Vojtova metóda: Vyvíja sa vaše dieťa správne?

Vojtova metóda: Vyvíja sa vaše dieťa správne?
3.4.2018 v kategórii Batoľa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Vojtová terapia býva často spojená s plačom a krikom bábätka. Niektoré mamičky svoju snahu vzdávajú a cvičiť s bábätkom prestávajú. Možno by si mali uvedomiť jedno: svojmu dieťatku rozhodne neubližujú!

Tým, že sú dráždené spúšťacie zóny, sú deti nútené vykonávať pohyb, ktorý je im vlastne cudzí, ktorý im nie je príjemný a ktorý ich „rozčuľuje“. Bližšie a pohodlnejšie sú pre ne pohyby ich chybnej motoriky, ktoré si už za svoj krátky život stihli osvojiť...

Správny fyziologický vývoj dieťaťa: Čo si v jednotlivých obdobiach všímať na dieťati?

      U novorodencov a menších dojčiat   

 • mamičky by si mali všímať to, či bábätko otáča hlavičku len do jednej strany (predilekcia hlavičky). Po narodení môže novorodenec dávať jednej strane prednosť, ale to by malo počas mesiaca až šiestich týždňov ustúpiť.

 • Je dôležité sledovať záklon hlavy v ľahu. Niekedy sa dieťa v hneve zakloní tak, že sa prehne úplne do luku. Tieto deti sú hypertonické, do všetkých vyšších vývojových štádií už idú s touto patológiou. Už u úplne maličkých detí by mamičky mali upozorniť lekára a požiadať ho, aby to riešili.

  Do šiesteho mesiaca by sa bábätko malo otočiť na bruško

 • dôležité je, aby  nešlo cez záklon. To znamená, že nezakloní hlavičku, neprehne sa do luku, ale pritiahne si nožičky k brušku, natočí sa nabok a z boku sa potom vzporom cez lakeť pretočí na bruško.

 • Sú deti, ktoré to zvládnu už vo štvrtom mesiaci, ale polrok je najneskorší termín, dokedy by sa malo dieťa popísaným spôsobom otočiť.

  Dieťatko si sadá samé najskôr v ôsmich mesiacoch

 • Niektoré nedočkavé mamičky narúšajú spontánny vývin detí tým, že ich predčasne posádzajú či stavajú na nožičky. To je najväčšia chyba!!! Samé si dieťatko sadá najskôr v ôsmich mesiacoch veku a postupuje z polohy na štyroch.
  Vojtova metóda
 • Pre zdravý vývoj dieťaťa urobia rodičia najviac, keď ho nechajú jeho vývoju, aby sa mohlo pretáčať, aby sa snažilo dostať na kolienka a pod.

  V žiadnom prípade by ho nemali dávať do rôznych hopsadiel a chodítok – to je vyslovene škodlivé, aj keď sa stále predávajú a vyrábajú.

 • Najzdravší spôsob pohybu je pre dieťa lezenie a je veľmi dôležité, aby dieťa toto štádium nielen nepreskočilo, ale aby liezlo čo najdlhšie. Teda žiadne chodítka, žiadne vodenie za ruky!

  "Jednostranné" plazenie

 • Keď sa dieťa začne plaziť, mali by si rodičia všímať to, či sa plazí striedavo, teda či používa k odrazu striedavo pravú a ľavú nožičku, nie obe naraz alebo stále len jednu.

  Pokiaľ si rodičia akúkoľvek patológiu všimnú , mali by okamžite upovedomiť pediatra. Ten ich odošle na špecializované pracovisko.

Vojtova metóda je najúčinnejšia metóda  rehabilitácie

Prostredníctvom terapie Vojtovou metódou, teda tzv. reflexnou lokomóciou, je možné vracať do funkcie svaly, ktoré človek pri svojom pohybe nedokáže vedome používať.

Reflexná lokomócia aktivuje oslabené a nepoužívané svaly. Využíva na to vrodený pohybový program centrálneho nervového systému, ktorý je pri poruche funkcie blokovaný.

Pri aktivácii nie je žiaduca vedomá spolupráca pacienta, vybavuje sa z podvedomia.

Jedinečná je v tom, že sa liečbou pohybového systému (pri včasnej diagnostike) môže začať už v novorodeneckom období. U detí sa terapii pod odborným vedením fyzioterapeuta učia rodičia a doma ju niekoľkokrát denne vykonávajú. Dĺžka jednej cvičebnej jednotky sa pohybuje okolo 5 až 20 minút, záleží na veku dieťaťa.