SYNECHIE nepodceňujte

Redakcia | 28. marec 2023
Synechie

Pomočovanie, zvláštny prúd moču a aj ďalšie symptómy môžu rodičov malých dievčatiek upozorniť na intímny problém malých slečien – synechie. O čo ide a ako to riešiť, aby sa tieto ťažkosti neprehĺbili?

Tento intímny problém mnohé mamičky u svojich dcér nepoznajú, alebo ho neriešia správne.  Netreba ho však podceňovať, pretože jeho zanedbanie môže viesť k vážnym následkom, ktoré sa môžu u dievčat prejaviť aj v neskoršom období. 

Čo sú to SYNECHIE?

Vonkajšie rodidlá dievčatka sa postupne vyvíjajú ako všetko v ľudskom organizme. U novorodeného dievčatka sú presiaknuté, trocha akoby opuchnuté a malé pysky ohraničujú vchod do pošvy, ktorý prehliadneme, keď malé pysky roztvoríme. Takto majú vonkajšie rodidlá vyzerať – malé pysky je vždy možné od seba oddeliť. 

V pokojnom období rodidiel, ktoré začína po novorodeneckom období a trvá do ôsmich až desiatich rokov, môžeme občas pozorovať zrastanie malých pyskov, ktoré začne ako zlepenie a postupne sa vyvinie pevnejší zrast malých pyskov. Odborný názov pre tento jav je synechie. Je potrebné zdôrazniť, že synechie sa vytvoria až po novorodeneckom období, nie sú vrodené, dievčatko sa s nimi nenarodí.

Z odborného hľadiska rozdeľujeme synechie na predné – sú málo časté, prejavia sa pri močení, smer prúdu moču je dozadu, dieťatko netrafí do nočníka. Poznáme aj stredné synechie, tvorí sa akoby mostík v strede medzi malými pyskami. Najčastejšie sú zadné, keď pozorujeme len malý otvor v oblasti ústia močovej trubice a ostatná časť vchodu je uzavretá.

POZOR na synechie!
Prečítajte si tiež:

POZOR na synechie!

Príčina vzniku synechií 

Nie je úplne objasnená. K ich vzniku prispievajú niektoré vonkajšie príčiny. Sú:

  • mechanické – používanie zásypu, pevnej bielizne, keď dochádza k treniu medzi oboma malými pyskami,
  • chemické – tu môžu byť podporujúcim faktorom zvyšky stolice, moč, ale aj používanie vlhčených utierok pri každom prebaľovaní, čo je, samozrejme, veľmi časté,
  • biologické – ku ktorým patrí povrchová bakteriálna flóra v oblasti rodidiel, ale výtok z rodidiel ako prejav zápalu v tejto oblasti nebol nikdy pozorovaný ako príčina vzniku synechií.

Ako sa podarí synechie objaviť?

Často ich spozoruje sama mamička pri starostlivosti o hygienu genitálií dievčatka. Na synechie je potrebné myslieť, keď dievčatko udáva ťažkosti pri močení: bolesť pri močení, prerušované močenie, zadržovanie močenia pre bolesť, neobvyklý smer prúdu moču dozadu. 

Liečba synechií

Veľmi dôležité sú preventívne prehliadky detí, ktorých súčasťou musí byť aj vyšetrenie genitálií, keď sa synechie zistia, aj keď dievčatko neudáva žiadne ťažkosti a ani rodičia nespozorovali nič neobvyklé. 

Ak zistíte, že vaša dcérka má problém, navštívte pediatra. Pokiaľ synechiu potvrdí, odošle vás k detskému gynekológovi. Ich liečba spočíva v rozrušení ich zrastu s aplikáciou lokálnych anestetík. Jemné synechie sa dajú šetrne a bez krvácania rozrušiť (pri pevnejších zrastoch sa môže objaviť nepatrné krvácanie, ktoré hneď po lokálnom ošetrení ustúpi). Pri pevnom zraste je nutný chirurgický zákrok v celkovej anestézii. Podľa odborníkov liečenie synechií lokálne s použitím mastí s obsahom hormónov  v detskom veku nie je správne, neodporúča sa a ani sa nerobí. 

Synechie sa však môžu opakovať, a to pri nedostatočnej hygiene vonkajších rodidiel, vrátane oddeľovania slizníc pošvového vchodu pri umývaní. 

Hygiena intímnych partií u detí

Každodenná hygiena zahŕňa jemné odtiahnutie pyskov a očistenie pošvového vchodu. Lekári odporúčajú aj pravidelné „precvičovanie pyskov“ – ich roztiahnutie a jemné kývanie doprava a doľava, aby sa narušilo prípadné opätovné zrastanie. 

Veľké aj malé pysky treba občas roztiahnuť, aby sa zabránilo ich zrastu, čo sa však niekedy stane aj napriek tomu. Umývame vždy čistou vodou od genitálií smerom k ritnému otvoru. Maz, ktorý tam je, neodstraňujeme, ale akýkoľvek zvyšok stolice je potrebné odstrániť aj zvnútra genitálií. Nebojte sa ho umývať. Používajte vždy len čistú vodu, nepoužívajte vlhčené utierky, ak tak len vtedy, keď ste vonku a nemáte prístup k vode. 

Synechie

Ako je to s kúpaním? V tomto sa názory rôznia, ideálne je však dieťa osprchovať či okúpať každý deň. Je to aj kvôli častým stoliciam, možným zapareninám z dôvodu nosenia plienok. Dievčatkám do kúpeľa nikdy nedávajte mydlové, parfumované ani  žiadne iné prísady tvoriace penu. Pre dieťa je rituál večerného kúpania veľmi upokojujúci, učí ho, že po ňom nasleduje večera a ukladanie sa k večernému spánku. 

Radšej čistá voda ako vlhčené utierky

  • Rodidlá vždy čistite smerom spredu dozadu.
  • Uprednostnite prúd teplej vody.
  • Plienky pravidelne vymieňajte.
  • Pokiaľ používate látkové plienky, opakovane zapnite v práčke program plákania alebo ich dostatočne preplachujte pri ručnom praní.
  • Ak máte prístup k čistej vode, nikdy nepoužívajte vlhčené utierky. Sú určené na hygienu v situácii, keď čistá voda nie je dostupná.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: