Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,683 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • váha

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či váha môjho syna je v poriadku. Pôrodná váha 3100, teraz v treťom mesiaci mal 5570g. Je plne kojený. Teraz v treťom mesiaci pribral 650g , ale v druhom pribral až 1020g. Je to teraz v poriadku? Zdá sa mi teraz, že už tak moc nechce jesť, akokeby sa mu nechcelo ťahať. papá cca 20min., teraz po 10min sa odvracia. Inak je to spokojné, usmiate dieťa, má pravidelne stolicu aj dosť mokrých plienok. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Každé dieťatko priberá inak vzhľadom k inému dieťatku aj v rôznych etapách vývoja. Hmotnosť je celkom v poriadku, sledujte ďalej vývoj, hmotnosť a prejavy dieťatka. Pri nedostatočnom priberaní Vám iste poradí lekárka v poradni. Zatiaľ podľa toho ako stav popisujete je všetko v poriadku.

Podobné otázky

 • 5 ročný chlapec

  , Autor:

  Dobrý deň prajem, prosím Vás mám 5r chlapca a je voči mne dosť drzý, nerešpektuje ma, neposlúcha.. pritom je veľmi šikovný, len nemá žiadnu autoritu ku mne. 3r sme žili so svokrovcami a tí mi ju dosť podkopavali, ja som niečo zákazala ale oni ...dovolili a tak je to aj teraz keď tam prídem...ja poviem nie, nemôže a svokra, že ale veď môže čoby nemohol...
  Už neviem ako ďalej.. manžel je často preč, je s ním menej tak jeho posluchne síce nie hneď ale ...
  Ja neviem kde robím chybu, snažím sa byť v kľude a riešiť to s malým rozprávať sa s ním vysvetliť mu čo robí zle a čo nie, ale on sa mi len smeje..
  Ale nie vždy to ide kľudom potom vybuchnem a už je,, vojna,, :-/
  On má len svoje tv, hračky, bojovníkov... na ostatné má ,, čas,, snažím sa s ním aj trochu učiť ale keďže babka je TOP a ona povie v škole sa to naučí ...tak to potom aj doma počúvam :-(

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to problém dvojgeneračného súžitia: na jednej strane možno pomoc na druhej strane zasahovanie do výchovy nie vždy najšťastnejším spôsobom. Samozrejme rolu zohráva aj povaha a vek dieťatka, v určitých vekových obdobiach sú deti negativistické a na všetko odpovedia nie.
  Jediné riešenie vidím v rozhovore medzi vami manželom a jeho rodičmi, aby nezasahovali do výchovy, uvedomili si, že dieťa musí mať mantinely, niektoré veci musí poslúchnuť vo svojom vlastnom záujme.

 • Dieťa rozpráva veľmi hlasno

  , Autor: katasen

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom hlasného rozprávania našej dcéry. Má 2 roky 3 mesiace. Po 2. narodeninách sa veľmi rozrozprávala, všetko komentuje, dopĺňa básničky, snaží sa súvislo komunikovať. Problém je ale v tom, že veľmi pri tom kričí. Nenamáha si hlasivky, vyzerá to z jej strany prirodzene, ale som z nej po celom dni veľmi "ohučana". Keď sme v obchode alebo na ihrisku, tak ju je všade veľmi počuť a všetci ju počujú. Keď ju upozorním, tak dokáže stlmiť zvuk a na chvíľku rozprávať tichšie, ale potom zase kričí... Počuje dobre, stačí, že sa potichu bavíme s manželom a hneď začujeme, ako opakuje slova, ktoré zachytí, takže poruchou sluchu by to nemalo byť. Do jaslí nechodí, súrodenca zatiaľ nemá (ale je na ceste, čo si myslím, že ešte nemôže mať vplyv na hlasné rozprávanie). Bojím sa, že po príchode bábätka, to bude ešte horšie a bude ho stále budiť.... Prosím o zhodnotenie situácie, resp. radu, ako ju trošku stíšiť v jej prejave. Ďakujem Katka

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Zamerala by som sa v prvom rade na sluch. Nemusí celkom zle pčuť ale v tomto veku majú deti zväčšenú nosnú mandľu / spía s otvorenou pusou, chrápu/ ale sprievodným znakom môže byť aj porucha sluchu. Určite odporúčam vyšetrenie u otorhinolaryngológa.
  Na druhej strane dôvodom môže byť aj povaha, dieťa už v tomto veku môže prejavovať, že sa chce presadiť pred vetkými, byť stredobodom pozornosti, takže jednou z možností je upozorniť na seba hlasným prejavom. Ak vyetrenie ORL bude v poriadku, odporúčam len jemne upozorňovať, že ju predsa každý počuje a nemusí kričať, taktiež dať príklad, že vy sa s ockom a každým počujete, aj keď nekričíte.

 • Vaha 9 mes.dietata

  , Autor: Iva

  Dobry den p.doktorka.
  Je podla Vas normalne, ze dieta papa pekne, no pocas 6 tyz nepribralo a drzi si vahu 7810g?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Dieťa má priebežne priberať, hmotnostné prírastky sú rôzne, ale hmotnosť stúpa.
  To, že za šesť týždńov nepribralo môže mať tri príčiny:
  Zle ste si zapamätali predchádzajúcu hmotnosť
  Vážii ste sa na inej váhe
  Dieťa sa veľa pohybuje oproti obdobiu predchádzajúceho váženia, ale toto by nemala byť príčina úplného zastavenia zvyšovania hmtonosti. preto odporúčam dieťa po týždni znova prevážiť na tej istej váhe:

 • Vaha dietata

  , Autor: Katush

  Dobry den,
  Moj syn ma 9 mesiacov a od narodenia velmi malo pribera, aktualne ma len 6850g, vysku ma naopak "normalnu", 73cm. Narodil sa v termine s vahou 3350 a 52cm. Uz na pohlad je velmi stihly, ma velmi tenke nozicky aj rucicky. Do ukonceneho 6 mesiaca bol vylucne kojeny, potom som pridavala postupne prikrmy, teraz sme aktualne na 3 prikrmoch denne. Snazim sa donho "dostat" co najviac jedla, zje priblizne 100 -120 ml a viac odmieta. Mam si kvoli jeho vahe robit starosti pripadne ist na nejake vysetrenia?
  Od 8 mesiaca stvornozkuje, sam vsak este nesedi (len na patach). Mam ho nejako motivovat do sikmeho sedu?
  Je velmi bojazlivy a uzkostlivy, v novom prostredi potrebuje vzdy cas kym sa odvazi zoznamovat sa s prostredim. Od 8 mesiaca zacal byt aj dost placlivy, hoci pricina nie je zjavna (najedeny, prebaleny, vyspinkany). Myslite ze je namieste konzultacia napr s neurologom?
  Dakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Deti bývajú rôzne, aj hmotnosť býva rôzna podľa typu dieťatka. Kojené detičky všeobecne bývajú drobnejšie ako umelo živené. To, že ešte nesedí nie je príznak zaostávania v tomto veku. ZTi, že je bojazlivejší je normálny vývoj v tomto veku, dieťa sa bojí cudzích ľudí, je fixované na matku. Sledujte vývin a ak by ste mali akékoľvek pochybnosti, je na mieste v poradni to skonzultovať s lekárom.

 • Výška a váha

  , Autor: ivab

  Dobrý deň. Mám syna, ktorý bude mať o tri dni 19 mesiacov. Narodil sa akútnou sekciou v 37.t.t. s mierami 2530 g a 45 cm. Je to spokojný a šikovný chlapec. Okrem občasného soplíka a kašľa ešte nebol chorý. Ale trápi ma jeho výška a váha. Teraz má 8200 g a 75 cm.
  V 6 mesiacoch svoju váhu zdvojnásobil (6280g/61cm) a v roku strojnásobil (7540g/72cm). Po roku začal priberať velmi pomaličky. Od októbra do januára pribral 400 g, potom od februára do apríla 260 g. Teraz mu idú zúbky a papá veľmi málo, stále sa chce kojiť. Počas apríla nepribral vôbec. Jeho dvaja starší súrodenci sú tiež najmenší v triede. Ja meriam 160 cm, manžel 178 cm.
  Pani doktorka vraví, že budeme sledovať váhu aj hmotnosť. O tri mesiace máme prísť na preváženie. Vyšetrenia mu neboli robené žiadne. Len v roku krvný obraz. Mal zníženú hodnotu železa a bolo nám doporučené doplniť železo v strave. Kedže syn papá máličko, tak dopĺňame železo čučoriedkovým sirupom (výživový doplnok). Pani doktorka mi ešte doporučila obmedziť kojenie. Ale to nepomáha, aby zjedol viac inej stravy. Práve naopak. Rada by som ešte v kojení pokračovala.
  Je podľa Vás synova váha a výška v norme?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Chlapček je výškovo aj hmotnostne niší ako je norma pre daný vek. Nie je však potrebné robiť hneď závery, ako udávate aj staršie deti sú drobnejšie, faktom je, že vo veku medzi jedným a druhým rokom deti veľa nenarastú ani nepriberú. V každom prípade by som spravila základné vyšetrenia, včítane títnej žľazy a výšku a hmotnosť dieťatka podrobne sledovala každé dva až tri mesiace v priebehu jedného roka. Aj výsledky ukážu, či je to dostatočné alebo je hneď potrebné nejaké ďalšie konziliárne vyšetrenie / endokrinológ/,

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: