Aj vaše dieťa sa hrá s jedlom? Dovoľte mu to...

Redakcia | 23. november 2021
Aj vaše dieťa sa hrá s jedlom? Dovoľte mu to...

Zdá sa vám táto rada čudná? Tak čítajte.

Určite ste s vaším drobcom zažili situáciu, kedy sa pri stole nesprával práve ukážkovo a s jedlom sa viac hral, ako ho jedol. Podľa vedcov je to však v poriadku, pre dieťa je to proces zoznamovania sa s pevnou stravou, jeho chuťou a vôňou.

Nehrám sa, skúmam a ochutnávam

Výskum vedcov De Montfort University v Leicesteri (ext, zdroj University), zverejnený v magazíne Appetite, ukázal, že deti, ktoré sa hrajú s jedlom, a rodičia im v tom nezabraňujú, s väčšou pravdepodobnosťou dané jedlo aj zjedia.

Štúdia (ext. zdroj štúdia) potvrdila, že drobci, ktorí sa týmto spôsobom zoznamujú s jedlom, získajú k nemu pozitívnejší vzťah. V rámci celého experimentu ani raz nenastal moment, že by boli deti nútené jesť zdravé potraviny – ovocie alebo zeleninu. Napriek tomu, ak mohli tieto potraviny ohmatať a hrať sa s nimi, samy si k nim našli cestu, samy ich začali vyhľadávať.

V rámci výskumu testovali tieto druhy zeleniny a ovocia a vzťah detí k nim: brokolica, mrkva, špenát, banány, reďkovky, zelené fazuľky, pomaranče, citróny, uhorky, paradajky a čučoriedky.

Raňajky sú dôležité

Ďalší výskum (ext. zdroj výskum) zameraný na stravovacie návyky zistil, že deti, ktoré jedia viac ovocia a zeleniny, sú v lepšej duševnej pohode. Vedci tiež zistili, že druhy raňajok a obedov, ktoré jedli žiaci základných a stredných škôl, boli významne spojené s pocitom pohody. Miera vplyvu výživy je porovnateľná s faktormi domácej pohody, absenciou rodinných hádok a konfliktov. 

Čo je teda dôležité? 

  • Raňajky - domáce, výživné, ideálne spoločné
  • Vyvážené stravovanie - aspoň kúsok zeleniny do každého jedla a min. dva kusy ovocia denne
  • Domáca strava (obed, večera) spojená s rituálom vzájomnej komunikácie a podpory
Zdroj: www.sciencedaily.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: