Veľa cukru = agresivita u detí?
Mnoho odborných prác potvrdzuje zníženie počtu násilností, pokiaľ sa u daných jedincov zníži alebo vylúči potrava s obsahom cukru. Platí to aj u detí?
Stephen Shoenthaler z Programu sociálnej spravodlivosti pri California State College na základe štúdie z väznice v Tidewater dokazuje, že diéta s vysokým obsahom cukru spúšťa u ľudí násilné správanie.
Deje sa tak nasledujúcim spôsobom: ak má mozgová kôra a limbický systém (t. j. časť mozgu, ktorá riadi dôležité fyziologické procesy, ako sú termoregulácia, príjem potravy, spánok, vylučovanie hormónov a má vplyv aj na správanie – pozn. redakcie) súperiť o nedostatočné zásoby glukózy, vždy vyhrá limbický systém.
Mamy radia mamám: Zakazovať deťom sladkosti alebo nie?
Ak sa konzumuje strava s príliš vysokým obsahom cukru, jeho hladina v krvi rýchlo stúpne a potom sa vplyvom pôsobenia inzulínu zníži. Limbický systém si takto ukoristí všetku glukózu. Následkom toho preváži emočná zložka správania, pretože práve tento systém ho začne kontrolovať. Rozumové konanie je však odsunuté, keďže mozgová kôra hladuje.
Čo z toho vyplýva?
Ak chcete mať pod kontrolou svoje správanie a aj správanie vlastných detí, sladkosti by nemali nahradzovať bežné jedlo, nanajvýš ho iba dopĺňať.
Sústreďte sa na zdravé, nie sladké raňajky a vhodnú desiatu pre vaše dieťa. Cukor by mal byť prijímaný najmä prostredníctvom čerstvého ovocia.
Zdravá desiata: RECEPTY