Ponúknite deťom digitálnu zeleninu. Neviete, čo to je?
Ak už vaše deti trávia čas na počítači alebo mobile, tak nech je kvalitný.
Skúste hádať, čo by si vybrali americkí žiaci – zlomenú ruku alebo zničenie mobilu? Až 40 % volilo zlomeninu. Ako je možné, že taký malý kus plastu vie až takto opantať ich myseľ?
Pýtali sme sa v KLUBE Mama a ja: V akom veku dať dieťaťu vlastný mobil?
Online svet nás pohltil
Juraj Holdoš, psychológ a vysokoškolský učiteľ sa zaoberá skúmaním internetovej závislosti. Podľa neho až 3 % detí na Slovensku je závislých od internetu. Je to veľa alebo málo?
Šokujúci je ale fakt, že až 50 % ľudí zapne facebook skôr, ako si ráno umyje zuby.
Juraj Holdoš hovorí, že nemá zmysel zobrať dieťaťu mobil, ale nahradiť ho zmysluplnými aktivitami, ktoré budú atraktívnejšie. Ak žijeme šťastne a zmysluplne, vyhneme sa akýmkoľvek závislostiam.
Existujú rôzne aplikácie, ktoré rátajú čas a odmeňujú dieťa za to, že nie je na internete. Nie je múdre veci natvrdo radikálne zakazovať, ale stanoviť múdre a akceptovateľné pravidlá a hranice odsúhlasené oboma stranami.
MOBIL v detských rukách? Učme sa od Billa Gatesa!
Múdri rodičia dieťa nasmerujú na "digitálnu zeleninu"
Múdri rodičia nasmerujú dieťa v digitálnom svete tým smerom, kde sa deje niečo tvorivé. Počítače predsa fungujú aj ako nástroj tvorenia.
Nájdite pre dieťa aplikácie a hry, ktoré sa čo najviac podobajú na čistý papier. Také aktivity podporujú kreativitu a dávajú dieťaťu možnosť učiť sa a rozvíjať. Dieťa sa môže pokojne učiť základy programovania, upravovať fotky, napísať email babke, nahrať krátky film. Jednoducho robiť niečo tvorivé a zmysluplné.
Dalo by sa to nazvať digitálnou zeleninou. Pri nej, samozrejme, existujú digitálne sladkosti (sociálne siete, online hry, youtuberi), kde je potrebné brať do úvahy zrelosť dieťaťa.
Zlaté pravidlo: Podeľte vek dieťaťa 7 a dostanete maximálnu dennú normu. Pre sedemročné dieťa je to hodina denne, pre štrnásťročné maximálne dve.