Novorodenec po príchode domov

MUDr. Monika Antošová | 11. máj 2020
Novorodenec po príchode domov

Viete, ako sa postarať o bábätko po príchode z nemocnice?

Novorodenec po príchode domov

V dnešnej dobe sa novorodenec dostane domov  na štvrtý či piaty deň života.

Pre rodičov je veľmi dôležité, aby boli informovaní o stave dieťaťa, o starostlivosti, ale predovšetkým o tom,  čo je potrebné sledovať. Prehliadky v prvom pol roku života sú  vždy po 3-4 týždňoch, preto je dôležité, aby rodič bol pripravený na to, čo je norma a čo je odchýlka od normy, kedy navštíviť lekára.

Informácie ohľadom starostlivosti o kožu, kúpaní, prebaľovaní, intímnej hygiene dieťaťa, obliekaní a pobytu vonku, o dojčení zvyčajne rodič dostane už v pôrodnici ale aj pri prvej návšteve lekára resp. pri prvom vyšetrení dieťaťa obvodným pediatrom. Vyšetrenie obvodným pediatrom sa môže, ale nemusí diať v domácom prostredí, závisí to od dohody s lekárom.

Nevyhnutné je sledovať farbu kože u detí, ktoré boli prepustené domov s pretrvávajúcou žtlačkou, pupok, správanie dieťaťa, vracanie, sliznice dutiny ústnej.

Žltačka

Novorodencov, ktorí mali zvýšené hladiny bilirubinu, je potrebné doma sledovať. Nie je zriedkavé, že po prepustení dochádza k vzostupu bilirubínu. Pri novorodeneckej návšteve to nemusí byť ešte výrazne. Ak nie ste si istí, radšej kontaktujte lekára, hlavne v tých prípadoch, ak matka má krvnú skupinu O a dieťa A alebo B, alebo ak matka je Rh negatívna a dieťa Rh pozitívne.

Väčšina deti so žltačkou horšie pije, sú spavejšie.

Helioterapia- vystavenie dieťaťa slenečnému žiareniu nerieši žtlačku, preto nie je potrebná.

Starostlivosť o pupočný pahýľ

Pupočný pahyl odpadáva v priebehu 6-10 dní. Nie je potrebné mu pomáhať.

V ošetrovaní je dôležité používanie liehu. Nošetrujeme kožu, len pahyl.

Čo je potrebné sledovať:

  • Začervenanie. V prípade, že okolo pupka sa tvorí červený lém, môže to byť známka zápalu, je potrebné kontaktovať detského lekára.
  • Výtok z pupočníka. Ak z pupočníka vyteká hnis alebo iný obsah, je potrebné oznámiť to vášmu lekárovi.
  • Krvácanie. Drobné ojedinelé krvácanie po príchode domov nemusí znamenať poruchu zrážanlivosti. Ak sa krvácanie opakuje, môže to byť známkou krvácavej choroby novorodenca. Avšak od obdobia preventívneho  používania K vitamínu  sa s týmto ochorením stretávame vzácne.

Správanie dieťaťa

U dieťaťa môžeme pozorovať zvýšenú dráždivosť, tras až kŕče končatín.

Strhávanie sa pri zaspávaní je normálny stav. Pri dráždivosti zvyčajne dieťa trasie rukami, ale tras je vysokofrekvenčný a pri pridržaní ruky mizne. Ak sa jedna o kŕče,  tie sú aj napriek pridržaniu ruky.

Novorodenecké kŕče môžu byť bezvýznamné, ale môžu upozorňovať na neurologické ochorenie. Vždy je potrebné informovať lekára.

Vracanie u detí

Ublinkávanie je u deti často a vo väčšine prípadov nie je známkou závažného ochorenia. Výraznejšie ublinkávanie je u detí s gastroezofagálnym refluxom. Ublinkávanie či vracanie nemusí byť stále,  raz je, inokedy nie je. V noci sa reflux zvyčajne neprejavuje v takej miere ako počas dňa.

Ak vracanie nastupuje po 4. až  6. týždni života, je výrazné, oblúkom, dieťa ma vlnenie brušnej steny, vracanie nemizne, je prítomné po každej dávke, môže sa jednať o pylorostenozu alebo pylorospazmus. Sú to stavy pri ktorých je zúžený prechod zo žalúdka do dvanástnika. Stav vyžaduje chirurgické vyšetrenie. Viac na Ublinkávanie .

Žabka- Soor oris

Je to biely povlak, spôsobený kvasinkami – najčastejšie candidou. Začína zvyčajne na jazyku, šíri sa na ďasná, pery a sliznice líc. Novorodenci môžu mať jemný biely povlak, ktorý je spôsobený len zvyškami mlieka. Tento biely povlak je po nadojčení, má menlivú intenzitu, raz je prítomný, inokedy nie je. Soor nemizne, väčšinou sa šíri do okolia, dieťa môže cítiť diskomfort.

Liečebné postupy nie sú jednoznačne stanovené. Gentiánová violeť, ktorá sa dlhé roky používala, sa neodporúča. V nemocniciach sa zvykne liečiť žabka vaginálnymi tabletkami Candibene, ktoré sa rozpustia vo vode. Týmto roztokom sa postihnuté miesta vytrú niekoľkokrát denne. Iní lekári zasa predpíšu Candibene spray, ktorým sa vytrie dutina ústna,  avšak tento spray je určený na kožnú aplikáciu, nie slizničnú. Oficiálne odporúčania resp. liek  výlučne na túto indikáciu v novorodeneckom veku nie je.