Jeseň s bábätkom: Čiapka je povinná výbava a čo ešte?

Veronika Nováková | 6. október 2022
Jeseň s bábätkom

Za oknami je jeseň a aj jednoduchá príprava bábätka na prechádzku môže trvať o niečo dlhšie. Ale kto sa v tom všetkom má vyznať? Prinášame vám tipy, ako sa čo najrýchlejšie vychystať a užiť si farebné jesenné dni v pohodlí a bez plaču.

Ani teplo ani zima

Jesenné počasie môže byť často zradné. Ráno je chladno, a cez deň sa môže úplne vyčasiť, alebo sa, naopak, môže strhnúť búrka či silný vietor. Aby ste boli vždy pripravení, skúste sa naučiť oblečenie vrstviť. Vždy je jednoduchšie jednu vrstvu zvliecť alebo obliecť, ako sa potiť či mrznúť. Základným pravidlom pri obliekaní bábätka je to, že by malo mať vždy o jednu vrstvu viac než vy. Ale poďme pekne po poriadku.

  • Základnou vrstvou by malo byť vždy bodíčko a pančuchy či bavlnené legíny.
  • Nezabudnite ani na bavlnené ponožky. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené aj kožené papučky tzv. capačky, ktoré s malou nožičkou prirodzene splynú a ochránia ju pred zimou. 
  • Ďalšia vrstva v podobe mikiny či svetríka a nohavicami je na jeseň tiež veľmi dôležitá.
  • A podľa poveternostných podmienok potom zvážte, či je potrebný aj overal alebo kabátik. V zásade platí aj to, že ak sú v teple nožičky a hlavička, tak je všetko v poriadku. 
Obliekanie a pobyt vonku
Prečítajte si tiež:

Obliekanie a pobyt vonku

Nezabudnite na čiapku

Najdôležitejším jesenným doplnkom je čiapka, ktorá by nemala na hlavičke bábätka chýbať nikdy. Vďaka tenkej bavlnenej čiapke bude dieťatko v teple a ochránite ňou aj jemné detské ušká. Takúto čiapku bábätku ponechajte pokojne aj počas spánku v kočíku. Keď idete von počas pekného slnečného dňa, tak postačí čiapka z bavlny. Keď však začne fúkať silný vietor a teploty sa budú znižovať, začnite používať aj hrubšia čiapku s teplejšou podšívkou.

Veľké pletené čiapky s brmbolcom sú síce milé, ale tie si pokojne nechajte na neskôr. Dôležité je to, aby čiapka priľahla na jemnú detskú pokožku a zakryla čelo, uši aj zadnú časť hlavičky až po krk. 

Kedy deku a fusak?

Pri prechádzke majte vždy pre istotu so sebou deku na prikrytie. Môžete ju nosiť v spodnej časti kočíka a v prípade potreby hneď využiť. Niektoré mamičky majú so sebou deky hneď dve. Jednu ako podložku, a druhú na prikrytie. Myslite na to, že bábätko v kočíku leží, nehýbe sa, takže sa nemá ako inak zahriať. Najlepšie urobíte, ak jeho teplotu jednoducho skontrolujete.

Ak má studené ruky aj čelo, tak ho ihneď prikryte. Ak má spotený krk alebo akúkoľvek časť tela, tak mu je veľmi pravdepodobne teplo.  Ale to, že mu to nie je pohodlné, vám vaše dieťa často dá najavo aj samo – nespokojným plačom. Ak viete, že to nie je hlad, smäd ani plná plienka, tak to môže byť práve prílišné alebo nedostatočné oblečenie či prikrývka.

Na trhu nájdete momentálne aj ľahšie fusaky, ktoré sú ideálne na prechodné ročné obdobia. Bábätko ochránia pred zimou či nepriaznivými poveternostnými podmienkami a vy si môžete vykračovať naprieč jesennou prírodou. 

Ako dlho byť s bábätkom v jeseni vonku?

Pobyt na čerstvom vzduchu je aj pre tie najmenšie detičky veľmi dôležitý. A to každý deň. V severských krajinách tvrdia, že neexistuje zlé počasie len zlé oblečenie. Jeseň je známa svojou premenlivosťou, tak sa jej treba trošku prispôsobiť. Spánok v kočíku na čerstvom vzduchu je všeobecne považovaný za zdravý, je veľmi dôležitý aj pri budovaní imunity a nie len to. Po takom výdatnom spánku vonku sú aj malé deti často (s)pokojnejšie. Nie nadarmo platí, že kto sa vyspí doružova, ten má hneď lepšiu náladu. 

Počas daždivých dní môžete ísť na chvíľu von tiež, stačí ak na kočík natiahnete ochranný pršiplášť. To, že si podľa toho musíte prispôsobiť aj svoje oblečenie, vám asi hovoriť nemusíme, že? 

Prechádzky na čerstvom vzduchu odporúčajú aj pediatri, podľa možností aj viackrát denne. Spozornite až s príchodom prvých mrazov, pretože ísť vonku s malým bábätkom, keď teploty začnú klesať pod mínus 5 stupňov, je už veľmi riskantné. S príchodom zimy budete potrebovať aj zimný fusak s teplou výplňou.

Presuny autom s bábätkom

Možno ste práve strávili polhodinu s tým, že ste bábätko navrstvili a naobliekali do všetkého potrebného. Avšak, musíte na požadované miesto ísť autom. Čo teda robiť? Ak nasadáte do vykúreného auta, nezabudnite dať kabát či overal dole aj dieťatku, presne tak, ako to robíte vy. Nie je nič horšie ako cesta v rozohriatom aute so zababušeným dieťaťom, ktoré potom v takomto stave preložíte do kočíka. Myslite na to pred nasadnutím do auta stále.

To obliekanie a vyzliekanie je síce prácna záležitosť, ale ani tie najmenšie deti sa nechcú potiť a potom ďalšie dve hodiny ležať takto v kočíku na prechádzke. Je to len obdobie, takže aj to opakované obliekanie a vyzliekanie nebude trvať večne. 

jeseň s bábätkom

Nezabúdajte ani na seba

Tak už viete ako a koľko šiat bude potrebovať vaše dieťa. Ale nezabúdajte sa starať o vlastné zdravie a imunitu. Môžete si napríklad každý deň dopriať čerstvo odšťavenú pomarančovú šťavu, ktorá vám dodá potrebné vitamíny.

A vždy, keď môžete, zoberte vaše dieťa na prechádzku, lebo okrem toho, že mu zabezpečíte pobyt na čerstvom vzduchu a prevetráte si hlavu. A to sa vždy počíta! 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: