Ako na neustávajúci detský plač? 7 tipov pre oteckov

Veronika Nováková | 23. november 2021
bábätko plače

Takto skúste pomôcť vášmu dieťatku.

 • Skúste kontakt koža na kožu
  Práve otcove paže môžu byť pre malé bábätko oveľa prítulnejšie a bezpečnejšie. Pri takomto kontakte sa z tela uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý pôsobí priaznivo na lepšiu náladu. Tento kontakt je hlavne o vzájomnej blízkosti, takže zhoďte košele, oteckovia, a pritúľte si vaše bábätko.
 • Teplý kúpeľ a masáž môžu byť skvelým pomocníkom
  Možno skúste vymeniť vaničku za vedierko, v ktorej bude mať bábo menej priestoru a môže mu to pripomenúť časy, keď bolo v maternici. Dobre ho držte a nechajte, nech sa v ňom nožičkami bezstarostne čľapká.
 • Zistite príčinu bolestivého bruška
  Vždy je najlepšie prísť na koreň veci a potom to následne riešiť, ako dookola skúšať a nenachádzať riešenie. Je vaše bábätko dojčené? Bolestivé bruško totiž môže byť reakciou aj na niektorú zložku potravy. Všeobecne sa počas dojčenia neodporúča jesť strukoviny, kapustu, kel, kaleráb, karfiol, hrášok, papriku, a dokonca ani piť perlivé nápoje. Skúste partnerke uvariť feniklový čaj, ktorý by mal mať priaznivé účinky aj neskôr v mlieku pre bábätko.
 • Priveľa podnetov zvonku?
  Boli ste cez deň v nákupnom centre alebo supermarkete? Stretli ste potom babky a dedkov a sesternice a zrazu je vaše dieťa nevrlé? Práve priveľa nových podnetov v priebehu dňa môže byť príčinou nepokoja a mrnčania. Každé dieťa je iné a inak reaguje na prísun podnetov.
 • Rušivé elementy v domácnosti
  Nielen vonku, ale aj doma môžu byť niektoré podnety rušivé. Napríklad taký televízor, rádio, internet. Naozaj toto všetko musíte mať doma vždy zapnuté?
 • Prvá pomoc v podobe bieleho šumu
  Zvuky, ktoré bábätku pripomenú pobyt v maternici, ho môžu upokojiť, a dokonca môžu pomôcť aj pri zaspávaní. Okrem iného môžu blokovať aj iné hluky domácnosti, napríklad ak máte doma viac detí.
 • Ticho, tma a pokoj
  Dieťatku môže prekážať aj ostré svetlo. Ak už naozaj neviete čo robiť, tak stlmte svetlo, môžete použiť fitloptu a jemne sa s bábätkom kolíšte (tu pozor na plné bruško), alebo si ho dajte do šatky či do nosiča a noste ho po dome. 
OTECKOVIA: Neha v pevnom objatí
Prečítajte si tiež:

OTECKOVIA: Neha v pevnom objatí

Tip autorky:

Niekedy jediné, čo môže pomôcť, je zmena prostredia. Vyjsť trošku na vzduch, alebo ak máte auto, tak aj jazda v ňom. Pamätám si, ako môj syn plakal a nemohol spať. Vtedy sme celá rodina nasadli do auta a vozili sa, kým nezaspal. Bohužiaľ, niekedy to trvalo len do chvíle, než auto opäť zastalo, ale častejšie sa stalo to, že sa syn v aute ako zázrakom upokojil a zaspal. Za vyskúšanie to stojí.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: