Kedy dieťatku podať antipyretiká?

Kedy dieťatku podať antipyretiká?
23.11.2018 v kategórii Batoľa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Ako je to s používaním antipyretík? Pri maličkých deťoch sa majú používať pri zvýšenej teplote nad 38,5 °C, alebo je možné antipyretiká podávať aj pri nižšej teplote?

Antipyretiká sú lieky na zníženie teploty

Podávame ich vtedy, ak teplota vystúpi nad 38 °C. Pri nižšej teplote sa neodporúčajú podávať, pretože niečo musí zvládnuť aj imunitný systém a telo musí bojovať aj samo bez pomoci liekov.

Veková hranica na podávanie antipyretík neexistuje, ak je dôvod, tak sa jednoducho podajú. Veľakrát ich ľudia podávajú „krížom-krážom“, nepočkajú na vývoj zdravotného stavu, človek má 37,4 °C a už siahajú po liekoch. Je to neuvážené a veľakrát aj zbytočné.

No a potom sa v určitých prípadoch čudujú, že nezaberú. Ľudia si zato môžu sami. Konzumujú lieky aj pri stavoch, ktoré by inak ustúpili aj bez nich. Výnimkou je stav, kedy má dieťa popri teplote aj bolesti, vtedy, samozrejme, tlmíme bolesť podaním analgetík, ktoré majú zároveň antipyretický účinok.

Reyov syndróm

Deti do 12 rokov majú kontraindikované, teda zakázané podávanie lieku, ktorý obsahuje kyselinu acetylsalicylovú. Je to z dôvodu, že spôsobuje komplikáciu zvanú Reyov syndróm. Tento syndróm spôsobuje smrť následkom intoxikácie organizmu, zlyhanie pečene, krvácanie do žalúdka a poškodenie mozgu.