Prvýkrát pri mori s drobčekom: Na toto nezabúdajte

Veronika Nováková | 10. jún 2022
Prvýkrát pri mori

Aj vy si pobyt pri mori predstavujete ako nekončiacu idylku? S deťmi to už síce nebude len o vás a ničnerobení pod slnečníkom, ale s našimi radami si more užijete bez zbytočného stresu.

S malými deťmi je ideálny čas na dovolenku mimo hlavnej letnej sezóny, pretože nie je tak teplo a všade je menej ľudí, čo určite oceníte aj na pobreží. Vyhnite sa veľkým horúčavám a pálivému slnku a vyberte sa s deťmi k moru v čase, keď bude pre vás aj pre ne pobyt na slnku príjemný. Odporúčaný čas je ráno, cca do 11.00, alebo poobede po 16.  hodine.

Čo si zbaliť?

Určite nezabudnite na slnečník, alebo iný zdroj tieňa. Vedierka, lopatky a lopta by mali byť povinnou výbavou každej dovolenkujúcej rodiny. Majte dostatočnú zásobu plienok na kúpanie, aby ste predišli nepríjemným nehodám. Určite myslite aj na opaľovací krém a pokrývku hlavy – čiapku, šiltovku alebo šatku. Skladací ľahký kočík sa zíde aj vtedy, ak ho doma už veľmi nevyužívate. 

TIP: Pre väčšie deti noste so sebou aspoň dvoje plavky, aby ste mali vždy jedny suché na prezlečenie.

Na akú pláž s dieťaťom?

Deti milujú piesočnaté pláže s plytkým vstupom do mora. Piesok síce budú mať úplne všade, ale je to pre ne tá najväčšia zábava. Naopak, pláže s kamienkami sú čistejšie, s priezračnou vodou, ale mohlo by tam chýbať to stavanie hradov z piesku. Mínusom piesočnatých pláží je aj fakt, že ak nie ste hneď pri brehu mora, piesok môže páliť a to nie je pre deti príjemné. A také loziace dieťa veľmi pravdepodobne nebude chcieť sedieť pod slnečníkom, aj keď je to veľmi príjemná predstava.

Nezabudnite na vodu

Majte so sebou vždy zásobu pitnej neperlivej vody, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou pobytu pri mori. Sladkým nápojom sa podľa možnosti vyhýbajte a radšej ich kompenzujte ovocím. Nakrájaný vychladený melón je vždy výborný snack, ktorý zasýti aj uhasí smäd. Ak ste pri mori s dojčatami, tak ich dojčite čo najviac, lebo z mlieka prijímajú okrem živín aj potrebné tekutiny

prvýkrát pri mori

Režim na dovolenke s dieťaťom

Veľmi pravdepodobne si deti prvé dni budú zvykať na nové prostredie a nové podnety, preto bude možno ťažké nastaviť domáci režim. A vôbec tým nestresujte ani seba, ani vaše dieťa. Upustite od zaužívaných pravidiel a riaďte sa dovolenkovým inštinktom. Popoludňajší spánok môže byť pokojne aj v tieni na pláži. Za zvukov mora sa spí dlho a sladko.

Dovolenka – predstavy verzus skutočnosť

Nerobte si zbytočné ideály o romantických prechádzkach pri západe slnka či skúmaní zapadnutých prímorských mestečiek. S deťmi to nie vždy pôjde podľa vašich predstáv. Ale dovolenkou môže byť aj to, že vás od bežnej rutiny – ranného vstávania, neustáleho behania za drobcom a večerného uspávania značne odbremení partner. 

TIP: Pribaľte si so sebou babku s dedkom, ktorí vám s deťmi rady pomôžu alebo postrážia, zatiaľ čo vy sa s mužom vyberiete na romantickú večeru. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: