Poradňa KLUBU MAMA a ja: Barefoot, obuv pre deti?

Redakcia | 11. november 2019
Poradňa KLUBU MAMA a ja: Barefoot, obuv pre deti?

Sú Barefoot topánky vôbec nápomocné pri správnom vývoji detskej nôžky a čo je vlastne "dobrá" topánka pre deti?

Vaša otázka:

Dobrý deň. Odvšadiaľ počúvam o trende barefootovej obuvi a veľa mamičiek aj v mojom okolí ju deťom kupuje. Ja medzi ňou a bežnou nevidím rozdiel okrem toho, že napodobňuje chôdzu naboso, ale ako ju nosiť? Môžem si ju ja aj moje dieťa obuť kedykoľvek,  resp. je dobré ju vôbec nosiť, nie je len módou? Chcem sa tiež opýtať, čo sú to vlastne dobré topánky pre deti? 

Ďakujem

Majú význam barefootky pre deti? 

Lucia MadejskáNa Vašu otázku odpovedá Mgr. LUCIA MADEJSKA

Dobrý deň,

Barefoot topánky boli primárne vyvinuté na zlepšenie a vytvorenie propriocepcie. Čiže na vnímanie signálov z podkladu do svalov a šliach chodidla, ktoré následne majú vplývať na spevnenie a zlepšenie funkcie. Vhodné proprioceptívne signály k nám prídu z mäkkých povrchov ako je tráva, nepravidelná, kamienková, lúčna alebo lesná cesta, piesok. Chôdza v týchto topánkach po betóne a tvrdých povrchoch, po ktorých bežne chodí dnešný človek nevyšle do tela žiaden stimulačný signál, na základe ktorého by sval alebo šľacha mali lepšie pracovať.

U detí by sa mali topánky vyberať tak, aby v nich bolo dostatok miesta na rast chodidla, nie však viac ako jedna konfekčná veľkosť.

Nemôžu byť veľmi voľné, aby sa pri chôdzi nevyzúvali. Preto je vhodné, aby mali šnurovanie alebo pevný suchý zips, čo udrží členok pevne v zadnej časti topánky.

Jemne vystužená päta topánky udrží pätu dieťaťa v anatomicky vhodnom postavení a tak zabezpečí plnohodnotnú funkciu svalov chodidla. Preto nie je vždy potrebná anatomická stielka na podporu pozdĺžnej klenby.


Podrážka by mala byť ohybná v prednej časti (1/3 z celkovej dĺžky podrážky), aby sa mohli voľne ohnúť prsty pri zdvihnutí päty. Zadné 2/3 podrážky by mali byť pevnejšie, aby spolu s vystuženou pätou dopomohli stabilite a vhodnej funkcii svalov.

Detské chodidlo narastie spravidla o dve veľkosti ročne

Preto je vhodné kontrolovať veľkosť topánok každých 6-8 týždňov. Niektoré deti majú chodidlá kratšie a bacuľatejšie, iné tenké a dlhé. Toto je ďalší faktor, na ktorý treba myslieť pri výbere detských topánok.

Pri výbere topánok pre dospelých platia veľmi podobné pravidlá ako u detí. Snažíme sa vyberať takú obuv, aby nám bola čo najpohodlnejšia a zohľadnila tvar nášho chodidla. Ideálne je, aby bola topánka vyrobená z prírodných materiálov, aby koža chodidiel mohla dýchať. Veľkostne dospelý človek nepotrebuje rezervu v topánke, topánka by bola veľká a nesedela by dobre.

Obuv je vhodné kupovať v poobedňajších hodinách kedy je chodidlo už trochu opuchnuté. Dospelí majú často jedno chodidlo trochu väčšie ako druhé, preto je potrebné si vyskúšať obe topánky na obe nohy.

Fyzioterapeutka Lucia Madejská je odbornou poradkyňou a spolupracovníčkou Klubu MAMA a ja

Registrované členky jej môžu klásť otázky na našom webe, prípadne sa s ňou poradiť aj neverejne.

Máte aj vy otázky, ktoré sa týkajú fungovania vášho tela, máte bolesti a nepoznáte ich príčinu? Pošlite svoju otázku do poradne a Lucia Madejská sa vám bude snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním.

Poradňa fyzioterapeuta TU: 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: