HNAČKY: neželaný spoločník našich najmenších

Redakcia | 23. Oct 2017
HNAČKY: neželaný spoločník našich najmenších

Ak sa objavia u vášho dieťaťa, je isté, že vás dajú do pozoru. Nevyhnutný je prísny stravovací režim, ktorý mu pomôže prekonať tento stav. A keďže v horších prípadoch je nutná aj hospitalizácia, hnačky u detí nemožno podceňovať.

Dôvodov, ktoré môžu vyvolať hnačky, je celý rad. Môžu byť spôsobené vírusmi, baktériami, toxínmi, hubami, súvisieť môžu s diétnou chybou, zlou kombináciou potravín, ale i alergiou či vážnejším ochorením, ako je napr. celiakia.

Podľa doby trvania rozdeľujeme hnačky na akútne – trvajú max. do 2 týždňov a chronické – trvajú dlhšie ako 2 týždne.

Keď je na vine vírus...

U detí do 3 – 5 rokov sa často vyskytujú hnačky vírusového pôvodu. Najčastejšou príčinou môžu byť rotavírusy, enterovírusy, koronavírusy a iné.

Tieto vírusové ochorenia sa medzi deťmi ľahko šíria, keďže ešte nemajú dostatočne osvojené hygienické návyky. Vírusy sa nachádzajú na hladkých plochách hračiek, preliezačiek, šmykľaviek, prebaľovacích pultov a pod., ktoré sa stávajú zdrojom infekcie. Deti si ich tak ľahko „predávajú“ kontaktom napr. na ihriskách, v pieskoviskách, v materských školách. Tieto hnačky sa nevyhýbajú ani deťom do 1 roka, ktoré, ak sú dojčené, sú čiastočne chránené protilátkami z materského mlieka. Materské mlieko totiž tiež obsahuje látky, ktoré chránia sliznicu čreva a pomáha ju zbaviť sa škodlivých vírusov.

Liečba vírusových hnačiek je podobná ako pri ochoreniach bakteriálneho pôvodu (viď nižšie).

Prečítajte si: Čo znamenajú hlieny v stolici dieťaťa?

Salmonelóza i kampylobakterióza

Hnačky sú klinickým prejavom aj niektorých bakteriálnych ochorení, napr. salmonelózy, kampylobakteriózy a pod. Spomínané ochorenia súvisia s konzumáciou infikovaného jedla. A keďže teplé počasie láka ísť von, na dlhších prechádzkach a výletoch dobre padnú aj ochutnávky rozličných špecialít, pripravovaných v stánkoch, bufetoch a podobných zariadeniach, i vo voľnej prírode, ktoré však nemusia spĺňať všetky hygienické podmienky, a preto sú často nebezpečné... (čo sa deťom ťažko vysvetľuje).

choré dieťa, salmonela, salmonelóza, hnačky, baktérie, vírusy

Salmonelóza

Baktérie salmonely sa dobre šíria už pri teplote 18 °C a viac. Ochorenie prepukne do 48 hodín od nákazy a najčastejším prejavom sú najmä hnačky, nevoľnosť, zvracanie, horúčka.

Zdrojom môže byť nedostatočne upravené jedlo, vajíčka, majonézy, zmrzliny, koláče ap. Ako väčšina infekčných ochorení, aj salmonelóza prichádza z plného zdravia a predstavuje závažné ochorenie – čím je dieťa mladšie, tým ťažší býva priebeh ochorenia. U novorodencov a malých dojčiat môže byť ochorenie až život ohrozujúce. Každý nakazený človek, či už sa salmonelóza uňho prejavila alebo nie, je bacilonosičom. Z jeho zažívacieho traktu sa baktérie vylučujú von stolicou niekoľko dní až týždňov.

Liečbou je špeciálna diéta, vo vážnych prípadoch sa nasadzujú antibiotiká.

Neprehliadnite: Čo hrozí dieťaťu pri nevinnej hre na pieskovisku

Kampylobakterióza

Pomerne neznámou chorobou je tzv. kampylobakterióza, ktorú vyvoláva niekoľko druhov kampylobaktérií. Je to infekčné ochorenie zvierat, ktoré sa však môže preniesť na človeka.

Najčastejším zdrojom je kuracie a bravčové mäso, nepasterizované mlieko, ale i kontaminovaná voda. Častý je prenos ochorenia na ľudí od zvierat chovaných v byte (pes, mačka...). Pre chorobu sú typické vysoké teploty, akútne hnačky (aj s prímesou krvi a hlienu), zvracanie, kŕčovité bolesti brucha, bolesti hlavy, svalov...

Liečba je zameraná na dostatočný príjem tekutín a zvládnutie horúčky. V niektorých prípadoch sa, podobne ako pri salmonelóze, podávajú aj antibiotiká.

Čítajte aj: Keď je kakanie problém

Kedy k lekárovi?

„Ak sa hnačka objaví náhle a ešte sa k nej pridruží aj zvracanie a horúčka, vždy ide o závažné ochorenie,“ upozorňuje pediatrička MUDr. Marta Špániková.

„Dá sa povedať, že čím je dieťa mladšie, tým skôr sa môže jeho stav stratou tekutín a tým aj minerálov zhoršiť tak, že dochádza k dehydratácii a dieťa môže byť ohrozené na živote.

U dojčiat vyžaduje zvracanie aj hnačka návštevu lekára ešte počas prvých 24 hodín ochorenia, pokiaľ dieťa malo v krátkom čase viac ako 6 stolíc alebo 6 vyprázdnení (teda stolica a zvracanie zároveň).“
Pri hodnotení stavu lekár berie do úvahy vek pacienta, sprievodné príznaky a napr. aj to, či má bolesti bruška. Pretože napr. u detí okolo 1 roka je zvracanie, kedy má dieťa intenzívne bolesti bruška a nemá stolicu ani vetry, dôvodom na okamžité vyšetrenie lekárom. „Príčinou môže byť zauzlenie čriev. Avšak, u starších detí môže byť intenzívna bolesť bruška a zvracanie príznakom zápalu červovitého prívesku slepého čreva, čo tiež vyžaduje okamžité vyšetrenie.

U detí starších ako 1 rok prihliadame na množstvo tekutín, ktoré je dieťatko schopné prijať, na prítomnosť horúčky a pri dobrom príjme tekutín môžeme s návštevou lekára vyčkať 24 hodín. Aj u starších detí podobne sledujeme stav, príjem tekutín, či je dostatočné močenie a podľa príznakov vyhľadáme lekára.“

Lekár, u všetkých detí bez ohľadu na vek, sleduje pri hnačkách úroveň hydratácie organizmu. Ako ďalej upozorňuje pani doktorka, aj mamička môže stav dieťatka hodnotiť tým, že si všíma stav sliznice ústnej dutiny: má byť ružová, lesklá a vlhká, prítomný dostatok slín. Pozoruje sa kožná riasa na brušku dieťatka – pri stlačení sa hneď vráti do pôvodnej polohy.

„Je dôležité zaznamenávať počet mokrých plienok u dieťatka a u starších detí močenie – dieťa by malo močiť asi každé 2 – 3 hodiny. Pokiaľ stráca stolicou veľa tekutín, stolica je vodnatá, dieťa odmieta tekutinu prijímať, málo močí, má suché ústočká, určite vyhľadáme lekára, ktorý rozhodne o potrebe hospitalizácie. Ak sa kožná riasa nevráti do pôvodnej polohy, je hospitalizácia nutná určite, to by sme však ani nemali dopustiť.“

choré dieťa, hnačka, zvracanie, salmonela, diéta, antibiotikaPitný režim počas choroby

Má svoje špecifiká a pri horúčkovitých a hnačkovitých stavoch  je alfou a omegou v rekonvalescencii, kedy treba výrazne zvýšiť celkový príjem tekutín.
K zavodneniu je potrebné využívať k tomu určené rehydratačné roztoky, v našich podmienkach najlepšie so zložením podľa odporúčania ESPGHAN (European Society for Pediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition / Európska spoločnosť pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu), ktoré dopĺňajú stratenú vodu, soli a energiu.  Užívanie tohto roztoku skracuje hnačkové ochorenie, zmenšuje objem stolíc a tiež znižuje potrebu intravenóznych infúzií, ak je dieťa hospitalizované. Tento roztok je bežne dostupný v lekárňach ako voľne predajný produkt, pričom je vo forme prášku, ktorý sa riedi prevarenou vychladenou vodou, niektoré sú aj vhodne ochutené.

Prečítajte si aj: Rotavírusy pod drobnohľadom

Deti, ktoré sú dojčené, je možné dojčiť naďalej. Iná je situácia u detí, ktoré prijímajú umelé mlieko... Doktorka Špániková odporúča: „Deťom do 1 roka nepodávame čierny čaj. Podávame tekutiny, do 1 roka prevarenú, ochladenú vodu. Pri hnačke a zvracaní v žiadnom prípade nepodávame žiaden alkohol, džúsy, ovocné a zeleninové šťavy, kolové nápoje, ako to občas čítame v rôznych „dobrých radách“.

Deťom, ktoré pijú umelé mlieko, podávame mlieko riedené v určitom pomere s ryžovým odvarom. Postupne sa znižuje podiel ryžového odvaru a pridávame umelé mlieko. Pri viac ako 6 vyprázdneniach za deň aj deťom do 1  roka podávame glukózovo-elektrolytový rehydratačný roztok. Malým deťom môžeme pred dojčením podávať ryžový odvar (dostať ho aj v lekárni ako hotový roztok mrkvovo-ryžový).“

Tip MAMA a ja: RYŽOVÝ ODVAR

Mamičky, ktoré si chcú ryžový odvar pripraviť doma, môžu tak ľahko urobiť: polievkovú lyžicu bielej ryže a pol litra vody varíme, kým sa ryža nerozvarí (vodu stále pridávame). Potom vývar scedíme, ničím nedochucujeme a podávame aj malým dojčatám pred kŕmením 20 až 40 ml roztoku.

Avšak ani zakúpenie rehydratačného roztoku nie je zlá voľba – glukózovo-elektrolytový rehydratačný roztok totiž okrem tekutín dodá telu aj stratené elektrolyty a energiu.

A ako je to s jedlom?

Diétne stravovanie je pri hnačkách nevyhnutné, no najmä v akútnej fáze dieťa do jedla nenútime. Žalúdok má dosť práce aj bez toho, aby spracúval ďalšie jedlo, ktoré stav môže ešte zhoršiť... „Bolo by dobré, aby mamičky zabudli na podávanie čučoriedok, čokolády, kakaa či iných „overených“ receptov na hnačky,“ upozorňuje pani doktorka.

„Ak už dieťa konzumuje príkrmy, môžeme mu ponúknuť bezmliečne druhy, mäsovo-zeleninový s mrkvou, ryžou a bielym mäsom. Nepodávame ovocie, mliečne výrobky, sladkosti. Čo sa týka starších detí, ak sa ich stav zlepší, môžeme im podať varené jedlo, nemastné, mierne osolené (napr. cestoviny, ryžu...). Nepodávame žiadne vývary a silné polievky. Niektoré deti dobre prijímajú banán, ale stáva sa, že aj banán môže hnačku zhoršiť.“  

Lieky

Deťom nepodávame lieky na zastavenie hnačky. Výnimku tvoria absorbenty alebo probiotiká. Tie je treba podávať už od začiatku hnačky, ale nie vtedy, kým trvá zvracanie, vtedy okrem tekutín niekoľko hodín nepodávame žiadne jedlo. Spočiatku podávame absorbenty alebo probiotiká v kombinácii s výťažkom z čučoriedok, v lekárni dostať príslušný preparát. PO ZLEPŠENÍ STAVU pokračujeme bežnými probiotikami najmenej 3 týždne, pričom môžeme – podľa stavu a veku dieťaťa – začať podávať aj živočíšne uhlie alebo iné lieky podporujúce hojenie sliznice zažívacieho traktu.“

Prečítajte si: Rotavírusová infekcia

Prevencia

Hnačky, a navyše, ak ich sprevádza aj zvracanie a horúčky, sú závažným ochorením a vždy vyžadujú individuálny prístup. Z tohto dôvodu by ich rodičia u svojich detí nikdy nemali podceniť a radšej vyhľadať lekársku pomoc. Nemenej dôležité je deti už od útleho veku viesť k hygiene, k častému a správnemu umývaniu rúk, k zákazu ochutnávania neznámych pokrmov a nápojov, neumytého ovocia či zeleniny. Ak máte doma domácich miláčikov, nezabúdajte tiež na ich pravidelnú hygienu a návštevu veterinára. To všetko sú malé, ale nesmierne dôležité kroky na ceste za zdravím.

POZOR!!

Dieťa, ktoré má hnačku, musí byť sledované 24 hodín denne. Nie je dobré nechávať  ho dlho spať, pretože potrebuje pravidelne dostávať tekutinu a spánok môže byť príznakom úplného vyčerpania a odvodnenia. 

Ak sa hnačka spája aj so zvracaním, hlavne u starších detí je potrebné vylúčiť úraz hlavy (napr. pád na preliezačke, pri hre ap.).

choré dieťa, hnačka, zvracanie, salmonela, diéta, antibiotika

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: