Takto sa starajte o detské vlásky!

Takto sa starajte o detské vlásky!
27.11.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Plánujete drobcovi vlásky často strihať, aby mu zhustli? Musíme vás poopraviť, to aké husté vlasy bude dieťa mať, je dané genetikou. Hoci ide o dávno vyvrátený mýtus, stále platí, že je potrebné, aby ste jemným detským vláskom dopriali špeciálnu starostlivosť.

Priemerný človek má na hlave 100 000 až 150 000 vlasov. Tie vyrastajú z folikulov alebo korienkov pod pokožkou na hlave. Ľudský vlas je od korienka vyživovaný krvnými kapilárami (cievami), ktoré zabezpečujú prekrvovanie folikulov a dodávajú živiny potrebné pre rast. Každý jeden vlas prechádza rôznymi štádiami rastu nezávisle od ostatných vlasov na hlave.

Ostrihať vlásky? Pomóc, nie.
Prečítajte si tiež:

Ostrihať vlásky? Pomóc, nie.

Ako často deťom umývať vlasy?

Pri kúpaní vždy postupujte od hlavičky k nohám. Deťom najprv opláchnite tváričku, potom umyte hlavičku s vláskami. Najmenším deťom nie je potrebné umývať vlasy šampónom, na umývanie vlasov postačí čistá voda, prípadne detský kúpeľ, ktorý neobsahuje mydlo.

Ten pokožku jemne umyje a zároveň ju nevysušuje. Je určený aj na pokožku hlavičky i prvé vlásky. Pretože detské vlasy sa nemastia, stačí ich umývať raz do týždňa. Väčšiu pozornosť venujte partiám za uškami a pod krkom.

Ako ostrihať prvé vlásky?
Prečítajte si tiež:

Ako ostrihať prvé vlásky?

Vlasy dievčatiek

Dievčatká sú rozkošné s dlhšími vlasmi, či ich majú kučeravé alebo rovné, odmala ich treba viesť k tomu, že sa o vlasy treba starať. Tie s hustejšími, kučeravými vlasmi, alebo vláskami, ktoré sa zle rozčesávajú, potrebujú okrem kvalitného detského šampónu aj detský kondicionér, ideálne taký, ktorý nie je potrebné oplachovať.

Nadmerné a nešetrné rozčesávanie trením poškodzuje povrch vlasu, čoho výsledkom budú rozštiepené končeky. Kondicionérom ošetrené vlasy môžete výnimočne v chladných mesiacoch vyfúkať fénom so zníženou teplotou. Inak by sa deťom vlasy fénovať vôbec nemali!

Aby sa dievčatkám (ale aj chlapcom) vlasy neštiepili, vhodné je ich končeky v pravidelných intervaloch podstrihávať, približne raz za 3-4 mesiace.

Pozor, na strihanie, najmä na to prvé, je vhodné deti vopred pripraviť, niektorým stačí vysvetlenie, iné určite ocenia, ak uvidia mamičku alebo otecka z kaderníckeho kresla, no a niektoré majú svoj vlastný názor a na strihanie nepristúpia po veľmi dlhý čas.

Používať na detské vlásky gumičky a sponky?

Pomáhajú dostať vlásky na miesto, aby neprekážali v očkách, či vytvorili zaujímavý účes. Pre jemné vlasy vyberajte gumičky obalené froté alebo látkou, ktoré sú k vlasom šetrnejšie a dievčatká sú tak ochotnejšie nechať sa učesať.

Cestičku vo vlasoch dievčatkám častejšie meňte, pretože vlasy si časom zvyknú „na svoje miesto“ a ak po nejakom čase budete chcieť cestičku vo vlasoch zmeniť, vlasy majú „problém“ vrátiť sa na pôvodné miesto.

Dlhé vlasy majú výhodu v bohatej variabilite účesov, ale vyžadujú aj väčšiu starostlivosť, kvalitný šampón, kondicionér, prípadne detský olejček namiesto kondicionéru.

Vlasy by sa mali česať pravidelne aspoň 2x denne, rozčesať-učesať ráno aj pred spaním kefou s prírodnými štetinami. Po umytí vlasy češte polosuché, kvalitnou kefou alebo hrebeňom a dievčatkám vždy vysvetlite, že vlasy sa nesmú hrebeňom „šklbať“.

Vlásky malej krásky
Prečítajte si tiež:

Vlásky malej krásky

Tip MAMA a ja

Najmenším parádniciam vyberajte ozdoby do vláskov čo najjednoduchšie, aby ich nezranili – ozdôbky na šnúrkach, ktoré visia zo sponky sú síce efektné, ale nie veľmi bezpečné! Preto aj pri ich výbere veľký pozor!

Chlapčenské vlasy

U chlapcov sa viac nosí praktický krátky účes. Okolo 2. roku veku sú už aj chlapci viac-menej pripravení na absolvovanie strihania u kaderníka.

Vyberajte takého, čo má skúsenosti s úpravou detských vlasov a ktorý možno na záver dieťa za odvahu a trpezlivosť odmení nejakou drobnosťou.

Chlapčenské vlasy, rovnako ako vlasy dievčat, vyžadujú používanie kvalitného šampónu, vhodnejšie je kupovať šampón na vlasy samostatne a neumývať ich sprchovými gélmi, ktoré v niektorých prípadoch môžu vyvolať tvorbu šupiniek.

Kvalitné detské šampóny na vlasy obsahujú ingrediencie vyživujúce vlasové folikuly a tak prispievajú k zdravému rastu vlasov.  

Najmä v prvom roku života nie je nutné vlásky umývať každý deň, ale podľa potreby 1 – 2-krát týždenne a výlučne kvalitnými detskými šampónmi, ktoré:

  • nedráždia detské oči
  • neobsahujú alergény
  • majú vyhovujúce pH

Kefy a hrebene pre detské vlásky

Žiadna detská výbavička bez nich nie je kompletná, ideálne je kúpiť sadu, teda hrebienok aj kefu a používať podľa toho, s akými vláskami sa dieťatko narodí. Uprednostňujte kefy z prírodných štetín, ktoré vlasy učešú a zároveň premasírujú pokožku hlavy.

Masáž hlavičky  pomáha cirkulácii krvi v pokožke a zlepšuje prenos živín k vlasovému folikulu. Prírodné štetiny na rozdiel od umelých zabezpečujú väčšiu šetrnosť k vlasom, majú dobrú pružnosť, ohybnosť i stálosť. Detský hrebeň by mal byť vyrobený z kvalitného plastu, s bezpečnými zaguľatenými tvarmi, ktorý neelektrizuje vlásky.

Nezabudnite na fakt, že pomôcky na vlasy by mali:

  • šetrne premasírovať pokožku hlavy
  • stimulovať prekrvenie vlasovej pokožky
  • posilňovať vlasové korienky
  • byť hypoalergénne
  • antistatické

Deťom starším ako jeden rok, ktoré majú dlhšie vlasy, môžete vybrať drevené hrebene či kefy, pretože drevo ako materiál je k vlasom zvlášť šetrné.

Ručne opracované zuby hrebeňov vlásky jemne rozčešú a jemne premasírujú pokožku hlavy, a na rozdiel od niektorých plastových hrebeňov vlas nepotrhajú a mechanicky nezničia.