Prvá prechádzka s bábätkom

Redakcia | 31. May 2017
Prvá prechádzka s bábätkom

Konečne ste sa dočkali. Bábätko vložíte do nového kočíka a pyšne sa vyberiete na prvú prechádzku. Viete čo mu máte obliecť a kedy ísť von?

Prvé obliekanie bábätka

Ako tehotné ste behali po obchodoch a vyberali rôzne oblečenie pre svoje ešte nenarodené ratolesti. Avšak teraz, keď vidíte tohto drobčeka na podložke, ako sebou hádže zo strany na stranu, a jeho drobné rúčky a nôžky, máte pocit, že bude lepšie nechať ho nahého...

Rýchlym pohľadom k oknu zistíte aktuálne počasie a so zúfalým pohľadom hovoriacim: „Čo mu mám obliecť? Čo ja viem, či mu bude zima, alebo nie...“ sa vraciate späť k dieťaťu. Nevešajte hlavu, chce to len trochu cviku.

Novorodenci nemajú ešte vyvinuté tzv. termoreguláciu, preto u nich môže ľahko nastať prehriatie. Preto ich zbytočne nenavliekajte do vrstiev oblečenia a skúste sa riadiť nasledujúcim pravidlom:

Pokiaľ na sebe máte tričko s krátkym rukávom, potom dieťaťu oblečte tričko s dlhým. Ak máte na sebe tričko s dlhým rukávom, potom dieťaťu oblečte dvojo dlhých rukávov, napr. tričko a mikinku. Skrátka vždy dávajte dieťaťu o jednu vrstvu viac než u dospelého.

Prečítajte si: Výbavička pre bábätko - na nič ste nezabudli?

Ako zistiť, či je dieťa prehriate?

Také dieťa je mrzuté a plače. Pokiaľ je nielen oblečené do mnohých vrstiev, ale aj miestnosť je prekúrená, potom môže mať dokonca zvýšenú teplotu.

Sú potničky dôsledkom prehriatia?

Dôsledkom nie, ale môžu vzniknúť pri nadmernom obliekaní, keď sa dieťa spotí a na jeho pokožke sa vytvoria drobné červené vyrážky – potničky. Objavujú sa spravidla v oblasti tváre, krku a hrudníka.

Dojčatá majú studené ruky, nohy, uši a nos. Pokiaľ si nieste istí, či dieťatko nie je málo oblečené, siahnite mu na čelo, vonku v kočíku na zátylok. Čelo a zátylok musí mať dieťa vždy teplé. Doma nedávajte nikdy rukavičky a čiapkyk, ale dať ponožky na dupačky je vhodné.

Na čo si dávať pozor pri kúpe detského oblečenia?

Oblečenie pre najmenších je vhodné nakupovať len z čistej bavlny v bielej, prípadne prírodnej farbe v špecializovaných predajniach. Vyhnite sa pochybným tržniciam, kde je síce oblečenie lacné, ovšem často obsahuje agresívne farbivá.

Prvé strihanie nechtíkov

Strihanie nechtíkov sa v prvých dňoch vôbec neodporúča, pretože nechty novorodenca sú veľmi krehké. Ak sa vám zdajú nechtíky príliš dlhé, skráťte ich umývateľným skleneným pilníkom a na spanie dávajte dieťaťu bavlnené rukavičky, aby sa nepoškriabalo.

Neskôkr môžete použiť na strihanie nechtov špeciálne detské nožničky so zaoblenými hranami. Nožničky vždy vydezinfikujte. Nechtíky potom strihajte najlepšie počas spánku dieťaťa.

Prečítajte si: Prvé kúpanie, prebaľovanie, dojčenie, obliekanie...

Prvá prechádzka s bábätkom

Ste doma z pôrodnice a nemôžete sa dočkať, kedy s bábätkom vyrazíte konečne na prvú prechádzku v tom krásnom kočíkuk, ktorý ste vybrala. Lenže netušíte, kedy „už môžete“ ísť von.

Prechádzku si musíte naplánovať podľa počasia, neberte bábätko von, keď je inverzia či hmla, avšak ani prílišné teplo alebo zima nie sú pre novorodenca vhodné.

V miernej nevýhode sú deti narodené v zime, pretože takéto malé dojčatá nemôžete vystavovať mrazom ani silnému vetru, ich pľúca ešte nie sú na takú záťaž pripravené.

Kedy ísť s bábätkom na prechádzku?

Spravidla platí, že ak je dieťa donosené, zdravé a bez akýchkoľvek problémov, môžete s ním ísť von už niekoľko dní po prepustení z pôrodnice. Záleží ale na počasí. Ideálne je obdobie jari a leta, kedy môžete v polotieni tráviť čas vonku už pomerne skoro po príchode domov.

Môžem ísť s bábätkom nakúpiť?

Do troch mesiacov veku dieťaťa by ste sa nemala príliš zdržiavať v miestach s veľkou koncentráciou ľudí, tj. v obchodných domoch, supermarketoch, tržniciach, kaviarňach a v mestskej doprave.

Čo si vziať so sebou na prechádzku?

Dnes už je väčšinou súčasťou kočíka aj praktická taška na rukoväť. Do tej si na prechádzku pribaľte čisté jednorazové plienky (podľa potreby, ako bude prechádzka dlhá), bavlnenú plienku, vlhčené utierky, jednorazovú prebaľovaciu podložku, náhradné bodynko, a pokiaľ nedojčíte, tak fľašu s vlažným mliekom.

Veľa vecí vám možno v prvých dňoch bude pripadať zložitých, ťažkých a náročných, ale nebojte sa, v priebehu pár dní „dostanete všetko do rúk“ a zafunguje materský inštinkt, ktorý vám pomôže každodennú starostlivosť o novorodenca zvládať na jednotku.

Pokiaľ si s niečím nebudete istá, môžete zavolať svojej mamičke, kamarátke alebo detskej lekárke, u ktorej ste sa registrovala. Nemusíte sa hanbiť, keď niečo nebudete vedieť, nikto učený z neba nespadol...

Prečítajte si: Základná výbava prebaľovacej tašky: čo vám nemá a nesmie chýbať?

Prečítajte si: Starostlivosť o novorodenca v kocke

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: