Ovčie kiahne: Ako ich spoznáte?

MUDr. Marta Špániková | 9. apríl 2022
Ovčie kiahne

Ovčie kiahne spôsobuje herpetický vírus varicella-zoster. Sú vysoko nákazlivé a ohrozený je prakticky každý, kto ich ešte neprekonal.

Toto infekčné ochorenie, ktorého odborný názov je varicella, niekde mu hovoria ošpice a česky ho poznáme ako neštovice, patrí k detskému veku, no občas sa objaví aj u dospelých. Ako ho liečiť a kedy je možné očkovanie?

Kiahňová párty: ÁNO či NIE?
Prečítajte si tiež:

Kiahňová párty: ÁNO či NIE?

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne spôsobuje herpetický vírus varicella-zoster. Sú vysoko nákazlivé a ohrozený je prakticky každý, kto ich ešte neprekonal. Zdrojom nákazy je osoba chorá na ovčie kiahne alebo veľmi výnimočne s ochorením herpes zoster. Vírus sa vylučuje z čerstvých typických vyrážok a k šíreniu nákazy dochádza vzdušnou cestou.

Významná nákazlivosť začína už dva dni pred vypuknutím ochorenia u jedinca a pretrváva počas celého obdobia výsevu nových vyrážok až do zaschnutia všetkých vyrážok. Býva to zväčša 7 dní, ale izolácia chorého je jednoznačne stanovená na 14 dní od začiatku ochorenia. Postihnutý má byť v teplom prostredí a mal by obmedzovať kontakty s inými ľuďmi. Po kontakte s chorým človekom alebo človekom, ktorý do dvoch dní ochorel, sa ochorenie prejaví do 9 až 23 dní. Tretia osoba, ktorá bola v kontakte s chorým a kiahne už prekonala, nie je infekčná a ochorenie nemôže preniesť na ďalšiu osobu. 

Ako spoznáte ovčie kiahne?

Ovčie kiahne sa prejavujú typickými vodnatými pľuzgierikmi, ktoré sa objavujú po celom trupe, na tvári a vo vlasovej časti hlavy. Vyrážky môže, ale nemusí sprevádzať horúčka nad 38 °C. Výražky sa objavujú postupne, preto na koži, vo vlasatej časti hlavy, na slizniciach vidíme rôzne štádiá vyrážky – škvrnky, pľuzgieriky, chrastičky. Vyrážky sa vysievajú 2 až 5 dní, nakoniec sa všetky zmenia na chrastičky a postupne sa zahoja. U väčšiny detí ochorenie prebieha bez komplikácií. Liečba nevyžaduje pobyt v nemocnici, len prísnu izoláciu v domácom prostredí. 

Ak sa v okolí dieťaťa vyskytujú ovčie kiahne a ochorenie má typický priebeh a charakteristické vyrážky, nie je potrebné navštíviť lekársku službu prvej pomoci. Pri dnešných možnostiach telemedicíny nie je potrebné ani vyšetrenie v ambulancii detského lekára. Lekár pri rozhovore zhodnotí stav dieťaťa a odporučí liečbu. Upozorní na komplikácie a ich riešenie. Je veľmi dôležité ochorenie na varicellu oznámiť lekárovi, ktorý ho zaznamená do  zdravotnej dokumentácie. V budúcnosti  môže byť potrebné  toto ochorenie zdokumentovať (napr. kvôli štúdiu v zahraničí, potreba očkovania).

Ako sme prekonali ovčie kiahne
Prečítajte si tiež:

Ako sme prekonali ovčie kiahne

Liečba ovčích kiahní

  • Po objavení sa ovčích kiahní je potrebné dieťa (platí i v prípade nákazy dospelého) izolovať. Dôležitý je prísun vitamínov, dostatok tekutín, ľahká strava, pokojný režim. Vyrážky sa nenatierajú tekutým púdrom ani inou masťou!
  • Ak sa v ústach objavia afty, je vhodné vyplachovať ústnu dutinu niekoľkokrát denne repíkom alebo odvarom zo šalvie.
  • Dieťa je potrebné sprchovať každý deň teplou vodou bez mydla a len  jemne mu vysušiť telo  osuškou. Pokožku ničím nenatierame. Od svrbenia je vhodné podávať antihistaminikum.
  • Niekedy sa v okolí vyrážky objaví široké začervenanie, lokálny zápalový proces (impetiginizácia, bakteriálna komplikácia). V takom prípade lokálne miesto vydezinfikujeme jemným dotykom tampónom namočenom v dezinfekčnom roztoku.
  • V prípade horúčky sa na zníženie teploty preferuje podávanie lieku na báze paracetamolu, dávkovanie je podľa  hmotnosti. 

