Bolia ma nožičky, zober ma na ruky

Redakcia | 7. február 2023
Bolia ma nožičky

Myslíte si, že si dieťa vymýšľa a len sa chce „nosiť“? Nemusí to byť vždy tak.

Aj malé deti môžu bolieť nohy

„Aj malé deti boli nohy a treba to brať ako objektívny fakt a nie rozmaznaný výmysel. Venujte pozornosť tomu, čo vám dieťa hovorí a skúste mu pomôcť,“ konštatuje zakladateľka prvej Podologickej spoločnosti na Slovensku, Milada Nadášiová.

Často nad sťažnosťami detí mávneme rukou, ale môžu sa za nimi skrývať naozaj problémy s nôžkami. Všimnite si, ako dieťa chodí, keď je bosé, ako našľapuje. Venujte pozornosť aj chôdzi po vonku, keď má obuté topánky. V prípade, že vám niečo "nesedí" poraďte sa s lekárom. Predídete tak budúcim ťažkostiam.  

Odborníčka upozorňuje na to, že noha sa prispôsobuje povrchu, po ktorom chodí. Ak máte doma plávajúcu podlahu, rovný povrch, po ktorom dieťatko chodí stále bosé, nôžka sa môže predlžovať a rozširovať. Má dieťa možnosť vyskúšať si chôdzu po kamienkoch, po tráve a iných povrchoch, ktoré umožnia nohe prispôsobiť sa im? Ak nie, je vhodné zvoliť na istý čas dňa aj doma nosenie papučiek. 

Správny vývoj detskej nohy

Noha potrebuje podporu, aby sa vyvíjala klenba správne, ak sa dieťa sťažuje na bolesť nôh, napríklad pri chôdzi naboso, skúste na istú dobu vložku do topánky, alebo rehabilitačné cvičenia s nôžkami. Táto „nevinná“ bolesť môže prerásť do väčších ortopedických problémov. Ak ste si všimli, že dieťatko špičkuje, má vybočené chodidlá smerom von alebo dovnútra, nečakajte, že sa to upraví samo. 

Tipy a odborné rady vám ponúka Milada Nadášiová v sérií videí s touto témou. Nájdite si chvíľku a pouvažujte, ako môžete pomôcť dieťatku vyvíjať sa správne. Všetko o detských nôžkach a ich správnom vývoji si môžete pozrieť TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: