Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • nezavapnene jadierka po 1. roku

    Dobry den,
    mam 13,5 mesacneho syna a stale nema zavapnene jadierka bedrovych klbov na oboch stranach (chodime na USG vysetrenia kazde 2 mesiace). klby su umiestnene spravne, viazanie nasiroko mi preto odporucane nebolo. Co sa tyka pohybu syn sa az od 12 mesiacov stavia na nozicky, chodi zatial len popri nabytku, kolenackuje vsak velmi rychlo. Berieme preto Vigantol kvapky 3x denne. Prosim o radu, o aky problem moze ist. Su potrebne nejake specialne vysetrenia? Alebo to suvisi s tym, ze syn tak neskoro zacina chodit a preto je zavapnovanie pomale? Zatial sme boli objednani len na odber krvi. Ziadne ine problemy syn nema, vazi 10kg, papa pekne, vyprazdnovanie je tiez v poriadku, je vesely, hravy, nevidim na nom ziadny problem. V rodine sa vyskytol jediny problem u manzelovej sestry, ktora mala klby nespravne umiestnene preto bola viazana nasiroko a nosila remence, ale zavapnenie bolo v poriadku.
    Za radu Vam vopred velmi pekne dakujem.
    S pozdravom,
    KM

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Problémy môžu byť na rôznej úrovni, alebo sa jedná len o lokálne oneskorenie vytvoenia jadierok a ak sa to bude odborníkom sledovať, nemalo by dôjsť ku komlikciám. Ak nemá iné príznaky nedostatku vitaminu D / mäkké záhlavie, nepriberanie a podobne/ tak je potrebné naozaj len pravidlené sledovanie ortopédom. Nakoniec ak by bolo podozrenie na nejaký závažný problém ortop=d sám by navrhol pomocné vyšetrenia.