Tinnitus alebo šumenie, pískanie a praskanie v ušiach

Redakcia | 31. May 2016
tinnitus_dieta

Je to odborný názov pre hučanie v ušiach, ktoré môže byť pre človeka veľmi nepríjemné a v niektorých prípadoch môže viesť až k depresiám, bolestiam hlavy a k poruchám spánku.

Príčinou vzniku môže byť narastajúci stres a stále hlučnejšie prostredie, ktoré nás obklopuje. Na rozdiel od očí, ktoré si aspoň v čase spánku oddýchnu, sluchové orgány nám slúžia 24 hodín denne. Týmto zdravotným problémom si aspoň raz za život prejde každý tretí človek.

Ako je možné tinnitus vyliečiť?

Veľmi ťažko. Neexistuje spôsob, ktorý by tinnitus, predovšetkým ten chronický, dokázal úplne vyliečiť. K dispozícii sú však liečebné postupy, ktorými možno jeho prejavy potlačiť a zmierniť. Ak je tinnitus akútny, využíva sa tzv. infúzna terapia, ktorá spočíva v podávaní kortikoidov a liekov, ktoré rozširujú cievy, pretože pri akútnom tinnite býva nedostatočne prekrvované vnútorné ucho. Ďalšou možnosťou je terapia HBO. Za touto skratkou sa skrýva hyperbarická terapia kyslíkom, ktorá pozostáva z niekoľkých sedení v pretlakovej komore. Pacient pod dozorom lekára inhaluje stopercentný kyslík, ktorý sa lepšie dostane až do buniek, a zaistí tak lepšie prekrvenie ucha. Veľmi ojedinele sa môže vyskytnúť aj tzv. objektívny tinnitus, ktorý sa prejavuje tak, že je počuteľný nielen pre pacienta, ale aj pre okolie a tiež merateľný fonendoskopom.

Tip MAMA a ja

Niekedy môže tinnitus spôsobiť aj problém s krčnou chrbticou. V takom prípade pacientom môže pomôcť rehabilitácia zameraná na celkové uvoľnenie v tejto oblasti.

 

Môže vám pomôcť:

Ako si vybrať dobrého pediatra?
Posvieťme si na uši

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: