Bez plienok už počas tohto leta!

Martina Pašková | 13. máj 2021
Odplienkovanie

Je veľa metód, spôsobov, názorov na to, ako naučiť deti pýtať sa na nočník, resp. fungovať bez plienok.

Neexistuje ideálny model, všetko má svoj čas a dieťatko musí do fázy bez plienok jednoducho „dozrieť“. Leto je podľa viacerých názorov ideálnym obdobím na zvládnutie tejto „bojovej“ úlohy. Ja mám dve deti a obe sa naučili „pýtať sa“ počas leta a obe mali presne dva roky. Chlapec a dievča. Nočník však poznali oveľa skôr. Akosi intuitívne som si nastavila tento model, ktorý sa možno osvedčí i vám.

Dieťa by malo poznať nočník

Nemôžeme chcieť od dieťaťa, aby sa vzdalo plienok, pokiaľ nevie, KAM môže cikať a kakať. Nočník môžete drobcovi pokojne a bez obáv predstaviť už v období jedného roka. Vyberte taký, na ktorom sa mu bude dobre sedieť.

Ideálny pre menšie detičky je s opierkou na chrbátik. Ukážte a vysvetlite mu, na čo sa nočník používa. Začnite ho naň dávať sadať, ak sa domnievate, že sa potrebuje vycikať alebo urobiť veľkú potrebu. To je zvyčajne po prebudení, ráno alebo po popoludňajšom spánku. Keď bude mať suchú plienku, je ten vhodný čas.

Buďte trpezliví a vytrvalí. Dieťa musí samo pochopiť, na čom sedí a akú má nočník pod jeho zadočkom funkciu.

Buďte ale dôslední. Nenechajte sa odradiť prvými neúspechmi a v žiadnom prípade dieťatko za „nehody“ netrestajte. Ani ho nenúťte na nočníku sedieť príliš dlho. Stačí pár minút. Ak sa nič „neudeje“, nič sa nedeje. 

odplienkovanie v lete

Odkedy na nočník?

Podľa viacerých odborníkov je ideálny čas na plnohodnotné používanie nočníka v období od 18 do 24 mesiacov. Uvedený vek je vhodný najmä z toho dôvodu, že dieťa už dokáže samostatne sedieť. Rovnako tiež začína chápať vaše príkazy a vysvetľovanie.

Podľa viacerých štúdií je práve vek od jeden a pol roka obdobím, kedy si deti postupne začínajú uvedomovať i potrebu vyprázdňovania. A vedia vám o tom dať i signál, naznačia svoje potreby. Deti sú však veľké individuality, uvedený vek je preto iba orientačný. Každý rodič si najlepšie svoje dieťa pozná, mal by preto vedieť odhadnúť, ako veľmi je vnímavé a či vôbec chápe, čo sa mu vysvetľuje.

Ak sa domnievate, že dieťatko ešte nie je dostatočne zrelé, odplienkovanie odložte, pretože sa nepohnete a nastanú zbytočné komplikácie. Ak v tomto období spozorujete na dieťati prejavy, ktoré jasne hovoria, že sa mu chce cikať, posaďte ho na nočník.

Očervenie, zmrští čelo, začne sa krútiť alebo príliš sústrediť. To všetko sú znaky, ktorými vám dieťa i bez slov dáva najavo svoje potreby. Posadením na nočník mu ukazujete vzťah medzi jeho potrebou a myšlienkou, že sa neciká do plienky.

Buďte pre dieťa príkladom

Tak ako každú inú činnosť, i používanie toalety, resp. nočníka sa dieťa najjednoduchšie naučí pozorovaním. I keď to bude na vás zo začiatku pôsobiť zvláštne, berte so sebou dieťa na toaletu. Vy budete sedieť na WC, dieťa na nočníku.

Urobte spoločne následne i rituál umývania rúk. Aj vtedy, keď dieťa neurobí do nočníka žiadnu potrebu. Lepšie si tak zafixuje celý proces tohto hygienického návyku. A nezabudnite spláchnuť. To sa bude dieťaťu páčiť najviac.

Prehnaná pozornosť môže byť kontraproduktívna

Isto je odúčanie dieťaťa od plienok v rodine „veľkou“ udalosťou. Najmä pokiaľ máme prvé dieťatko, prežívame my, mamičky, všetko veľmi intenzívne. Pozor však na to, aby ste z kakania a cikania neurobili tému týždňa. Môže sa vám to vypomstiť presne opačným smerom.

Dieťatku sa vaša pozornosť zapáči natoľko, že bude robiť všetko pre to, aby ste o ňom neustále rozprávali a všímali si ho. Výsledkom môže byť nosenie plienky i do jeho troch rokov. Deti sa vedia „zaseknúť“ tak, že nevykonajú veľkú potrebu nikde inde iba do plienky. Počkajú si na to, kedy im ju dáte. 

Leto je ideálnym obdobím na odplienkovanie

Pre vás i pre vášho drobca. A to najmä preto, lebo je vonku teplo. Deti sú oblečené oveľa menej a vy ich môžete dať vycikať v podstate kdekoľvek. A práve to môže byť pre ne obrovská motivácia. Chlapci budú chcieť ocikávať všetky stromy, dievčatá zas kamienky. Bude to zábava. 

 • Výhodou môže byť pobyt v parku alebo v záhrade. Sledujte dieťa a pri najmenších náznakoch ho odveďte do trávičky vycikať. Toto môže byť prvý krok. Doma mu potom vysvetlíte, že v parku sa ciká do trávičky a doma do WC alebo do nočníka. Dieťa si postupne začne uvedomovať tento rozdiel. Pochopí, že musí prerušiť činnosť, ktorou je práve zaujaté a ísť sa vycikať inde, ako na mieste, kde sa hrá.
 • Pre každý prípad majte najmä v začiatkoch vždy po ruke balíček so suchým oblečením, aby ste ho mohli (ak mu „ujde) okamžite vymeniť. Navyše, v lete to až toľko neprekáža ako v zime. Stačí prezliecť jednu vrstvu a skúšať znova.  A to, že ho môžete dať vycikať takmer kdekoľvek vonku a nebude mu zima, je v prospech celého procesu.
 • V lete môžete vyskúšať i alternatívu, že dieťa jednoducho nebudete sledovať a necháte ho bez plienky. Pociká sa, ale bude mu nepríjemné zostať v mokrých nohavičkách či s ocikanými nohami. Nebude dlho trvať a zistí, že toto nie je komfort, ktorý malo s plienkou. Kúpte svojmu drobcovi novú spodnú bielizeň. Rozprávkový motív na malých nohavičkách si nebude chcieť pocikať žiadna slečna. 
 • Odúčanie od plienok je o tom, že vaše dieťa si začne uvedomovať svoje potreby a pochopí celý proces tohto hygienického návyku. Ale i o vašej trpezlivosti. V dosahovaní tohto cieľa hrá rodič dôležitú úlohu. Pravidelnosť, dôslednosť a pevné nervy sú základom úspechu.

Odmenou nech je pochvala

Nie som zástancom toho, aby sa deti odmeňovali za úplne banálne a prirodzené veci. A už vôbec nie sladkosťami. Platí to i v tomto prípade. Základné hygienické návyky by mali zvládať vykonávať i bez následného prezentu.

Čo ich však môže povzbudiť, resp. motivovať k vykonávaniu potreby tam, kde chceme my, rodičia, a kde sa to patrí, je pochvala. Dajte dieťaťu najavo, že sa tešíte z toho, čo sa mu podarilo a pochváľte ho, aké je šikovné. Bude sa snažiť zapáčiť sa vám i nabudúce. 

Skúste v procese odplienkovania postupovať takto:

 • Oboznámte dieťa s nočníkom už vo veku okolo dvanástich mesiacov.
 • Vysvetlite a ukážte mu, na čo sa používa.
 • Dovoľte mu splachovať WC po použití a absolvujte s ním umývanie rúk po každom použití nočníka.
 • Ak bude dostatočne zrelé (približne vo veku od 18 – 24 mesiacov), začnite ho pravidelne učiť na nočník (využite najmä čas po spaní).
 • Dieťa musí samo pochopiť svoje potreby, inak to nemá zmysel.
 • Počas letných mesiacov stavte na spodnú bielizeň. Nechajte dieťa celý deň bez plienky, i keď sa pociká, nevadí. Prezlečiete sa a trénujete opäť. Drobec zakrátko pochopí, že je lepšie byť v suchu. 
 • Chváľte ho, ak sa mu podarí vypýtať sa na nočník.
 • Ten správny čas bude vtedy, keď sa dieťatko často po prebudení (cez deň aj v noci) zobudí suché, vie sa na nočník vypýtať samo a uvedomuje si význam jeho použitia. 

Chcete vedieť, či je vaše dieťa pripravené začať s nácvikom na nočník? 

OTESTUJTE SA TU

Na nočník dieťa nenúťte

Naozaj, nič v tomto smere neurýchlite. Netlačte na dieťatko, nenúťte ho sedieť na nočníku, doprajte mu čas. Každé jedno dieťa príde na tento hygienický návyk samo. Svojim neprimeraným „tlačením na pílu“ mu dokonca jeho snaženie môžete sprotiviť a výsledok bude opačný ako ten, ktorý ste očakávali. Deti sú rozumné a isto sa naučia všetko, čo potrebujú vedieť. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: