Skvelá dovolenka? Užite si s deťmi a vypnite

Marika Koscelníková | 17. May 2018
Skvelá dovolenka? Užite si s deťmi a vypnite

Viete, akú najčastejšiu chybu robíme pri výbere dovolenky? Ideme tam (niekam) na týždeň a nosíme si v hlave stereotyp z domu.

Nie, vôbec Vás nechceme nalákať na TOP dovolenku v TOP destinácii. Je jedno, kam pôjdete, či k moru, pod stan, alebo na chatu k babke. Dôležité je, aby ste si ako rodina oddýchli. Od stereotypu a bežných dní.

Dovolenka má byť vybočením zo stereotypu

Zásada, ktorú odporúčajú psychológovia nielen pre dovolenku s deťmi je: dopriať si minimálne dva týždne voľna na inom mieste ako doma. Potrebná je zmena prostredia. Byť doma na dovolenke sa neráta. Doma hlava funguje po domácky v zabehnutých povinnostiach a stereotype. Ide práve o zmenu. Mozog si dokonale oddýchne, keď bude musieť riešiť iné (ako bežné) veci.

Dôležité upozornenie: Byť offline je na dovolenke ideálne. Minimálne off z pracovných sietí. Novodobým trendom cestoviek je dovolenka bez mobilu. Ten váš vám zoberú (áno, aj fotiť musíte normálnym fotoaparátom) a dostanete len obyčajný mobil, ktorým privoláte pomoc v prípade núdze. Tak veľmi sme závislí na sieti a tak veľmi si potrebujeme od nej oddýchnuť. Skúste to!

Dva týždne out sú dobré aj pre dieťa

Len si to predstavte. Dieťa pol dňa, alebo aj celý precestuje v uzavretom priestore. Nás dospelých láka vidina budúcnosti (more a teplo), ale dieťa túto našu vidinu nezdieľa.  Potom príde niekam na neznáme miesto. Kým sa poobzerá, zvykne si na vzduch,ľudí, priestor a „inakosť“ sú tak tri dni za nami. Na štvrtý  a piaty deň si konečne začne užívať a potom....ide sa domov. 

Mnohí rodičia prídu z dovolenky vyčerpaní a unavení, že deti neposlúchali, že bolo to a hento...Stať sa môže naozaj všeličo. ALE. Je to čas, ktorý máte dopriaty sami pre seba. Málokedy v roku sa podarí, aby ste boli spolu niekoľko dní v kuse každú chvíľu deň aj noc. Tak si to užite!  Fakt, že ste spolu.

Robte veci inak. Ľúbte sa inak. Buďte so svojimi deťmi bez toho, aby ste sledovali čas a bežné rituály. Vypnite sa  z domáceho "módu" a prelaďte sa iný, uvoľnený, dovolenkový, nestresujúci.

dovolenka s detmi

Takto prežijete pohodovú dovolenku

Nerobte si veľké plány, tým na seba zbytočne vytvoríte tlak. Naozaj nemusíte zažiť všetky super veci, byť všade, ochutnať všetko, vidieť všetko. Ak sa zabavíte v hotelovej izbe izbe pri dostihoch, hrajte sa! Robte to, čo chcete a čo sa Vám páči. 

Buďte pri deťoch  tak blízko, ako to práve budú potrebovať. Nestáva sa každý deň, že mama a tato sú im k dispozícii dvadsaťštyri hodín denne. Tento  stav má síce aj svoje úskalia, ale môže vás zblížiť a primknúť k sebe.

Vypnite a nechajte doma všetko, čo vás ťaží. Práca, vzťahy, financie, čokoľvek...Spravte STOPKU vo vašom bežnom živote a nechajte hlavu a telo oddýchnuť. 

Fotogaléria

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: