Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Syn sa nepýta na WC

    , Autor: duncik1

    Dobrý deň pani doktorka. Chcela by som sa Vás opýtať, respektíve požiadať o radu. Mám tri a pol ročného syna, ktorý sa nechce pýtať na WC. Keď ho v priebehu dňa pošlem, tak sa vyciká, ale akonáhle ho nechám, aby išiel sám, tak sa pociká alebo aj pokaká. Skúšala som ho to spraviť aj niekoľkokrát, myslela som si, že mu to bude prekážať, ale jemu vôbec nevadí, že chodí pocikaný alebo pokakaný. Už som vymyslela aj metódu, že zakaždým, keď sa sám vypýta na WC, tak si nalepí nálepku dinosaura, lebo ich má rád, ale toto fungovalo tak dva dni aj to nie úplne na 100%. Malý ešte nechodí do škôlky, stresom vystavovaný nie je, stravuje sa riadne, pitný režim dodržiava... Neviem, čo a ako s ním ďalej, či ešte čakať, že sa niečo zmení, som z toho celkom zúfalá, lebo si myslím, že vek na to, aby chodil samostatne na WC, respektíve vedel sa vypýtať keď mu treba cikať alebo kakať, už má. Ešte jedna informácia - malý sa narodil predčasne, v 29 týždni, má viaceré zdravotné problémy, navštevujeme rôzne odborné ambulancie - kožnú, kardiologickú, očnú, ortopedickú, pneumologikú... Malý už je zdravotne na tom veľmi dobre, váhu má 20 kg a meria 110 cm, takže neviem, či mám pripisovať toto jeho "nechcenie na WC" ako oneskorený psychomotorický vývoj, alebo je proste len pohodlný. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Katarína

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie je ani opozdený ani pohodlný, jednoducho ešte nedozrel do štádia, kedy sa chce pýtať na toaletu, možno to dokonca robí aj schválne, keď vidí, že vám na tom záleží. Moja rada je: hlavne pred ním s inými ľuďmi ani členmi rodiny / ani otcom/ o tomto probléme nehovorte, veľmi dobre počúva a vie, že je v tej chvíli stredobodom pozornosti! Nehrešte ho , nesľubujte ale keď ste spolu sami motivujte ho: už je veľký, robí to a to ako veľkí a preto by sa mal aj pýtať. Dokonca operujte aj tým, že plienočky sú drahé a keby sa nemuseli kupovať, tak by mohol mať niečo iné. Hovorte mu , čo všetko robia veľké deti ale aj to, že už nekakakjú necikajú do plienky. Ale vždy, len keď ste sami. Za vypýtanie ho chváľte!veľmi!!!!!!!!! Všetci udia sa nakoniec naučia chodiť na toaletu, ani vaše dieťa nebude výnimkou.