Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • pavúk

    Dobrý deň pani doktorka,

    chcela by som sa spýtať na váš názor na pavúka(chodítko) pre deti. Je vhodné pre dieťa alebo nie?
    Náš synček bude mať 7 mesiacov, občas ho do pavúka dávame.
    ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Robíte veľmi zle!!! Pavúka ja osobne nedoporučujem pre zdravé deti vôbec. Po rozhovore s detským ortopédom sme sa zhodli na tom, že je možné ho použiť pre dieťatko okolo 11 mesiacov, ktoré je zdravé, lozí, samo stojí ale ešte nevie samo chodiť. Nemalo by tam byť dlhšie ako 20 minút. Postavovanie dieťaťa má svoj vývoj, ktorý je dôležitý pre ďalší život, hlavne zamedziť ochoreniam a bolestiam chrbtice. Najprv leží, potom sedí, potom lozí a nakoniec chodí po dvoch. Ak sa niektorá fáza preskočí, negatívne sa to prejaví neskôr.
    Okrem toho, boli popísané závažné úrazy detí v chodítku. Preto sú tieto pomôcky v niektorých krajinách dokonca zakázané.