Obliekanie a pobyt vonku

Obliekanie a pobyt vonku
28.3.2019 v kategórii Starostlivosť o dieťa, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Neistota a nerozhodnosť sprevádza takmer každú matku pri obliekaní dieťaťa pred pobytom vonku, hlavne v chladnejších mesiacoch. Či je dieťa vhodne oblečené sa dá ľahšie posúdiť v lete ako v zime.

 Novorodenec a malé dojčatá  vzhľadom ešte nie úplne vyvinutú termoreguláciu sa rýchlejšie spotia a rýchlejšie podchladia. Preto pri výbere oblečenia je potrebné byť mimoriadne pozorný .

Pobyt vonku

Ochrana detskej pokožky

Ochranné krémy

Obliekanie dieťaťa

Pobyt v zime na horách

Kedy je dieťaťu teplo a kedy zima

Dôležitá rada

Pobyt vonku

So zdravým donoseným novorodencom môžeme chodiť vonku v lete prakticky hneď, po 1-2 dňoch. V zime asi po 2 týždňoch. V zime, ak je výrazný rozdiel teplôt medzi vnútorným prostredím a vonkajškom,  je vhodné  vhodne začínať pobytom vonku na 5 minút, postupne zvyšovať pobyt až do pol hodiny.

Nemusí to byť práve pobyt  vonku, stačí vhodne oblečené dieťa nechať na 5 minút pri otvorenom okne. Každý deň predlžovať pobyt pri otvorenom okne až do 20minút, potom môžeme ísť pokojne vonku.

Dieťa by malo chodiť vonku každý deň, za každého počasia.

Výnimkou je pobyt novorodencov a malých dojčiat pri teplote pod -5°C, u starších dojčiat pod -10C. Nevhodný je pobyt vonku ak je inverzia, smog, veľká hmla, prašný vietor, alebo silný vietor s dažďom.

Ochrana detskej pokožky

Pokožku chránime jednak odevom a jednak ochranným krémom.

Deti do 1 roka  života, ideálne do 3 rokov života neopaľujeme. Deti je nutné chrániť pred prudkým slnkom v čase od 11.00-15.00 hod.  Odevom chránime hlavne končatiny, vhodné sú ľahké košieľky s dlhým rukávom, ľahká prikrývka hlavy. Je dôležité nezabúdať na oči. Slnečné okuliare nie sú módnym doplnkom, je vhodné, ak si na ne dieťa zvykne od útleho veku.

Ochranné krémy

Pokožku dieťaťa je potrebné chrániť pred nepriaznivými účinkami počasia v lete, aj v zime.

Pre deti existujú špeciálne opaľovacie  krémy s faktorom 50 a viac, je ich možne kúpiť v lekárňach. Nezabúdajte na ochranu pier a uší.

V zime je vhodné použiť mastný krém. Nie sú vhodné krémy s obsahom vody tzv. hydratačné, pretože voda v nich tvorí chladný povlak na koži.

Obliekanie

 Hlavné zásady:

  • Bielizeň by  mal byť z prírodných materiálov, bavlny, chemicky neošetrená.  Uprednostnite bielu farbu,  farbivá môžu spôsobiť podráždenie pokožky, alergickú reakciu až ekzém. Je možné dostať aj výrobky z biobavlny.
  • Vhodnejšie je obliecť viac tenších vrstiev ako jednu hrubú.
  • Prvá vrstva by mala udržať teplo a odvádzať pot. Druhá a ďalšie vrstvy  by mali tepelne izolovať. V chladnejších mesiacoch sú vhodné ponožky na nohy. V zimných mesiacoch je dieťa vo fusaku a prikryté dekou. V jesenných mesiacoch je možné využiť ľahší overal.
  • Deti, ktoré sa hýbu je potrebné obliekať ako seba samých. Deti, ktoré sa nehýbu, majú mať o jednu vrstvu viac. Deti nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu, preto sa skôr spotia a skôr sa podchladia ako dospelí.
  • Ak je dieťa v ,,klokanke", je z jednej strane chránené telom rodiča a zároveň odoberá teplo od rodiča, v tom prípade je potrebné menej obliecť alebo aspoň častejšie kontrolovať stav teploty kože.
  • Počas vetra a vlhkého počasia  oblečte radšej viac vrstiev, pocit chladu je v takomto počasí výraznejší.
  • Oblečenie by malo byť dostatočne voľné, aby nebránilo pohybu, zakončenia by nemali škrtiť.
  • Hlava- pokrývka hlavy v lete chráni pred slnkom, v zime pred únikom tepla. Najviac tepla uniká práve cez povrch hlavy.

Pobyt na horách v zime

Vhodná výška pre dojča je 1000m/n/m. Do jedného roku života by sa táto výška nemala prekračovať. Do hor  cestujte výlučne so zdravým dieťaťom.

Kedy je dieťaťu teplo a kedy zima

Na základe teploty rúk sa nedá hodnotiť teplota dieťaťa. Ak je dieťaťu príliš teplo, začína sa potiť najprv na záhlaví, krku  a hornej časti hrudníka. Ak zistite, že dieťa sa začína potiť, je dobre vyzliecť jednu vrstvu. Ak je však dieťa spotené, prvá vrstva je mokrá,  je potrebné v teplom prostredí dieťa vyzliecť, vyutierať dosucha a primerane obliecť. Práve prudké zmeny teploty spôsobuje možné nachladnutie. Deti skôr stolerujú mierny pocit chladu ako spotenie a ochladenie v mokrej bielizni.

Chladné ruky nie sú dobrým indikátorom na zisťovanie teploty dieťaťa. Ak je dieťaťu zima, takisto má chladnejšie záhlavie a krk.

Dôležitá rada

Riaďte sa svojou intuíciou. Tak ako dospelí, aj deti sú rôzne. Pre jedného sú dve vrstvy oblečenia veľa a dieťa sa potí, pre iné je to akurát. Preto častejšie skúšajte teplotu dieťaťa vonku položením ruky na zátylok a zistite typ vhodného oblečenia.

späť na začiatok