Taká malá koketa - prečo sexualizujeme malé deti?

Kristina Böhmer | 17. december 2020
Sexualizácia dievčat

"Najhoršie bolo, keď mi začali rásť prsia. Mama všetkých upozorňovala na to, že už nosím malú podprsenku, zachichotala sa a potom dodala, že sa hanbím."

Detské podprsenky pre dievčatá predškolského veku, nalakované nechty, bábiky s dlhými mihalnicami. Hudobné videoklipy a filmy plné mladých žien a dievčat v napasovaných nohaviciach a hlbokých výstrihoch, špúliac v predklone pery.

Na ktorú časť tela sa mi pozeráš?

Andrea má 35 rokov a hoci dnes už vie, že je to iracionálna obava, stále ju prenasleduje nepríjemný pocit z toho, na ktorú časť jej tela sa ľudia budú pozerať.

„Keď som bola malá, dospelí si zvykli občas robiť medzi sebou žarty a ja som to počula. Boli to také nevinné poznámky, keď som sa pretŕčala v nových šatách a suseda otcovi povedala, že tá tvoja dcéra je taká malá koketa, to sa máš na čo tešiť, aby si si vzduchovku už teraz pripravil! Všetci sa na tom smiali, ja som tomu poriadne nerozumela, ale mám pocit, že to ostalo vo mne dodnes,” hovorí Andrea.

Štvorročné dievča nevie, čo je to sex, ale tie poznámky, ktoré z nej namiesto plnohodnotnej ľudskej bytosti robia len objekt, na ktorý sa treba pozerať a nič viac od neho neočakávať, v nej ostanú navždy. „Dodnes, keď si kupujem oblečenie, tak v kabínke najprv rozmýšľam, ako sa na mňa v tomto asi tak budú pozerať ľudia, lebo mám strach z toho, že si ma budú tak nepríjemne premeriavať,” dodala Andrea.

Nie je to len o vtipných poznámkach, ktorými síce deťom ublížiť nechceme, ale robíme to. Je to o celej dnešnej kultúre polonahých žien v hudobných videoklipoch a detskom oblečení so sexy prvkami. Nie je to v poriadku. Nie je to vtipné ani nevinné, a už vôbec nie milé.

Priskorá sexualizácia dievčat im vytvorí nesprávny obraz o sebe ako o ľudskej bytosti, budú mať nízke sebavedomie a budú trpieť úzkosťami. Chlapci, naopak, sa naučia vnímať ženy ako objekty. 

Preto je veľmi dôležité, aby sme dievčatám aj chlapcom nastavili správny hodnotový rebríček a naučili ich, že obľúbenosť v kolektíve sa nezískava vyzývavým správaním a prsia nie sú v živote to najdôležitejšie.

Sexualizácia a jej vplyv na malé dievčatá

„Skorá sexualizácia dievčat vedie často k problémom s vnímaním vlastného tela, k zníženému sebaobrazu, nespokojnosťou s vlastným telom, ktorá často môže vyústiť až do problémov v oblasti duševného zdravia, napríklad dievčatá prežívajú hanbu, úzkosti, majú depresie či anorexiu,” vysvetlila detská psychologička PhDr. Mária Balážová. 

Potvrdila to aj Andrea. Vraj si jasne spomína na to, ako sa v období puberty hanbila, keď niekto poukázal na jej výzor. „Najhoršie bolo, keď mi začali rásť prsia. Mama všetkých upozorňovala na to, že už nosím malú podprsenku, zachichotala sa a potom dodala, že sa hanbím. Chcela som sa prepadnúť pod zem,” spomína. „Ja viem, že to nerobila so zlým úmyslom, ale dopadlo to tak, že ešte dnes, dávno po tridsiatke, sa snažím čo najlepšie schovávať svoj hrudník, aby ho nikto nezazrel a náhodou nekomentoval.”

Toto je tá najjednoduchšia vec, ktorú my rodičia vieme odstrániť. Jednoducho to svojim dcéram nebudeme robiť. „Veľmi dôležité je, aby rodičia, pričom hovoríme o matkách aj otcoch, chránili emočné zdravie svojich detí, a to najmä tým, že budú ich výzor hodnotiť a komentovať čo najmenej,” povedala psychologička a dodala: „Radšej sa rozprávajme o tom, čo je pre nás zdravé, a nie o tom, čo vyzerá dobre. Chráňme deti pred neprimeranou objektifikáciou a zidealizovanými obrazmi žien.”

Nekomentujme výzor svojich dcér

Jim Taylor, medzinárodne uznávaný psychológ, ktorý sa špecializuje na rodičovstvo a napísal niekoľko zaujímavých kníh, tvrdí, že matky môžu dievčatám veľmi pomôcť pri tvorbe správneho obrazu o sebe samých.

