Zápcha u detí: aká je príčina a aká je liečba?

Redakcia | 22. Jun 2017
Zápcha u detí: aká je príčina a aká je liečba?

Zápchy u malých detí sú častým problémom. Ako s ním naložiť a ako ho riešiť? Vyjadrí sa vám odborníčka.

Vaša otázka:

Moja 2,5-ročná dcéra máva časté zápchy. Naposledy sme boli na pohotovosti, kde jej robili klystír. Predtým žiadne zdravotné problémy nemala. Chcela by som vedieť všetko o zápche a poznať aj možnosti, ako jej predísť. Robím niekde chybu, prípadne existuje nejaké vyšetrenie, ktoré by nám pomohlo s týmto problémom? Je hrozné vidieť ju 2 dni tlačiť tvrdú stolicu.

Ako často majú mať deti stolicu?

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Katarína Vicianová, I. detská klinika DFNsP a LFUK: Problémy s vyprázdňovaním má pomerne veľa detí v tomto veku. Zápcha, čiže obstipácia, ako ju u svojej dcérky popisujete, môže byť už príznakom poruchy zdravia.

Aby sme mohli hovoriť o zápche, musíme vedieť hodnotiť stolicu. Vyjadriť sa na danú tému nie je jednoduché. Preto bude treba viac údajov a informácií.

Na úvod  musíme poznať frekvenciu stolice (intervaly medzi jednotlivými stolicami). V klinickej praxi je vhodné pre deti nad jeden rok považovať za fyziologické aspoň 3 vyprázdnenia za týždeň.

Orientačne platí, že dojčatá vo veku od 6 do 12 mesiacov majú stolicu 1 raz za 6 až 33 hodín, deti vo veku od 1 do 3 rokov 1 raz za 8 až 42 hodín a deti nad 3 roky majú mať stolicu 1 raz za 12 až 42 hodín.

Ďalej musíme poznať priebeh defekačného reflexu (nenamáhavé alebo namáhavé vyprázdňovanie stolice), jej konzistenciu (vodnatá, riedka, hustá, tvrdá) a tvar (formovaná, tužkovitá, v kúskoch).
 
Vyprázdňovanie, teda prirodzený defekačný reflex je u dojčiat reflex nepodmienený (prebieha samovoľne), riadený centrom v sakrálnej (krížovej) mieche.

Pri defekácii („kakaní“) sa uzatvára glottis, stiahne sa bránica a brušné svaly. Tieto mechanizmy výrazne zvýšia vnútrobrušný a vnútrokonečníkový tlak.

Roztiahne sa vnútorný a vonkajší konečníkový zvierač a pri sťahu análnych svalov sa stolica vytlačí von. U detí od druhého roku života preberá kontrolu defekačného reflexu mozgová kôra a dieťa ho začína „ovládať“. Zdravé dieťa má stolicu 1 – 2-krát denne, časť detí môže mať stolicu obdeň.

Prečítajte si: Čo znamenajú hlieny v stolici dieťaťa?

Kedy možno hovoriť o zápche?

Zápchu (obstipáciu) definujeme ako opakovanú defekáciu – vyprázdňovanie nápadne tvrdej alebo hustej, formovanej alebo kúskovitej stolice v predĺžených intervaloch, obvykle dlhších viac ako 72 hodín.

Ak trvá zápcha dlhšie ako 3 mesiace, ide o chronickú zápchu. Prechodne, to znamená, že v určitom kratšom časovom úseku trpí na zápchu 10 – 15 % detí. Avšak u mnohých ide o poruchu dlhodobú.

Výstražné príznaky poruchy vyprázdňovania možno badať už v novorodeneckom veku, a to oneskorený odchod smolky, zápchu v novorodeneckom a dojčenskom veku.

Neskôr to je neprospievanie, malý rast, hmotnostný úbytok, vracanie, anomálie konečníka, hlien a krv v stolici, bolesti brucha, zápcha bez bolesti a odďaľovanie vyprázdňovania.

Prečítajte si: Bruškové problémy detí

Aké sú príčiny zápchy?

 • psychogénne a reflexné príčiny;
 • choroby čreva (vrodené vývojové chyby, trhlinky a prasklinky v oblasti konečníka, zápaly, alergia na bielkovinu kravského mlieka alebo na lepok − celiakia, prekážky z okolia v dutine brušnej...);
 • endokrinné a metabolické choroby (dehydratácia – odvodnenie, ochorenie štítnej žľazy, obličiek, poruchy metabolizmu minerálov, cystická fibróza, rachitída, chudokrvnosť, lieky – antiepileptiká, antihistaminiká, antacidá, anticholinergiká...);
 • neurologické príčiny (vrodené vývojové chyby chrbtice a miechy, detská mozgová obrna...).

Preto, ak dieťatko trpí zápchou, rodičia musia vždy vyhľadať lekársku pomoc, pretože zápcha môže byť príznakom (symptómom) celého radu ochorení. Na rozdiel od dospelých, až 90 % zápchy v detskom veku má funkčný a reflexný pôvod (1. skupina).

Napríklad pri nechutenstve, hladovaní, vracaní, prevahe cukrov v strave, pri nedostatku zvyškovej stravy, pri nadmernom prívode bielkovín, používaní laxatív, po hnačkách nedochádza k dostatočnej tvorbe stolice, konečník sa dostatočne nenapĺňa, čím sa potláča a oslabuje defekačný reflex a dochádza k poruche funkcie vyprázdňovania.

Na základe psychických príčin, ako je stres, citové napätie, neuróza, nevhodný denný režim (nedostatok pohybu, sústredenie sa pri pozeraní televízie, videa a pri hre s počítačom) a s nedostatkom času na vyprázdňovanie, tiež dochádza k potláčaniu defekačného reflexu a následnej zápche. 

V cudzom prostredí, ako je napr. škôlka, škola či nemocnica, pri zmene bydliska a prostredia sa tiež dieťa bojí vypýtať na záchod, respektíve mu vadia cudzí ľudia, zápach a iné faktory. Preto zadržiava stolicu, potláča defekačný reflex a následkom je zápcha.

Vzniká určitý začarovaný kruh. Pretože stolica je tuhá, tvrdá, objemná, „zapečená“, dieťa ju ťažko a bolestivo vytláča, preto má následne strach a začne stolicu reflexne zadržovať, odmieta „kakať“. 

Prečítajte si: Kolika dojčiat - strašiak detí i rodičov. Trápi aj vaše dieťatko?

Zápcha môže mať vážne následky

Pri upchatí hrubého čreva tvrdou, zapečenou stolicou sa toto rozťahuje (dilatuje) a dieťa prestáva pociťovať dostatočne intenzívne jeho naplnenie. Nutkanie na stolicu je tým u neho nedostatočné.

Začarovaný kruh sa uzatvára. Sprevádzajúcimi prejavmi sú špinenie bielizne redšou stolicou, ktorá obteká tuhú masu, nepokoj, bolesti bruška, nechutenstvo, pocit plnosti.

Tieto ustupujú po defekácii (vyprázdnení). Vieme napríklad, že nadmerný obsah hrubého čreva tuhou stolicou môže stláčať močové cesty a spolu so zmenou bakteriálneho osídlenia čreva je zápcha až v 15 % komplikovaná opakovanými infekciami močových ciest.

Liečba zápchy je komplexná

Lekár – gastroengterológ musí rozpoznať a odstrániť možné vonkajšie a vnútorné príčiny zápchy (skupina 2., 3. a 4.) . Dôležitá je aj úprava súčasných alebo nadstavbových psychologických činiteľov.

Čo treba robiť, ak má dieťa zápchu?

 • V prvom rade treba upraviť životosprávu dieťaťa. Dieťa musí mať dostatočnú telesnú aktivitu, pohyb na čerstvom vzduchu. Treba striedať pohyb s odpočinkom, mať pravidelný čas na povinnosti, hru, voľný čas a jedlo!!! 
 • Každý rodič sa musí dobre zamyslieť a sám skúsiť nájsť a odstrániť psychologické a reflexné príčiny zápchy u svojho dieťatka. Pretože podstatnú úlohu v „psychoterapii“ zohrávajú rodičia.

Snahou je i obnovenie pravidelného rytmu vyprázdňovania tak, že dieťa by malo mať vyhradený čas na pravidelné vyprázdňovanie, rozhodne v tú istú dennú hodinu, kedy sa nemá rozptyľovať inými činnosťami – hračkami, knižkami.

 • K úprave životosprávy patrí i diéta. Tá má obsahovať predovšetkým dostatok tekutín s prihliadnutím na vek dieťaťa a na zvýšenú telesnú aktivitu i okolitú teplotu, najmä v horúcich letných dňoch.
 • Taktiež v diéte má byť dostatok potravín so zvýšeným obsahom nestráviteľných zvyškov – vlákniny. Vlákniny sú nestráviteľné časti potravín, ktoré zväčšujú objem stolice.

Vlákniny poznáme dvojaké:

Vlákniny rozpustné vo vode, ktoré viažu vodu a zmäkčujú stolicu. Sú osobitne vhodné pre liečbu tvrdej stolice, lebo jej zmäkčením nie je vyprázdňovanie pre dieťa také bolestivé.

Vlákniny vo vode rozpustné sú pektín, mucilagén a gumma. Okrem toho majú vplyv na črevnú motilitu, ktorú pri zápche zrýchľujú (a pri hnačke spomaľujú).

Pektín sa nachádza napríklad v jablkách, slivkách, pomarančoch a sušenom ovocí. Mucilagén obsahujú napríklad obaly semien a morské riasy. Gumma sa nachádza v strukovinách (fazuľa, fazuľové struky, hrach) a ovsených vločkách.

Vlákniny nerozpustné vo vode tiež zväčšujú objem stolice a urýchľujú črevnú motilitu. Vlákniny vo vode nerozpustné sú celulóza, ktorú nachádzame hlavne v otrubách a ovocných šupkách.

Ďalej to je hemicelulóza, ktorej je najviac taktiež v otrubách a celých zrnách. Treťou vlákninou vo vode nerozpustnou je lignín, ktorého najviac obsahujú otruby, obilie a zemiaky.

Pri zápche je dôležitá úprava stravy

Vhodný výber potravín vysoko zvyškovej stravy treba prispôsobiť veku dieťaťa. V jedálničku je potrebné nahradiť pečivo z bielej múky za celozrnné pečivo (grahamové, sójové, kukuričný chlieb, čierny chlieb...). Taktiež treba zaradiť do stravy celozrnnú múku, celozrnnú ryžu a celozrnné cestoviny, strukoviny, orechy, semená (sezam), mak a huby.

V strave našich detí často chýba dostatok surového ovocia a čerstvej zeleniny, prípadne vhodne pripravenej na pare. Máme na mysli rôzne surové zeleninové šaláty, obsahujúce okrem iného i zelerovú vňať, papriku, paradajky, hlávkový šalát a z koreňovej zeleniny surovú mrkvu, udusený či uvarený petržlen, kaleráb, ale i upravenú brokolicu, kapustu, kel a špenát.

 • Ovocie naučíme dieťa jesť v surovom stave aj so šupkou a zrniečkami (jablko, banán, slivky, čerešne, ríbezle...). Mierne preháňajúci prirodzený účinok majú i figy, grepy, marhule, hrušky a sušené ovocie.
 • Deťom odporúčame ráno asi 1/2 hodiny pred raňajkami vypiť vodu alebo ovocnú šťavu, prípadne zjesť kompót.
 • V detskom jedálničku nemá chýbať kyslé mlieko, jogurty, cmar a kefír, ktoré stimulujú pohyb tráviaceho traktu a tým pomáhajú vyprázdňovaniu.
 • Najkoncentrovanejším zdrojom vlákniny sú otruby (30 gramov otrúb v dennej dávke zvýši váhu stolice o 60 % ). Môžeme ich pridať do polievok, mlieka či jogurtov.


V strave teba rozhodne obmedziť potraviny s obstipačným účinkom – čokoláda, kakao, sladkosti, čierny čaj, korenie.

Deťom radšej doprajeme müsli tyčinky. Aj časť sladkého mlieka, ako sme spomenuli, treba nahradiť kyslomliečnymi produktmi. Do jedálnička zaradíme i tzv. funkčné potraviny s obsahom probiotík a prebiotík.

Ostatná liečba zápchy, či už psychoterapia (najmä skupinová aj s rodičmi a autogénny tréning, špeciálny nácvik defekačného reflexu), farmakoterapia (prokinetiká, spazmolytiká, laxatíva, probiotiká), elektrostimulácia a chirurgická liečba patria do rúk lekárov.

Príznaky u vašej dcérky potvrdzujú už chronickú zápchu. Preto by ste mali ihneď vyhľadať detského gastroenterológa, ktorý posúdi závažnosť stavu, dieťatko vyšetrí  a začne s komplexnou liečbou, prípadne odošle dieťa k detskému chirurgovi. Zápchu nesmieme podceňovať ani v detskom veku.

Prečítajte si: Jedálniček dieťaťa medzi 1. a 2. rokom - ako by mal vyzerať?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: