Sviatočné nástrahy - na toto si dajte počas sviatkov s deťmi pozor

MUDr. Katarína Vicianová | 21. december 2021
Vianočné nástrahy

Očarujúcu atmosféru Vianoc si užívajú hlavne deti. A keďže deti sú stredobodom pozornosti, musíme byť opatrní a vyhnúť sa niektorým chybám a omylom, ktoré by nám mohli vianočné sviatky pokaziť.

Sviatočné nástrahy

 • Malé deti bývajú citlivé na zmenu prostredia.
  Potrebujú čas na adaptáciu. Preto s nimi cestujeme o niekoľko dní skôr, nie tesne pred Štedrým dňom. Nezabudneme im vziať do postieľky domovom voňajúce veci napr. vankúšik, prikrývku či plyšovú hračku. Vhodná je prípadne i vlastná cestovná postieľka.                                                 
 • Je dobré poznať teplotu vo vlastnom byte a takú pripraviť i na návšteve.
  Deti sú na zmeny teploty, hlavne počas spánku, veľmi citlivé.
 • Nezabúdame cumlíky a fľašky, na ktoré je dieťatko zvyknuté.
 • Nesmú nám chýbať základné lieky. Dieťa nie je malý dospelý, ktorý „niečo pár dní vydrží“.  Tak sa vyhneme preplakaným nociam a rušeniu celej rodiny.
 • Naši najmenší ťažšie znášajú nedodržiavanie režimu, na ktorý sú zvyknutí doma. Hlavne máme na mysli spánkový režim.
  Často vznikajú nedorozumenia. Mamička dieťatka trvá na spánku, či poobednom alebo večernom, v pravidelnom čase a príbuzní ju odhovárajú s tým, že to dieťa dospí. U malých detí to neplatí. Ospalé dieťa je mrzuté, nervózne, plačlivé. Organizácia sviatkov, napríklad Štedrej večere by sa mala prispôsobiť dieťatku.
 • Stravovanie počas vianočných sviatkov by sa malo držať zásady, že naši najmenší majú mať takú stravu ako po iné dni.
  Veľmi veľa chýb robia tí, ktorí dávajú malým deťom hoci iba minimálne množstvo jedla na ochutnanie či zobnutie. Často dá počas dňa dieťatku niečo drobné viac členov rodiny, nevediac o tom navzájom. Tak si rodina môže Vianoce skomplikovať návštevou lekára. U dieťaťa sa problémy najčastejšie prejavia hnačkou, vracaním alebo príznakmi alergie.
 • Aj dojčiace mamičky by počas Vianoc nemali zabúdať, že ich diétnou chybou môže trpieť aj ich dieťatko.
 • Pozor na možnosť otravy detí napríklad alkoholom.
  Hlavne deti, ktoré dočiahnu na stôl, v nestráženej chvíli rady dopijú z pohára, ktorý nájdu nestrážený. Deti vedia ochutnať aj belavé bobuľky imela či pohrýzť ihličie. 
 • Úrazy alebo iné nehody vznikajú najčastejšie tam, kde je veľa ľudí, ktorí sa spoliehajú v starostlivosti o najmenších jeden na druhého. Dieťa môže spadnúť do vody s plávajúcim kaprom, či vdýchnuť cudzie teleso (z hračiek, ozdôb) alebo sa hrať s horiacou sviečkou skrášľujúcou vianočnú atmosféru. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: