Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Lozenie po zemi

    , Autor:

    Dobrý deň. Máme deväť mesačné dieťa, ktoré už lozí po štyroch. Manželka ju však nechce dávať loziť po zemi v byte z dôvodu obavy, že sa dieťa udrie resp. že zem je chladnejšia, a že podlaha je prirodzene špinavšia kedže po nej chodime ( hoci len v prezuvkach alebo bosi tak ako väčšina) a teda obava sa, aby sa dieťa nenakazilo. A preto dieťa prevažne sedí vo svojej stoličke, je na rukach, alebo je v drevenej ohradke o rozmerov 1meter krat 1meter, kde ma však na lozenie obmedzenejši priestor. Moja otazka znie, či jej obava je skutočne odôvodnená aj keď na úkor lozenia dieťaťa. Resp. či taketo obmedzenie lozenia by mohlo nejako ukrátiť alebo negativne ovplyvniť svalovy a pohybovy vyvoj dieťaťa. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa takéto lozenie o nič nepripraví. V ohrádke / hlavne ak je na nožičkách/ je v tepelnom komforte / studený vzduch ide popod podložku/ je bezpečné, má dosť miesta a vie, že ohrádka je na hranie a postieľka na spanie. Keď už lozí hodne rýchlo, nie je problém nechať ho loziť aj po celom byte samozrejme po zabezpečení, že do niečoho nevrazí, niečo na seba neprevrhne alebo si niečo nevhodné nedá do pusy.