V prvom rade tým, že nebudú komentovať výzor svojej dcéry a nebudú klásť priveľký dôraz na svoj vlastný výzor. Ak totiž samotná matka určuje svoju vlastnú hodnotu na základe toho, či je dostatočne príťažlivá, oblieka sa a správa vyzývavo, tak dcéra tento model správania sa a pohľad na ženskosť od nej preberie.

sexualizácia dievčat

Sexualizácia a jej vplyv na chlapcov

Toto všetko má negatívny dopad aj na chlapcov. Oni si takisto vytvárajú obraz o svojej sociálnej realite a o tom, ako funguje svet. Ak sa naučia, že dievčatá sú objekty a ich hodnota sa určuje podľa toho, ako vyzerajú, tak sa tak k ženám budú v budúcnosti správať.

„Kriví sa ich obraz o tom, čo očakávajú vo vzťahoch so ženami. Ak ich očakávania podliehajú stereotypom o tom, ako by ženy mali vyzerať či správať sa, tak namiesto skutočného kontaktu a budovania vzťahu so ženou ako ľudskou bytosťou budujú fiktívny vzťah založený na nerealistických očakávaniach,” povedala detská psychologička.

Médiá dievčatám ukazujú, že žena má byť sexy a vyzývavá

Dokonca aj detské oblečenie má často vyzývavé prvky. Podľa nedávnej štúdie uverejnenej na www.livescience.com sa až na tretine detského oblečenie dá nájsť sexy prvok. Najočividnejším dôkazom sú však detské topánky na opätkoch, či dokonca leopardie bikiny pre dievčatá mladšie ako osem rokov, ktoré pred pár rokmi na trh uviedla Elizabeth Hurley.

„Výskumy dokazujú, že už dievčatá okolo šiestich rokov vnímajú oblečenie s provokatívnymi prvkami ako zaujímavejšie. Deti sú ako špongie, nasávajú všetko, s čím sa stretnú vo svojom okolí – to dobré aj zlé. Je zrejmé, že kultúra, v akej vyrastajú dnešné dievčatá, do veľkej miery určuje, ako majú ženy vyzerať, aby boli atraktívne, čo si majú obliekať, aké majú mať vlasy, make-up, ako sa majú správať, a tak ďalej,” hovorí psychologička Mária Balážová a dodáva: „Odtiaľ je už len krôčik k manipulácii a neslobode. Tento fenomén súvisí s objektifikáciou žien, ktorá vyplýva z nerovnosti medzi mužmi a ženami, a ktorej korene sú hlboké.“

Napríklad nedávna štúdia uverejnená na www.huffpost.com v tomto smere potvrdila, že šesťročné dievčatá chceli byť ako bábiky, ktoré boli oblečené sexy, a nie ako bábiky, ktoré boli oblečené štýlovo, ale boli zahalené. To preto, lebo tieto malé dievčatá si už v tomto veku asociujú sexy výzor s popularitou medzi rovesníkmi.

Štúdia takisto potvrdila, že dievčatá, ktoré sledovali priveľa médií, a ktorých matky investovali veľa peňazí do vlastného výzoru, sa takisto radšej stotožňovali so sexy bábikami ako s tými štýlovými zahalenými.

Zastavme to

Ak si šesťročné dievčatko myslí, že bude medzi rovesníkmi obľúbené vtedy, ak bude sexy, tak to naozaj stojí za zamyslenie sa nad tým, akú spoločnosť sme si vytvorili. Je smutné, že malé dievčatá nevidia to, aké sú skvelé, šikovné, inteligentné, zručné a schopné.

Deťom prirodzene ide o to, aby získali pozornosť svojich rodičov a iných ľudí. Je to normálne, deti potrebujú veľa lásky a pozornosti. Ale je smutné, ak sa naučia, že pozornosť dostanú vtedy, keď budú pekné, či dokonca vyzývavé.

Môžeme to zastaviť, pretože hoci úplne sa vyhnúť dnešnému svetu nemôžeme, my rodičia sme zodpovední za to, k čomu majú naše deti prístup. „Všetci máme zodpovednosť za to, akým veciam sú naše deti vystavované v domácnostiach, školách, reklamách, ktoré vidia v televízii, na internete či v časopisoch,” konštatuje psychologička.

„Keď vidím na ulici sedemročné dievčatá, ako vystrčia jeden bok, založia si doň ruku a prípadne nadvihnú obočie, prejde mi mráz po chrbte, pretože viem, že za to nemôžu. Niekto dospelý im ukázal, že takto sa má dievča správať, a zároveň viem, ako veľmi budú kvôli tomu raz trpieť. Tiež ma mrazí, keď vidím dvanásťročné dievčatá v ultrakratučkých nohaviciach, z ktorých im trčí polovica zadku, ako špúlia pery a robia si selfie na Facebook. Bojím sa o ne,” uzavrela Andrea.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: