Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie v 6.roku

    , Autor: bleelka

    Dobry den pani dokorka, chcela by som sa s Vami poradit. Dcerka bude mat v oktobri 6 rokov. Caka nas teda ockovanie v 6.roku. Boli sme boli u detskej lekarky kvoli jej castemu cikaniu a niekolkotyzdnovym obcasnym bolestiam bruska. Tak som sa jej pri tej prilezitosti opytala aj na ockovanie, ci si to mam ustriehnut sama alebo posiela predvolania. Ona povdala ze kedze dcera je oktobrova, bude volana v septembri. Tak som jej povedala, ze by som sa rada vyhla sezone chorob a teda bud zaockovat este pred nastupom do kolektivu alebo az na jar. K tomu som jej povedala, ze od septembra ma zacat brat Isoprinosine a Imunor, kedze jej vysla znizena imunita na virusy. Tak povedala, ze urcite nebude ockovat pocas liecby, a teda aby sme to stihli este do konca augusta. Tak som sa jej spytala, ze by bolo fajn aby bola preliecena a posilnena imunita a ci by sme nemohli az na jar po ukonceni liecby na zlepsenie imunity, ked uz bude mat ale 6,5 roka. Opytala sa na poistovnu a ked som povedala, ze Dovera, tak povedala, ze jaj, ale tam je to strikntne, ze do 6 rokov musi byt zaockovana, ze inak jej vakcinu nepreplatia. Tak som sa pytala dalej na jej nazor, ze v rodine mam velmi vela autoimunitnych ochoreni (autoim.ochorenie stitnej zlazy mam ja, moja mama vitiligo, sesternica myasteniu gravis, brarancov syn celiakiu a cukrovku a sesternicina dcera cukrovku), ze ci jej to ockovanie nemoze spustit. A ona, ze to nevie zarucit. Ze prve 3 ockovania uz ma, ze toto je len preockovanie. A ja ze ano, len ci sa to nemoze v tele nejako kumulovat a sposobit problem az teraz. Na to mi nastastie povedala, ze ona nikoho do ockovania nenuti. No stale som na pochybach ci dat alebo nedat dcerku ockovat. Teraz je klop-klop nastastie bez soplov ako som ju na leto stihala zo skolky, ale akonahle je v skolke, tak uz dva roky ma kazdy mesiac 10 dni sopel ci kasel, potom dva tyzdne ok a zase a takto dookola sa tocime 2 roky. Preto som zasla na imunologiu a vysli jej tie hranicne vysledky na virusy, ze vsetko co ide okolo sa na nu nalepi. Potom som kontaktovala imunologicku a ta povedala, ze prave v case brania tych liekov by mala byt ockovana, ze tie lieky posilnuju imunitu. Dokonca som uz aj pocula, ze pri pre predispozicii na autoimun.ochorenie by sa nemala posilnovat imunita, ze to telo moze zabojovat proti niecomu telu vlastnemu este viac...Tak teda neviem co. Neviete ci by poistovna preplatila lekarke vakcinu, ak by to zdovodnila, ze ockovanie bolo odlozene zo zdravot. dovodov? Dat dcerku zaockovat ci nie? Bojim sa ockovat ale i neockovat. Myslim si ale ze uz je dost velka a pripadne ochorenie by uz zvladla. Alebo mam este ziadat geneticke tesy a test na uroven protilatok este pred ockovanim? Nechcem vyzerat ako paranoidna matka, ale naozaj moze mat predispoziciu na autoimun.ochorenia a kedze mi nik nezaruci, ze ockovanie to nespusti, tak sa chcem vyhnut riziku...ale aj vazna choroba to moze spustit...tak ako teda? Co radite? Teraz? Neskor? Nikdy? Ohladom ockovania si zistujem info uz 3 roky a stale neviem ako sa rozhodnut a som uz z toho naozaj nestastna... Dokonca ani lekari nie su v tom jednotni, tak ani neviem, na koho sa obratit. Prosim, poradte. Dakujem za rady a ospravedlnujem sa za dlhy prispevok.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Plne chápem vaše obavy , všetky sa o svoje deti bojíme a hlavne pri výskyte chorob v rodine sme opatrní. Faktom je , že medicína je veěmi zložitá, ludský organizmus nie celkom vo všetkom prebádaný, takže na mnohé otázky nie je možná jednoznačná odpoved. Hlavne na tú, či niekto v budúcnosti může dostat nejaké ochorenie a čo ho vyvolá.
    Fakty sú však jednoznačné: očkovanie, ktoré vás čaká je prit tetanu, čiernemu kašlu , záškrtu a detskej obrne. Všetky ochorenia sa stále vyskytujú a očkovanie pred nimi chráni/ konkrétne som mala v ambulancii prípad, že sa očkovanie proti čiernemu kašlu takto oddalovalo, kvůli ochoreniam, cestovaniu a pdobne, až dievčatko ten čierny kašel dostalo/. V tomto veku sa jedná o preočkovanie.e nie sú známe žiadne štúdie, že by po tomto očkovaní bol zvýšený výskyt alebo znamenalo spúštací mechanizmus autoimúnnych ochorení.
    Dalším faktom je, že užívanie isoprinosinu ani imunoru nie je kontraindkáciou, prekážkou očkovania.
    Dalším faktom je, že toto očkovanie sa teraz prevádza od piateho roka veku, takže v tomto čase je možné, vhodné aj správne dieřa zaočkovař. Takže ak je zdravá, nevidím důvod očkovanie odkladař.