Liečivé rastliny a dýchacie cesty
Liečivé rastliny pri vírusových zápaloch hrdla a vírusových zápaloch dýchacích ciest sa tešia veľkej obľube. Pri správnom používaní a dodržiavaní dávkovania sú rastlinné lieky bezpečné, v odporúčanom dávkovaní nemajú nežiaduce účinky a pri bežných prechladnutiach alebo bolestiach hrdla sú postačujúce.
Kedy používame rastlinné lieky
Pri ochoreniach hrdla a dýchacích ciest je nutné rozoznať vírusový zápal od bakteriálneho. Pri vírusovom zápale teploty majú klesajúci charakter, celkový stav sa zlepšuje postupne, kdežto pri bakteriálnom zápale sa stav zhoršuje, prítomné sú zväčšené lymfatické uzliny, kašeľ sa stupňuje. V liečbe bakteriálneho zápalu sú potrebné antibiotiká.
Prípravky z liečivých rastlín samostatne môžeme použiť len pri vírusovom zápale, alebo ako podpornú liečbu s antibiotikami pri bakteriálnom zápale hrdla a dýchacích ciest.
Laryngitída: Zápal hrtana
Kedy nepoužívame rastlinné lieky
Rastlinné lieky môžu obsahovať aktívne zložky, ktoré podporujú nežiaduce účinky alebo ovplyvňujú účinok iných rastlinných liekov, alebo súčasne podávaných liekov. Rovnako existujú ochorenia, pri ktorých sa jednotlivé rastlinné extrakty nesmú používať. Preto si vždy dôkladne prečítajte písomnú informáciou pre používateľa všetkých podávaných liekov, alebo sa poraďte so svojím lekárom. Ak sa pri liečbe rastlinnými liekmi do 3 dní bežné prechladnutie nelepší alebo dokonca zhoršuje, je potrebné navštíviť lekára a zhodnotiť stav.
POZOR!!!
U alergických detí je vždy potrebná veľká opatrnosť pri používaní akýchkoľvek rastlinných liekov alebo čajov. Vždy si dôkladne prečítajte písomnú informáciou pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom. Pri akýchkoľvek pochybnostiach je lepšie sa vyhnúť rastlinným liekom u alergických detí.
Ako používame liečivé rastliny
- Z liečivých rastlín môžeme použiť kvet, list, byľ alebo koreň. Ak liečivé rastliny kupujeme v lekárni alebo špecializovanej predajni, na obale je vždy uvedený návod na použite.
- Zásadou je, že používame len rastliny, o účinkoch ktorých sme informovaní.
- Liečivé rastliny môžeme používať vo forme záparu, ktorý používam buď ako čaj, kloktadlo alebo na inhaláciu. Tinktúry v detskom veku nie sú vhodné pre obsah alkoholu. Rovnako u pacientov trpiacich epilepsiou by sa tinktúry ani alkoholové prípravky nemali podávať.
Zápar robíme zvyčajne tak, že čajovú lyžičku rozdrvenej časti rastliny zaparíme 250ml horúcej vody a necháme chvíľu vylúhovať. Zápar používame buď na kloktanie, pitie alebo inhaláciu.
INHALUJTE!
Liečivé rastliny vhodné pri zápaloch dýchacích ciest
Drač (Berberis vulgaris)
Používa sa pri zápaloch dýchacích ciest ako je zápal hrdla, zápal prinosových dutín, nádcha, zápal priedušiek, pri horúčkových stavoch. Avšak je vhodný len u starších detí, resp. mladistvých. Deti a tehotné ženy by ho nemali užívať.
Echinacea (Echinacea angustifolia/Echinacea pallida/Echinacea purpurea)
Používa sa u krátkotrvajúcich ochorení dýchacích ciest, ako sú bolesti hrdla, nádcha, bežné nachladnutie, kašeľ, horúčka. Zároveň je súčasťou prípravkov, ktoré sa používajú v prevencii infekcií dýchacích ciest. Je základom prípravkov Echinacin, Immunal.
Echinacea nie je vhodná pre pacientov s progresívnymi systémovými ochoreniami, tuberkulózou, autoimunitnými ochoreniami, ako napríklad AIDS, HIV, leukopatia a skleróza multiplex, autoimúnne kĺbne ochorenia. Rovnako pacientom s astmou, ekzémom alebo s vysokou horúčkou sa odporúča užívaniu echinacey vyhnúť, často sa u nich totiž vyskytuje alergická reakcia.
Eukalyptus (Eucalyptus globulus)
Eukalyptus je často odporúčaný pri liečbe kašľa, bežného nachladnutia, nádchy. Je obsiahnutý v mnohých sirupoch. Odborníci na rastlinnú liečbu odporúčajú eucalyptus užívať vo forme čaju z čerstvých listov a ako kloktadlo pri liečbe bolesti hrdla, zápalu prínosových dutín a zápalu priedušiek.
Vo veľkých dávkach je dráždivý pre obličky. Preto pacienti s ochoreniami obličiek by eukalyptus mali užívať len po dohode s lekárom.
Rumanček pravý, Chamomilla (Matricaria recutita)
Je to tradičný liek ,,starých mám”, ktorý sa zvykne užívať hlavne ako kloktadlo pri zápale hrdla. Existuje mnoho štúdií u zvierat, kde sa zistili pozitívne účinky na zápal hrdla, avšak u ľudí takéto štúdie sú nedostatočné. Niektorí odborníci poukazujú na negatívne pôsobenie harmančeku na sliznice, hlavne jeho vysušujúcim účinkom. Rovnako harmanček sa považuje za alergén. Alergicky môžu reagovať pacienti, ktoré majú alergickú reakciu na astrovité rastliny.
Prípravky: Chamomilla, Detská čajová zmes
Zlatobyľ (Solidago virgaurea)
Obsahuje triesloviny pôsobia protizápalovo a proti bakteriálne. Fenolové kyseliny potencujú dezinfekčné účinky v močových cestách. Zvykne sa používať vo forme kloktadla. Nie sú informácie o nepriaznivých účinkoch pri spoločnom užívaní s inými liečivými rastlinami.
V odporučených liečebných dávkach neboli zistené žiadne nežiaduce účinky. Neodporúča sa však dlhodobé neprerušované užívanie. Pacienti s chronickým postihnutím obličiek by mali užívanie liekov s obsahom zlatobyle vždy konzultovať s lekárom.
Prípravok s obsahom Zlatobyle: Drosetux- homeopatikum, nebol klinicky skúšaný, účinný pri kašli.
Trápi vás kašeľ? Pediatrička rodičom malých detí odporúča TOTO
Voduľka kanadská (Hydrastis canadensis)
Mnohí odborníci na rastlinné lieky odporúčajú voduľku pri liečbe sennej nádchy a chrípky, rovnako ako kloktadlo na hrdlo pri zápaloch hrdla.
Sladovka hladkoplodá - likoris (Glycyrrhiza glabra)
Likoris sa požíva od antických čias ako prídavok do jedla a ako prídavok do mnohých liekov. Odborníkmi na rastlinné lieky sa odporúča pri zápaloch dýchacích ciest, zápale priedušiek, nachladnutí bolesti hrdla. Používa sa vo forme pastiliek alebo čaju. Nemá sa užívať pri vysokom krvnom tlaku. Nemá sa užívať dlhšie ako 4-6 týždňov. Deti trpiace obezitou, cukrovkou, obličkovými, pečeňovými alebo srdcovými ochoreniami, tehotné a dojčiace ženy by nemali užívať prípravky s obsahom Likorisu.
Prípravky: Biotussil, Bronchalis, Pulmoran, Detská čajová zmes,
Mäta (Menthapiperita)
Mäta má ukľudňujúce a chladiace účinky na boľavé hrdlo. Pri ochoreniach dýchacích ciest sa používa na kloktanie. Obsahuje ju Detská čajová zmes, čajová zmes - mäta.
Plantago lanceolata- skorocel
Slizovité látky vytvárajú ochrannú vrstvu na zapálenej sliznici a ochranným pôsobením tlmia dráždenie na kašeľ. Pôsobia ochraňujúco aj na sliznicu žalúdka pri liečbe žalúdočných vredov a zápalov. Iridoidové glykozidy v nich obsiahnuté pôsobia aj protizápalovo proti kašľu. Droga sa používa v čajovej zmesi, a to predovšetkým v terapii ochorení horných dýchacích ciest .
Zápar: 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody sa zaparí a krátko vylúhuje.
Salvia officinalis- Šalvia
Zápar a extrakty zo šalvie sa používajú predovšetkým ako sťahujúce, protizápalové a antiseptické prostriedky. Najvyššia účinnosť je preukázaná v liečbe zápalov ústnej dutiny, pri zápale ďasien a sliznici dutiny ústnej, pri chronických zápalových ochoreniach sliznice hltana, ako podporná liečba po vyoperovaní podnebných mandlí a pooperačných výkonoch v ústnej dutine. Neodporúča sa súbežné užívanie rastlinných liekov s obsahom šalvie s liekmi proti kŕčom (antikonvulzívami) a liekmi znižujúcimi hladinu krvného cukru (hypoglykemikami). Šalvia môže zosilňovať účinok sedatív. Užitie vyššej liečebnej dávky ako 15 g alebo chronické užívanie spôsobí tujónom vyvolané kŕče, závraty a búšenie srdca.
Zápar: 1 čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.
Thymus serpyllum/vulgaris- Materina dúška
Pôsobí aj ako protizápalovo, uľahčuje vykašliavanie, uvoľňuje dýchacie cesty. Využíva sa pri liečbe zápalových ochorení dýchacích ciest, ústnej dutiny a hltana vo forme záparov, výplachov a kloktadiel. Občas sa z drogy používajú aj kúpele na celkové povzbudenie. V liečebných dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiadúce účinky rastlinnej drogy. Ale izolovaná silica môže vo vysokých dávkach pôsobiť dráždivo až toxicky. Toxické príznaky po dlhodobom užívaní, alebo užití vysokých dávok tymolu zahŕňajú srdcovú zástavu, kŕče, závraty, bolesti žalúdka, bolesti hlavy, zápal, nutkanie na vracanie, lapanie po dychu a vracanie.
Upozornenie: Izolovaná silica sa pre obsah tymolu nesmie užívať samostatne ani priamo aplikovať na pokožku. Zubná pasta s obsahom tymolu môže zapríčiniť popraskanie kútikov úst a napuchnutie jazyka.
Zápar : 1 vrchovatá čajová lyžička sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.
Tussilago farfara – Podbeľ liečivý
Lieky s obsahom listu podbeľa nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. Pre obsah pyrolizidínových alkaloidov nie sú vhodné pre pacientov poškodením pečene a cirhózou. Pôsobí ochranne na poškodené a zapálené sliznice. Je vhodný pri liečbe zápalov dýchacích ciest s tvorbou hustých hlienov. Listy sa používajú na prípravu kloktadiel, výplacho.
Zápar: 1 lyžička sa preleje 250ml horúcej vody, užíva sa 3x denne. Nie sú známe nepriaznivé účinky pri súbežnom užívaní iných rastlinných liekov.