Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • pneumokoková meningitída

    Dobrý deň, chcela by som trochu povzbudenia, môj malý synovček (má 2 roky) leží v nemocnici s diagnózou pneumokoková meningitída. Prijali ho v stredu s veľkými horúčkami, v sobotu mu určili diagnózu a nasadili liečbu. Dnes mu konečne začalo klesať CRP (mal ho až 257, dnes 190) a chvíľku už pobudol aj v bdelosti. V bezvedomí nebol, iba stále spinkal a budil sa len aby skontroloval, či je tam mama. Lekári tvrdia, že to bude vporiadku, ale ja mám obavy po tom, čo som o tejto chorobe čítala. Bojím sa, že bude mať nejaké vážne trvalé následky. CT bolo v poriadku, krvný obraz tiež, až na pár znížených hodnôt a vysoké CRP. Môžete mi o tom napísať prosím viac? Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Moje odpovedemeškajú, pretože otázok je strašne veľa. Dúfam, že všetko dobre dopadlo. ochorenie je vyvolané invazívnym typom baktérie streptokokus pnemoniae, prichádza náhle, je veľmi záludné. spôsobí zápal mozgových blán, liečba je veľmi náročná, pretože tieto invazívne kmene baktérie sú odolné voči bežným antibiotikám. Najčastejšou komplikáciou bývajú poruchy sluchu. Aj po zvládnutí ochorenia je potrebná dlhodobá rekonvalescencia, veľa spánku, žiadna fyzická ale ani intelektuálna záťaž/ v jeho veku telka a podobne/, pravidelné kontroly, kľudový režim.ochrana pred ďalším ochorením, pobyt mimo kolektív.