Mýty a pravdy o dojčatách: Čo platilo včera, dnes nemusí...

Eliška Fričovská | 20. júl 2021
Mýty a pravdy o dojčatách: Čo platilo včera, dnes nemusí...

Sú informácie a rady, ktoré už v starostlivosti o dieťatko neplatia, považujú za zastarané, ale i také, ktoré sa opätovne odporúčajú. Kto sa v tom má vyznať, navyše ak ide o starostlivosť o najmenších drobčekov?!

Ako je to teda s pravidelným (ne)kúpaním, čím správne čistiť pupček, prečo nie je olivový olej vhodný na detskú pokožku, hoci ste sa o ňom ešte nedávno mohli dočítať ako o zdravej alternatíve starostlivosti o bábätkovské telíčko?

Mýtus: Bábätko musíte kúpať každý deň!

V minulosti sa dieťatko odporúčalo kúpať každý deň. Dokonca hneď po narodení sa bralo pod tečúcu vodu a mamička sa s ním „uvidela“, až keď bolo čisté a vymydlené, takže šanca na prvé priloženie bola nulová (nehovoriac o tom, že v tých dobách sa o ňom ani nechyrovalo).

Dnes už je tento trend (našťastie) na ústupe. Súčasné mamy sa skôr dočítajú, že novorodeniatka nie je potrebné kúpať každý deň. Možno však narazia aj na iné rady – že to s tým kúpaním nie je až také horúce a ak chcete dieťatko naučiť určitému režimu, mali by ste ho kúpať denno-denne. Tak, ako teda?

Podľa slov staničnej sestry z Novorodeneckej kliniky a predsedníčky OZ Malíček, Mgr. Ľubice Kaiserovej, prvé dva až štyri týždne skutočne postačí, aby ste drobčeka kúpali 2 až 3-krát do týždňa čistou vodou, kým sa vyvinie prirodzená ochranná bariéra pokožky.

V ostatné dni postačí, ak mu telíčko ošetríte navlhčenou gázou, dôsledne sa zamerajte najmä kožné záhyby (pod pazuškami, slabiny, záhyby na krku...) a pod tečúcou vodou s detským mydlom mu očisťujte len genitálie a zadoček. Po tomto období (mesiaci či dvoch) môžete začať zavádzať rituál kúpania, ktorý dieťatko postupne naučí, že sa blíži nočná – oddychová časť dňa. 

Pravda: Kúpať nemusíme len večer

Večerné kúpanie je zaužívaný rituál, ktorý si už i samotní rodičia spájajú so záverom dňa. Dieťatko sa okúpe, napapá, trošku pomojká a ide sa spinkať. Lenže váš drobček môže mať opačný názor. Možno patrí k tým bábätkám, ktoré kúpeľ nabíja.

Kým iné deti kúpeľ uvoľňuje, uspáva a často sú schopné maximálne dať si trošku mliečka a sú „tuhé“, iné sú po kúpeli ako malé „duracelky“ – pripravené na hru, zabávanie sa a jašenie (ten, kto má chuť spať je ocko s mamou, drobček nie). Pokiaľ máte takéhoto drobca, zvoľte rituál kúpania počas dňa, napríklad po obede či doobeda.

Mnohé mamičky si ho pochvaľujú najmä v lete, kedy drobca kúpeľ aj príjemne osvieži počas horúčav. Nemusíte mať obavy, že by „nočné“ kúpanie dieťatku chýbalo, navodiť ho na relaxačnú časť dňa, ktorá smeruje k nočnému odpočinku môžete napríklad aj rituálom masáže, uložením do postieľky, ktoré bude vždy robiť len otecko či spievaním uspávanky. 

Tip MAMA a ja 

Pri výbere detskej kozmetiky sa zamerajte predovšetkým na takú, ktorá je bez umelých farbív a parfémov. 

Pravda: Na pupček už bez liehu

Donedávna mamičky potierali a dezinfikovali pupček novorodeniatok liehom. Možno aj vám to ešte vytrvalo odporúča svokra či staršia sestra. Pokojne im povedzte, že to už dnes neplatí! „Pupček sa nepotiera liehom, udržiava sa čistý a nechá sa zaschnúť bez našich zásahov.

Ak je znečistený močom alebo stolicou, prípadne jeho mokvavé okolie sa umyje (prípadne otrie) vodou a vytrie plienkou. Je dôležité poučiť mamičky, aby neprekrývali pupček plienkovými nohavičkami – práve preto, aby sa do neho nedostali moč a stolica, treba plienku zapnúť pod pupkom,“ radí Mgr. Ľubica Kaiserová.

Tip MAMA a ja 

Kúpeľ ponorením – čiže dieťatko má ponorené vo vode aj ramienka, sa môže robiť až po odpadnutí pupčeka. Inak treba dávať vodu do vaničky tak, aby bol pupok nad hladinou!

Zásyp je out 

O tom, že zásyp už na suchý zadoček nepoužívame, pravdepodobne viete. Ale viete i prečo? Odborníci upozorňujú na riziko vdýchnutia púdrových čiastočiek do pľúc dieťatka. Navyše pre dieťatko sú nepríjemné i dráždivé žmolky, ktoré sa vytvárajú v kožných záhyboch pri pohybe bábätka. 

A čo vlhčené obrúsky?

Pomocníčky, na ktoré nejedna mamička nedá dopustiť. Mgr. Kaiserová však radí, aby ste ich používali až od druhého týždňa dieťatka. Pri výbere voľte tie, ktoré sú bez umelých vôní (neparfumované) a bez alkoholu. Pokiaľ je to možné, zadoček a genitálie čistite jemným detským mydlom a pod tečúcou vodou, nezabudnite dobre vysušiť. Vlhčené obrúsky oceníte najmä pri cestovaní a na dovolenke.

Olivový olej áno, ale do jedla

Možno ste sa stretli s radou, že na pokožku dieťatka môže použiť olivový olej, ako alternatívu bio kozmetiky. Pokožku mal vyživiť a nezaťažiť. Opak je však pravdou. Používajte ho, čím kvalitnejší tým lepšie, ale do jedla (po 6. mesiaci 2-3 kvapky a postupne ku koncu prvého roka až 1 kávovú lyžičku), nie na pokožku bábätka! „Olivový olej má totiž vysoký podiel olejových kyselín, ktoré majú na pokožku ten istý efekt ako detergenty (látky, ktoré majú výrazné čistiace a odmasťujúce účinky, pozn. red.) v kozmetike.

Jeho použitie môže poškodiť jemnú bariéru, ktorá ochraňuje detskú pokožku pred poškodením. Niektoré oleje, napr. slnečnicový alebo mandľový, môžu byť užitočné pre špeciálne účely. Avšak neodporúča sa používanie oleja alebo iných prípravkov na ošetrovanie kože zdravých donosených detí aspoň počas prvého mesiaca života, kým si prirodzená kožná bariéra nevytvorí vlastný ochranný mechanizmus,“ radí Mgr. Kaiserová. 

mýty o dojčatách

Zima, teplo? Božtek na noštek

Máte doma práve narodené bábätko a premýšľate, či mu nie je zima? Teplota ručičiek však nie je správnym signálom na zistenie toho, či je drobčekovi zima, pretože novorodeniatka ešte nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu, a tak končatiny neodzrkadľujú skutočný stav.

Ak sa chcete presvedčiť, či je dieťatku zima, siahnite mu na noštek – nemal by byť studený. Keďže bábätká nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu a rodičia majú tendenciu teplučko ich obliekať, nastáva skôr opačný problém, prehriatie dieťatka.

Myslite na to pri obliekaní a riaďte sa jednoduchým pravidlom: ak máte oblečené krátke rukávy, dieťatko má mať dlhé, ak máte rukávy dlhé, drobček by mal mať vždy o jednu vrstvu viac, ako vy. Pozor, neplatí to pre novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou, ktorí sa majú obliekať o čosi teplejšie, aby sa nepodchladili. 

A ako spoznáte, či dieťatku nie je priteplo?

Pri prehriatí sa mu môže zvýšiť teplota, je mrzuté a plačlivé. V oblasti hrudníčka, krku a tváričky sa môžu objaviť drobné červené vyrážky – potničky. Ak je za príčinou nespokojnosti bábätka prílišné teplo, dieťatko prezlečte do suchých vecičiek, miestnosť vyvetrajte a bábätku dajte napiť. 

Mýtus: Hustejšie vlásky zabezpečíte strihaním

Niektoré bábätká sa narodia bez vláskov, iné s obsypanou hlavičkou. Vlásky novorodenca sú väčšinou veľmi jemné, ako páperie, redšie a tmavé. Po narodení zvyknú vypadať, ale postupne sú nahrádzané novými vláskami, ktoré môžu byť celkom inej farby.

Pri vypadávaní novorodeneckých vláskov môže dieťatku vzniknúť aj lysina – je to normálny stav a netreba sa ničoho báť, vlásky postupne dorastú. Je pravda, že niektorí rodičia bábätiek si na vlásky trošku počkajú, pretože ich dieťatko ich má dlho také jemnučké, že pôsobia, ako by ich na hlávke ani nemalo. „Babské“ rady vravia, že jedno či dvojročné dieťatko treba ostrihať, aby mu vlásky zhustli. To však nie je pravda. Ide len o mýtus.

Strihanie neovplyvňuje kvalitu ani hustotu, môže vzbudiť len opticky lepší dojem a pestovaný vzhľad. Hustota i kvalita vlasov je geneticky daná záležitosť, čiže to, aké máme vlasy je dané a rozhodnuté už pred naším narodením... 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: