Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Dvihanie hlavicky

    , Autor: dada26-2

    dobry den pani doktorka, chcela by som sa opytat, budem velmi vdacna za odpoved...maly ma 5 mesiacov.. v 4 mesiaci sa nam zacal pretacat z chrbatika na brusko, odvtedy chce byt na brusku neustale...avsak naspat sa uz nepretoci...naposledy sme boli na poradni v 3 mesiaci a vzdy pediater urobi skusku, ze pritiiahne za rucky k sebe, avsak hlavka bola dozadu..teraz sme boli opat na poradni, mudr. mala dovolenku, maly stale pri pritiahnuti (sestricka skusala) ma hlavku dozadu...akoby bola tazka alebo co...na brusku a na rukach pekne drzi hlavicku, mame sa bat? ake cviky mam zvolit aby hlavku dvihal aj v lahu? zatial nam kazala len masirovat chrbatik a co najviac na brusku...nikde nas neposlala...dakujem vopred za pomoc...

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie je potrebné žiadne domáce cvičenie. cvičenia musia byť správne a vedia to len rehabilitačné sestry, prípadne mamička po zaučení sesrou.
    To, že sa nepretáča z buška na chrbátik je v tomto veku normálne. Ak drží hlavičku , keď leží na bušku, znamená to, že vývoj je správny a riadne pokračuje. Ke'd ho priťahujete do sedu za rúčky, spočiatku hlavička ete zapadá dozadu, ale keď už sedí, tak ju určite deží vzpriamene a tak to má byť. Keby vývoj nenpredoval je na mieste neurologické vyšetrenie.