Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Mapovitý jazyk

    Dobrý deň,
    moja 3-ročná dcérka má už neaký čas červené fľaky na jazyku, ako nám bolo povedané - má mapovitý jazyk. Boli sme u gastroenterologičky, ktorá skonštatovala to isté, keďže dcérka nemá žiadne problémy - nemá ho citlivý ani bolestivý a ani s vyprázdňovaním nemá problémy. Minulý týždeň sme absolvovali výter na plesne, ale výsledky sú negatívne. Bojím sa však, aby tieto škvrny na jazyku neboli predzvesťou neakých vážnejších ochorení (napr. žalúdka, alebo problémov s mandľami - nedávno sa nám v krátkom čase 2-krát zopakoval zápal mandlí). Existuje neaká liečba na mapovitý jazyk? Alebo aspoň neaké ďalšie vyšetrenia, ktoré by potvrdili, resp. vyvrátili neakévnútorné problémy? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa už bolo vyšetrené a žiadne ochorenie sa nenašlo. Mapovitý jazyk nie je ochorenie, býva prítomný aju úpne zdravých detí. Pravdepodobne je to aj prípad vášho dieťatka.