ovčie kiahne

Komplikácie pri ovčích kiahňach

Varicella nie je kožné ochorenie, ale ochorenie celého organizmu. Najčastejšími komplikáciami sú postihnutie centrálneho nervového systému: dieťa má bolesti hlavy, vysokú teplotu, vracia, dieťa neudrží rovnováhu pri stoji ani pri chôdzi. Inou komplikáciou je objavenie sa petechií (malých akoby modrín) na koži, hlavne v okolí vyrážok. Znamená zníženie počtu krvných doštičiek. Obe tieto komplikácie vyžadujú  liečbu na infekčnom oddelení. Niekedy je ochorenie, skôr u dospelých, sprevádzané zápalom pľúc. 

Veľmi ťažký priebeh býva u detí s atopickým ekzémom, u nich dochádza k spomenutej impetiginizácii veľmi často a v kombinácii so základným postihnutím kože atopika spôsobuje veľmi ťažký, bolestivý a dlhý priebeh ochorenia.

Imunita po celý život

Ochorenie na ovčie kiahne vedie k dlhodobej imunite a opakované ochorenia sa pozorujú výnimočne  pri znížení imunity/imunodeficientnom stave v akomkoľvek veku. 

Zvláštnosťou je, že vírus varicella-zoster po uzdravení doživotne pretrváva v nervovom systéme organizmu a z rôznych dôvodov môže dôjsť k jeho reaktivácii, vírus sa šíri pozdĺž nervových vlákien do okrsku inervovaného príslušným nervom a spôsobí v tomto mieste lokalizovanú kiahňam podobnú vyrážku: pásový opar. 

Nebezpečné ovčie kiahne počas tehotenstva

Nebezpečenstvo kiahní je veľké pre tehotnú ženu, ktorá ich neprekonala pred tehotenstvom. Pri ochorení v prvých piatich mesiacoch tehotenstva môže u plodu dôjsť k vrodeným chybám. Tragickým sa môže stať ochorenie tehotnej v posledných dvoch týždňoch pred pôrodom a prvých dňoch po ňom. Ochorenie sa placentou prenieslo na plod  a novorodenec prichádza na svet s vyrážkou alebo sa u neho objaví v prvých 10 dňoch života. Vždy je to situácia ohrozujúca život novonarodeného dieťatka. 

Ovčie kiahne (Varicella)
Prečítajte si tiež:

Ovčie kiahne (Varicella)

Očkovanie a ovčie kiahne

Ak dieťa prekoná ovčia kiahne, udáva sa, že má celoživotnú imunitu, proti ochoreniu je chránené. Chrániť ho môžeme aj očkovaním. Očkovať je možno od ukončeného 9. mesiaca, zväčša však očkujeme až po dovŕšení základného očkovania po 15. mesiaci veku.

  • Očkovať proti tomuto ochoreniu je možné počas celého života, nie je horné vekové ohraničenie.
  • U starších osôb môžeme pred očkovaním vyšetriť prítomnosť protilátok proti varicelle, aby sme sa uistili, že osoba neprekonala ochorenie, poznáme aj tzv. inaparentný priebeh, keď sa organizmus stretol s vírusom, vybudoval si protilátky, ale nemal alebo si  jedinec nepamätá príznaky ochorenia.
  • Očkujeme dvoma dávkami očkovacej látky v odstupe 6 týždňov až 6 mesiacov. Očkovacia látka obsahuje živý, oslabený vírus. Preto po tomto očkovaní  môžeme ďalšie očkovanie realizovať najskôr o mesiac.
  • Nesmieme očkovať v tehotenstve a udáva sa, že je nežiaduce otehotnenie 3 mesiace po očkovaní.
Podľa odborníkov na infektológiu je vhodné, aby deti, hlavne dievčatká, ktoré neprekonali do 10 rokov veku ovčie kiahne, boli proti nim očkované. Vzhľadom na ťažký priebeh ochorenia u detí s atopickou dermatitídou, ekzémom je dôležité, aby práve tieto deti boli proti ovčím kiahňam očkované.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: