky: strmienok, nákovka a kladivko – prenášajú zvukové signály do vnútorného ucha. Je to časť ucha, v ktorej sa nachádza orgán sluchu a rovnováhy.

Ušná dutina je spojená s hrdlom tzv. Eustachovou trubicou, ktorá zabezpečuje vyrovnanie meniacich sa tlakov v stredoušnej dutine.

Pre nás je z hľadiska hygieny najdôležitejšou časťou ušnica a vonkajší zvukovod. V chrupkovej časti zvukovodu sa nachádzajú aj mazové žliazky, ktoré produkujú ušný maz.

Úlohou ušného mazu je chrániť zvukovod, udržiavať vhodné pH, zabraňovať baktériám, infekciám. Preto sa ušného mazu nechcite za každú cenu zbaviť. Okrem toho, čím častejšie odstraňujete ušný maz, tým viac sa ho tvorí.

Prečítajte si: Poruchy sluchu u detí 

Ako správne čistiť uši

Asi pre väčšinu detí je čistenie uší príjemnou a upokojujúcou záležitosťou. Nie je to nič nepríjemné, ak sa robí správne.

Na čistenie použite radšej vatové tampóny, prípadne kúsok stočenej gázy. Môžete si pomôcť aj kúskom mokrej gázy, ktorú si naviniete na prst a takto uši vyčistíte.

Vatové tyčinky sú síce na vyčistenie ušnice vhodné, ale nezasúvajte ich hlbšie. Riskujete poranenie zvukovodu, najmä ak je dieťa nepokojné, alebo čistenie uší neobľubuje, okrem toho sa môže stať, že sa vata z tyčinky skĺzne a problém je na svete.

Na trhu existujú špeciálne vatové tyčinky pre deti s rozšírenou časťou, aby ich nebolo možné zasunúť prihlboko. Najvhodnejšie je čistiť uši po kúpaní, či sprchovaní, čím súčasne odstránite aj nadbytočnú vodu.

Stačí, ak sa čistí iba ušnica a vchod do zvukovodu – t. j. to, čo očami vidíme. Nie je potrebné zachádzať hlbšie, tým sa ušný maz iba zasúva, môže ,,stvrdnúť“ a vytvorí sa tzv. mazová zátka. Tú môže odborne odstrániť iba lekár – nepokúšajte sa o to sami!

Ušnicu pri čistení jemne potiahnite smerom nahor a dozadu – tým sa zlepší prístup do vonkajšieho zvukovodu – a krúživým pohybom tampónom alebo gázou odstráňte maz. Nezabudnite – na každé ucho použite čistú vatu či gázu!

Tým zabránite prípadnému preneseniu infekcie z jedného ucha do druhého. Nezabudnite na odstránenie nečistôt aj za ušami – vatovým tampónom namočeným v detskom olejčeku jemne potrite tieto miesta.

Často sa na to zabúda najmä u novorodencov a dojčiat a vznikajú z toho nepekné ranky, ktoré často zapáchajú.

Ak sa deťom dostala počas kúpania voda do uší, snažte sa ju odtiaľ dostať, najmä ak viete, že vaše dieťa je na to citlivé. Ale POZOR – nie za každú cenu! Stačí vyčistiť ucho bežným spôsobom, prípadne jemne vysušiť fénom.

V lekárňach sa dajú zakúpiť aj prostriedky na dôkladnejšie vyčistenie uší, najmä ak máte časté problémy s upchaním zvukovodu ušným mazom. Sú to ušné spreje, kvapky alebo ušné sviečky. O spôsobe použitia sa informujte u svojho lekára, či lekárnika!

 

Ako postupovať ak dieťatko bolia ušká

V každom prípade neodkladajte návštevu lekára – infekcia v uchu nie je žiadna maličkosť, neliečená môže viesť k problémom so sluchom až k hluchote.

Pri infekcii vonkajšieho ucha sa zapáli sliznica zvukovodu. Najčastejšou príčinou tejto infekcie je mechanické poranenie – ak sa dieťa často špára v uchu, poranenie ostrým predmetom, ale aj spomínanou vatovou tyčinkou. Infekciu sprevádzajú bolesti ucha najmä pri dotyku alebo svrbenie ucha, zapálený, červený zvukovod, prípadne výtok z ucha.

Prečítajte si: Tinnitus alebo šumenie, pískanie a praskanie v ušiach

Pri infekcii stredného ucha je postihnutá dutina za bubienkom. U detí jej často predchádzajú infekcie hrdla – keďže Eustachova trubica vedúca z hrdla do ucha je u detí veľmi krátka, takže sa infekcia ľahko šíri.

Ak vaše dieťa takúto infekciu prekonalo do dvoch rokov, je veľmi pravdepodobné, že ju prekoná zakaždým, keď bude mať zapálené hrdlo, či nádchu. Približne v ôsmich rokoch sa trubica rozšíri a infekcia bude hroziť zriedkavejšie.

Zápal stredného ucha
spoznáte relatívne ľahko. Sprevádzajú ho totiž veľmi silné bolesti ucha, pre ktoré je dieťa plačlivé, nepokojné, nespavé. Môže si ucho šúchať, poťahovať. U detí do troch mesiacov môže byť prítomné nechutenstvo, alebo plač pri prijímaní potravy, nakoľko má dieťa problémy s prehĺtaním, prípadne aj zvýšenú teplotu.

Prečítajte si: Zápal stredného ucha: Z nevinného soplíka aj strata sluchu
Predtým ako navštívite lekára, môžete podať dieťaťu odporúčanú dávku lieku s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu na tlmenie bolesti. Pri zápale mu nikdy nepodávajte teplý obklad na ucho – rozvoj zápalu ním ešte viac podporíte.

Ak chorobu sprevádza aj výtok,  nevytierajte ho. Položte na ucho čistú vreckovku a dbajte nato, aby dieťa ležalo na postihnutej strane a hnis mohol voľne odtekať.

Ak má dieťa nádchu, podajte mu kvapky do nosa – pomáhajú pri dekongescii (uvoľnení  a odpuchnutí sliznice nosnej dutiny), prečistení nosovej dutiny, čím sa zníži aj riziko prenesenia infekcie na ucho.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: