Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Odstup medzi Hexou a Prevenarom

    , Autor:

    Dobry den pani doktorka. S mojim detskym lekarom sme sa dohodli, ze budeme ockovat zvlast a nie naraz do obidvoch noziciek (na moju ziadost).. Mame za sebou Hexu (17.10.2017), Prevenar budeme ockovat tento tyzden cize zhruba 6-7 tyzdnov po prvom ocko (kvoli mojej chorobe-mala som zapal priedusiek).. Chcem sa spytat, kedy by som teraz teda mala dat zackovat znovu dalsiu davku Hexy a kedy potom Prevenar? Bude to v poriadku, ak nam tento tyzden daju prvy prevenar a o mesiac na to dalsiu Hexu? ... Dalsia otazka je, ze ak ma dieta v sebe nejaku infekciu, bacila, napriklad chripku atd a ockuje sa v inkubacnej dobe teda este nie je rozpoznatelna choroba, moze sa nieco zle stat? Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak nevieme o tom, že dieťa bolo v kon taktes infek čným ochorením, tak ani nevieme, že je vinkubačnej dobe / napr. kiahne/ a riadime sa aktuálnym zdraotným stavom dieťaťa / lekár dieťa pred očkovaním vyšetrí a rozhodne o tom, či je možné očkovať/.
    Po očkovaní pevenarom bude ďalšie očkovanie prevenarom o dva mesiace. Odstup od očkovania prevenarom k očkovaniu hexavakcínou nie je podstatný, dá sa to očkovať aj o týždeň, zväčša volím odstup 14 dní. Takže odporúčam hexavakcínu , druhú dávku zaočkovať najneskôr 1č dní po prevenare. Nie je žiaden dôvod na odstup od očkovania prevenarom predlžovať na jeden mesiac, nehovoriac o tom, že hexa mala byť druhou dávkou očkovaná už 17.12,