Ako zahnať nudu s drobcom? Máme 5 tipov!

PaedDr. Dagmar Baluchová | 1. Aug 2018
Ako zahnať nudu s drobcom? Máme 5 tipov!

Možno to poznáte. Sú dni, kedy sa vám ani vašej malej láske nič nechce. Má to však aj odvrátenú tvár, za nudou nastupuje mrzutosť, za tou plač a...

Nespokojné bábo je na svete. A pritom stačí občas tak málo, aby sa zmenila atmosféra, nálada a deň bol zrazu krajší, neopakovateľný. Preto odložte hračky, vypnite rozprávky a vyčarte si ho spolu s nami!

1.    Malá, veľká parádnica!

Áno, jasné, na líčenie a parádenie má vaša dcérka ešte dooosť času. Alebo aj nie? Či už má vaše šidlo jeden rok alebo rokov päť, určite ocení, ak dostane povolenie nazrieť do maminej čarovnej skrinky.

Na čo je táto farbička, a táto ceruzka? Aký krááásny náhrdelník! Chcem to ružové na pusu...! Nebojte sa odviazať. Zábava zaručená a výsledok tiež. (Nezabudnite sa na pamiatku odfotiť. Ďalšia zo spomienok do vašej mozaiky...)

2. Von, von a ešte raz von!

Komu by sa chcelo von za takého počasia... Ak je táto výhovorka vo vašom slovníku, určite si ju osvojí aj vaše dieťa. Naopak, jeho zdravie a imunita sa vám poďakujú, ak sa naučíte  chodiť von za každého počasia. (Výnimku urobte iba vtedy, ak je dieťa vážne choré, prípadne má zvýšenú teplotu.)

„Neexistuje zlé počasie, iba nevhodne zvolené oblečenie,tohto hesla sa držte a uvidíte, akého spokojného človiečika vychováte. Veď taká prechádzka lesom, popri riečke, či dokonca aj v ZOO môže byť aj v daždi veľmi zaujímavá (potvrdzujem, prázdnu ZOO si moje deti kvôli dažďu užili oveľa viac ako v prípade pekného počasia).

3. Každé dieťa má mať svoj... ALBUM!

Že je moderná doba? Že stačí mať fotky na CD, či na USB kľúči? Nech! Vy ste predsa stará škola a romantické chvíle, keď z vašich malíčkov vyrastú veľkáči a spolu si zabalení v deke budete pozerať fotoalbumy s fotkami, keď boli malí, nič nenahradí... Spestrite preto deň svojej láske už teraz.

Pripravte si fotoaparát (alebo mobil, ak to zvládne), nachystajte zaujímavé dekorácie (stačí, keď otvoríte skriňu a povyberáte zaujímavé kúsky zo svojho, manželovho či bábätkovského šatníka alebo aj bytové dekorácie) a zábava je na svete! A ten výsledok – hotové výtvory určite potešia aj starých rodičov a blízkych príbuzných.

4. Začína hudobná výchova!

Vzťah k hudbe sa u dieťaťa vytvára ešte v brušku mamy, keď počuje tlkot jej srdca. Deti hudbu milujú a len nevšímavý rodič by svoju ratolesť k vnímaniu hudby neviedol. Je všade okolo nás, rozvíja naše zmysly, pomáha nám upokojiť sa, zmeniť zlú náladu na dobrú. Hudba je mocný nástroj – ak ho viete používať.

Veďte svojho miláčika k hudobnému cíteniu, experimentujte, zájdite na hudobný kurz pre bábätká, alebo si celkom netradične urobte „párty“ v kuchyni na dlážke. V kuchynskej linke nájdete množstvo zaujímavých „hudobných nástrojov“. (Ktovie, možno práve tam vzniknú základy hudobnej kariéry vášho budúceho virtuóza...)

VESELÁ RODINA: Terapia hudbou
Prečítajte si tiež:

VESELÁ RODINA: Terapia hudbou

5. Akýkoľvek pohyb je dobrý

Že máte pohybu počas celého dňa dosť? To je síce pravda, ale nie každá činnosť, ktorú vykonávate, zaťažuje všetky svalové skupiny. Ak sa chcete vyhnúť ochabnutým partiám svalov a jednoducho byť fit – cvičte. Nájdite si denne aspoň 30 minút na CIELENÝ pohyb.

Samozrejme, so svojím dieťaťom. Určite to pomôže jemu i vám. A navyše, ak sa k tomu budete aj usmievať, bude to jasný dôkaz toho, že vaše hormóny pracujú na plné obrátky. Za čo sa vám vaše i telo vášho drobca určite raz odvďačí...

Tak vidíte, často stačia úplné maličkosti a deň môže byť krajší a zaujímavejší. Nedovoľte únave, nude či rutine spraviť z vášho krásneho, voňavého a pestrofarebného života šedobiely priestor. Budete mať taký život, aký si spravíte. UŽ DNES.

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: