Rok s deťmi: OVOCIE nám (ne)chutí

Redakcia | 21. september 2022
Ovocie nám chutí

Vo všeobecnosti môžu deti odmietať ovocie kvôli chuti, vôni, farbe alebo konzistencii. Veru, nie každému sa páči fialová čučoriedka, alebo chutí mdlý hoci sladký banán.

Začínate papať a ovocie dieťaťu veľmi nevonia? Netreba to vzdávať. Každú novú potravinu, ktorú ponúknete dieťaťu, treba ponúknuť minimálne 15-krát a až potom môžete skonštatovať, že TOTO môjmu dieťaťu nechutí. Takže, chce to veľa trpezlivosti, milí rodičia. 

Rok s deťmi: Uprataná izbička
Prečítajte si tiež:

Rok s deťmi: Uprataná izbička

Zavádzame do stravy ovocie

Pri zavádzaní ovocia treba byť opatrný.

Začíname jemným ovocným pyré riedkej kašovitej konzistencie z jedného druhu ovocia v naozaj  malom množstve. Zvyčajne to býva jabĺčko alebo banán. Dojčatám sa odporúča podávať radšej ovocie menej aromatické, zelené alebo žlté jablká, hrušky, banány, neskôr  broskyne, marhule. Dieťatko treba pozorovať, či nemá alergickú reakciu, ktorú niektoré druhy ovocia spôsobujú a postupne skúšať pomaly s dostatočným časovým odstupom ďalšie. Siahnite skôr po sezónnom ovocí.

Pred prípravou príkrmu odborníci odporúčajú najprv namočiť ovocie na pár minút do vody, potom dôkladne ošúpať, nakrájať a tepelne upraviť. 

Ovocie na každý deň 

Na očiach a poruke. Táto zásada umožní dieťaťu siahnuť po ovocí kedykoľvek naň dostane chuť.

Rôzne farby a tvary ovocia umožňujú využiť aj kus kreativity pri jeho servírovaní. Pripravte deťom prekvapenie na desiatu v podobe  ovocných tanierikov. Môžete na nich naukladať rôzne druhy do zábavných tvarov, striedať farby, vymyslieť si hru. Kto spapá najprv všetko zelené, červené alebo okrúhle z tanierika? Nechajte aj dieťa, nech si vyskladá svoj tanierik, bude mu viac chutiť.   

Ovocie môžeme zakomponovať u väčších detí aj do mliečneho kokteilu alebo šťavy. V prípade tak populárnych smoothies buďte pri menších deťoch však opatrní. Príliš veľká  koncentrácia zeleniny či ovocia je pre deti ťažko stráviteľná, šťavu radšej rozrieďte s vodou. 

Ovocie obohatí chuť každej kaše, pridávať ho môžete aj do jogurtu. Malo by byť súčasťou "desiatovníčka" pre školákov. Pribaľte si ho na ihrisko, prechádzku či na cesty napríklad aj vo forme ovocných kasičiek. A napokon, keďže dieťa sa najviac naučí príkladom, nech je súčasťou vašej rodinnej rutiny. Keď uvidí, že si ovocie dávate vy, bude sa vám chcieť podobať, ako vo všetkom.   

Toto sa vám z dm drogerie markt môže zísť: 

 dm drogerie markt

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: