Ako zvládnuť cestovanie s deťmi autom?

Redakcia | 29. máj 2018
dovolenka s deťmi, cesta autom s deťmi

Nech naša cesta mieri na ktorúkoľvek svetovú stranu, jedno rozhodovanie máme spoločné: Ako tam pôjdeme? Čím pocestujeme? A hneď prichádza ďalšia otázka: Ako naše deti cestovanie zvládnu? A ako to s nimi zvládneme my? Ako sa pripraviť na dlhú cestu autom?

Vedzte, že..

  • Ste pánmi svojho času a zastavíte, kedykoľvek chcete. 
  • Auto môžete až po strechu naložiť vecami. 
  • Deti v ňom môžu spať. 
  • Nie ste viazaní k jednému pobytovému miestu, môžete ľubovoľne podnikať výlety a program prispôsobovať počasiu. 

Hoci je cestovanie autom z mnohých dôvodov pohodlné, pre deti (najmä tie menšie) úplne ideálne nie je – musia zostať dlhú dobu pripútané v uzavretom priestore, pokiaľ s nimi nesedíte vzadu, nevidia vám do tváre, môžu trpieť nevoľnosťami.

Je dobré snažiť sa s deťmi o častú komunikáciu, obracať sa na ne (pochopiteľne nie, ak riadite, ale z miesta spolujazdca), keď s dieťaťom sedíte vzadu, máte samozrejme veľa možností, čo môžete robiť.

MAMA tipy:

✔ Pripravte si na cestu zásobu hier.
✔ Pre dlhšie cestovanie sa môže hodiť malý DVD prehrávač alebo CD s rozprávkami.
✔ Menším deťom môžete na sedadlo pred nimi zavesiť vrecko, v ktorom môžu mať svoju obľúbenú hračku, knižky, cumlík, alebo pitie...
✔ Staršie deti ocenia MP3 alebo nejaké čítanie (s čítaním ale pozor u detí, ktorým býva v aute zle).
✔ Pri malom dieťati je vhodné mať poruke aj dostatočnú zásobu hračiek a „prideľovať“ mu ich postupne.
✔ Nezabudnite na okenné tienidlá, aby deti boli v aute dostatočne chránené pred slnkom. Voľte oblečenie vhodné do auta (pohodlné, priedušné atď.), nepreháňajte to s klimatizáciou (alergikom môže dokonca uškodiť), ani s otvorenými okienkami. Je vhodné pripraviť si vlhké hygienické utierky na osvieženie krku, čela, rúk, príp. mať poruke vrecká na vracanie.
✔ Dbajte na dostatok čerstvého vzduchu a primerané doplňovanie tekutín.
✔ Časté prestávky na vhodných miestach sú nevyhnutnosťou, deti sa pri nich môžu prebehnúť, zaskákať si, občerstviť sa...

Tip MAMA a ja

Skontrolujte si autolekárničku
Obsah lekárničiek v aute si dôkladne skontrolujte, aby podľa predpisov zodpovedali vyhláške MZ SR. Všetky podrobnosti o vybavení autolekárničky sú dostupné napr. na webovej stránke www.stkcontrol.sk.

Aby sa deti počas cesty nenudili

Deti do 5 rokov sú schopné sústrediť sa v priemere 15 minút, v 6 rokoch už zvládajú udržať svoju pozornosť približne pol hodiny a od 8 rokov veku asi 45 minút. Je preto dôležité pripraviť na cestu dostatočné množstvo zábavy, inak sa malí cestovatelia budú nudiť a otravovať vás.

1. Spievajte si spolu. Malé deti majú spievanie väčšinou rady, s väčšími sa môžete zahrať napríklad na spoznávanie pesničiek podľa nápevu – zahmkajte kúsok pesničky, kto melódiu uhádne, má bod.

2. Pripravte deťom mapu s trasou, po ktorej pôjdete, s orientačnými bodmi – môžu do nej zakresľovať, kadiaľ ste prešli. Hádajte, koľko km ešte zostáva do ďalšieho zakresleného miesta, prípadne do cieľa. Pri budúcom kilometrovníku si môžete overiť, kto bol so svojím odhadom pravde najbližšie.

3. Rozprávajte si vtipy, alebo rôzne neuveriteľné historky, prípadne spomínajte na zážitky z predchádzajúcej dovolenky, či nejakého výletu.

4. Striedajte akčné hry s pokojnými. Po počúvaní hudby alebo sledovaní rozprávky si zahrajte slovný futbal, alebo nejakú inú hru, ktorá zamestná detský mozog alebo ruky (aj v aute sa dá vhodne „hýbať“ – napr. 10-krát žmurkni, 14-krát tleskni, pozri sa naľavo – napravo, atď.).

5. Dajte prednosť rozprávaniu sa pred pasívnou zábavou. Odporúčaný prenosný DVD prehrávač je síce fajn, ale vždy je samozrejme lepšie, ak sa dieťaťu počas cesty venujete čo najviac vy sami, ako keby malo mať dlhé hodiny oči prilepené k obrazovke.

Niekoľko tipov na hry počas cesty

Inšpirovali sme sa v knižke Krátke hry pre dlhé chvíle (zábavné aktivity pre deti od 2 do 10 rokov), ktorú vydalo nakladateľstvo Portál.

Portrét

Jeden človek si v duchu zvolí nejakú postavu alebo vec a ostatní mu dávajú otázky. Prvá otázka znie: „Je to osoba, zviera alebo vec?“ Na ďalšie otázky sa už môže odpovedať iba áno – nie.

Kto prvý uvidí...

...zelené auto, vežu kostola, psa, lietadlo, fúzatého vodiča v protiidúcom aute?

Počítajte

Malé deti rady počítajú, preto skúste počítať, koľko áut vás v protismere minulo (môžete pridať aj farbu: koľko modrých áut), koľko dopravných značiek sme videli (v určitom úseku), koľko motoriek nás predbehlo atď.

Dopravné značky

Naučte deti dopravné značky a počas cesty sa ich pýtajte: Po akom type cesty práve ideme? Akou rýchlosťou teraz môžeme ísť? Kto má prednosť? a pod.

Kopa písmeniek

Povedzte slovo, ktorého význam možno zmeniť výmenou jediného písmena. Prvý hráč zmení jedno písmeno, ďalší vychádza z nového slova a zmení iné. Napríklad.: NEDÁ, BEDA, VEDA atď. Pripúšťa sa rôzna dĺžka samohlások (napr. a/á, aj zámena e/é ).

Ktoré mesto...?

Vymýšľame hádanky na názvy miest: Ktoré mesto je nové? (Nové Mesto nad Váhom, Nová Baňa). Ktoré mesto je nad riekou? (Žiar nad Hronom, Bánovce na Bebravou). Ktoré mesto je banské? (Banská Bystrica, Banská Štiavnica) a pod.

Kalkulačka

Otvorte autoatlas a diktujte deťom vzdialenosti medzi mestami, napríklad na trase Bratislava – Liptovský Mikuláš (Bratislava – Trnava, Trnava – Trenčín, Trenčín – Žilina...). Deti v duchu sčítavajú a konečný výsledok povedia nahlas.

Zakázané hry

Každý sám za seba napíše na papier zoznam hier, ktoré sa v aute (vo vlaku, v lietadle) hrať nesmú – nedajú (na slepú babu, guľôčky, futbal a iné). Vyhrá ten, kto vymenoval najviac hier.

Cestujeme s deťmi: Zn. VLAKOM
Prečítajte si tiež:

Cestujeme s deťmi: Zn. VLAKOM

 

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: