Melatonín na spánok pre deti?

Michaela Klamová | 31. máj 2023
Melatonín na spánok pre deti

V niektorých krajinách je podávanie melatonínu deťom bežnou praxou, je to však bezpečné?

Takzvaný hormón spánku sa v posledných rokoch stal obľúbeným výživovým doplnkom mnohých dospelých. Niet sa čomu čudovať, hormón, ktorý naše telo vytvára v tme, je v dnešnej dobe blokovaný najmä vďaka nášmu konštantnému vystavovaniu sa umelému osvetleniu a žiare monitorov.

Mnoho rodičov zvažuje podávanie melatonínu svojim deťom. V Spojených štátoch sa stáva jeho podávanie deťom bežným javom (ext. zdroj melatonín v USA).

Melatonín - je vhodný pre deti?

Melatonín je dostupný vo forme sprejov, tabliet a veľmi obľúbených sladkých gumených cukríkov. Často obsahujú aj ďalšie zložky ako napríklad extrakty rôznych bylín či CBD. Práve na tieto sladké doplnky pre lepšie zaspávanie sa pozrela americká štúdia, ktorá priniesla šokujúce výsledky.

Z 25 testovaných produktov malo 22 iné zloženie, než bolo uvedené na obale. Jeden z produktov, ktorý uvádzal 3-miligramový obsah melatonínu, neobsahoval daný hormón vôbec. Iný zasa namiesto uvádzaného obsahu 3 mg obsahoval až 10 mg melatonínu. Aj keď testovanie vysokých dávok u dospelých ľudí nepreukázalo výrazný negatívny dopad, u detí môže byť situácia iná.

Pozor na predávkovanie melatonínom

Pediatri upozorňujú rodičov aj na správne uskladňovanie výživových doplnkov vo forme sladkých gumených cukríkov, keďže každým rokom stúpajú počty hospitalizovaných detí po nevedomom predávkovaní sa liečivami a doplnkami vo forme cukríkov. Pokiaľ má vaše dieťa dlhodobý problém so zaspávaním, skôr než začnete uvažovať o tabletkách, treba v prvom rade pátrať po príčine, osloviť vášho pediatra, prípadne detského psychológa.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: