Čo by mali deti zvládnuť? Toto by mal vedieť školák!

Jarmila Hýroššová | 5. Jun 2017
Čo by mali deti zvládnuť? Toto by mal vedieť školák!

Školáci musia zvládať veľa krokov už aj bez rodičov. O to významnejšie je naučiť ich tie najdôležitejšie.

Našou hlavnou úlohou je podporovať ich v oblastiach, ktoré ich zaujímajú, a zdôrazňovať ich zručnosti a vlastnosti, ktoré deťom k rozvoju pomáhajú.

Poukazovanie aj na najmenší pokrok ich upriami na vieru vo svoje schopnosti dané povinnosti zvládať samostatne a zodpovedne.

Prečítajte si: Čo by mali deti zvládnuť? Toto by mali vedieť predškoláci!

Čo by mal zvládnuť školák?

Plávanie

Základy plávania by si žiaci mali osvojiť počas povinnej školskej dochádzky. Najvhodnejšie obdobie na to je 6 – 8 rokov. V tomto veku je už dieťa dostatočne zrelé na zvládnutie náročného motorického (pohybového) učenia, ktorým plávanie bezpochyby je. 

Cestovanie autobusom a vlakom

Opäť mimoriadne dôležité pre mestské deti. Deti vo veku 10-12 rokov by už mohli tiež vedieť samé cestovať autobusom a vedieť, kde majú nastúpiť a vystúpiť.

Pomoc v domácnosti

V školskom veku je už možné poveriť dieťa nejakými drobnými úlohami v domácnosti. Môže sa napríklad starať o nejaký kvet, pomáhať mame s vešaním a skladaním bielizne, vyberať poštu zo schránky, vysýpať smetie, pomáhať s prípravou jedla a, samozrejme, udržiavať poriadok vo svojej izbe.

Nakupovanie

Pre hanblivé deti to môže byť ťažké, ale v zásade by si mali školáci veriť, že zvládnu ísť občas sami niečo kúpiť do obchodu.

Dá sa to natrénovať napríklad pri stánku so zmrzlinou. Motivácia je vysoká a vybrať si tú správnu príchuť nie je príliš náročné.

Zostať samy doma

Zvyčajne od desiatich rokov deti nemajú problém zostať nejakú tú chvíľu samy doma, i keď si treba tiež stanoviť pravidlá, čo dieťa môže a nemôže robiť. Deťom určite nechajte na viditeľnom mieste telefónne čísla, kde majú v prípade núdze volať.

Zároveň ich upozornite, aby vám vždy zavolali a dali vedieť, keď sa niečo vážne udeje, alebo chcú z domu odísť ku kamarátovi, či len tak von. S vymoženosťou zostať sám doma súvisí aj schopnosť zamknúť za sebou dvere, ak z domu odchádza.

Mnoho vecí sa deti učia prostredníctvom príkladu rodičov úplne mimovoľne, iné im treba cielene vštepovať. Pri najdôležitejších lekciách ale nezabúdajte na jedno: Učenie má byť zábavou a buďte trpezliví, ak dieťa niečo nepochopí a nezvládne tak rýchlo, ako ste si predstavovali.

Prečítajte si: Čo by mali deti zvládnuť? Toto by mali vedieť najmenší!

Prečítajte si: Ako zvládnuť emočné problémy detí?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: