Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,724 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Kašeľ

  , Autor: Veronika

  Dobrý deň, rada by som sa Vás spýtala , či máte skúsenosti s Mispulnikovym sirupom proti kašľu? Či je možné ho kombinovať s inými liekmi? Napríklad teraz syn užíva ventolin kôli dusivemu kašľu, ktorý my už prešiel do takého chraplaveho a rada by som mu dala niečo na ľahšie vykasliavanie. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Uvedený sirup vôbec nepoznám. ja by som pridala Prospan dávkovanie podľa veku.

Podobné otázky

 • Inhalovanie

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať , či môže 2 a pol mes. Dieťa inhalovat vincentku. Je trochu zahlienene, ráno trochu odkašle a keď spí na chrbáte občas chrape. Poprípade čo odporúčate ešte. ( Dr. ho popočúvala, dychanie má čisté, nasadila nasivin a mucosolvan) noštek nemá vôbec upchatý. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  V tomto veku a na ranné odkašlanie by som určite nepodávala mucosolvan!!!!Je určený na vlhký, hlienovitý kašeľ a ak kašeľ taký nie je, dieťatko tento liek dráždi na kašeľ.
  Ani inhalovať vincentku by som v tomto veku nedávala. Môžete zvlhčiť noštek libenarom alebo sterimarom baby. Okolie dieťatka zvlhčite, bd prestretím plachyta alebo froté osušky nad postieľku dieťatka alebo odparovaním vincentky v blízkosti dieťatka. Stačí zo širokej misy.

 • Dlhodobý vlhký kašeľ dcéra 4,5 roka

  , Autor:

  Dobrý deň prosím Vás chcem sa poradiť.dcerka má dlhodobý kašeľ vlhký asi 3mesiace. Sme pozorovaní a liečený na alergologii. Inhalujeme 3tyzdne flexotide máme aerius sirup -kasel stále rovnaký vlhký akoby chcela vykašľať hlien ale nevykasle ho.Máme výter z nosa a hrdla a mala má zlatého stafilokoka v hrdle -ale nieje tam zápal podľa pani dr. na ORL.
  Poprosila by som o názor keďže nám nič na ten kašeľ nezaberá už neviem ako ďalej. Mysle som že ten flexotide by ju mal zbaviť toho kašla ale zatiaľ nic.Ten kašeľ je iba cez deň v noci spí kľudne bez kašla.
  Ďakujem za názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Aj zdravé dieťa zakašle denne 10 až 30 krát a pokiaľ nemá iné príznaky ochorenie, je to jednoducho obranný reflex na odstránenie hlienov, ktoré sa jej tvoria, pretože pravdepodobne má alergiu na nejaké kvitnúce rastliny a teraz je toho naozaj veľa.
  Ak kašle len cez deň a v noci nie je potrebné myslieť aj na psychogénny kašeľ, to už musíte zhodnotiť vy, či v tejto zvláštnej dobe môže mať aj takéto problémy. Nenapísali ste totiž ako je dieťa staré, takže aj takéto problémy môžu byť v rôznom veku, od predškolského začínajúc

 • Nádcha a kašeľ

  , Autor: Lenka02

  Dobrý deň,pani doktorka.
  Dcérke(6,5 mesiaca) sa pred piatimi dňami začala nádcha,začala aj kašľať.Boli sme u lekárky,dýchanie bolo čisté,vraj je to len niečo vírusové.Nasadili sme Solmucol.Nekašle už často,skôr len vlhko vykašliava,akurat sa soplíky zmenili na bledožlté.Pani doktorka nasadila Pamycon kvapky.Chcela by som sa opýtať,chodiť s ňou v tomto čase von,alebo nie?Mam obavy skrz situácie,ktorá nastala.

  Ešte jedna otázka.Koľko tekutín, vrátane UM ,by malo prijať dieťa v tomto veku denne?Malá už má príkrmy (desiatu aj obed).Nechce piť vodu,a teraz ako má soplík niekedy štrajkuje aj pri mliečku.Bojìm sa,aby sa nedehydrovala.

  Ďakujem pekne za odpoveď a prajem pekný zvyšok dňa.

  S pozdravom

  LENKA

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak nemá teplotu a dodržíte všetky pravidlá tohto krízového stavu, tak samozrejme vonku treba chodiť, len ak idete výťahom, nezabudnite ho aspom minútu nechať otvorený a vetrať,, než do neho vstúpite.
  Dieťatku okrem príkrmov a mlieka môžete ponúknuť prevarenú, ochladenú vodu, nie žiadne čaje!!!!a má vypiť maximálne 180-200 ml za deň, ale nemusí toľko vypiť. Ponúknite, keď je smädné, napije sa. Neprelievajte!!!

 • Kašeľ

  , Autor:

  Dobrý deň,
  už vyše 2tyzdnov bojujeme so suchým kašľom. Syn má 5m,je plne kojeny. Najskôr sme dostali sinupret,ktorý mi ťažko horko vypil, ale aj z ktorého vracal. Vymenili sme to za mucosolvan a stoptusin. Dostali sme k tomu na predpis fenistil. Avšak, ani po týždni užívania,mu ten kašeľ nepresta. A dosť často vracia. Kašle(suchý kašeľ) v hlavne v noci, sem tam cez den. Používame dottera oleje a aj zvlhčovače vzduchu na noc. Chudatko,mám pocit,že má celý žalúdok rozhádzané z toho už.
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  Prajem ešte pekný zvyšok dňa.
  Barbora

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite na takýto kašeľ nie je vhodný mucoslovan ani sinupret. Dobrý je stoptussin ale sirup 3 x 1,25 ml a fenistil. Určite žiadne voľavé oleje!!!!!!!!!!!!!!Stačí k postieľke vlhký froté ručník, aby sa vzduch zvlhčil ale nemusí byť úplne presiaknutý vlhkosťou.
  Niekedy je vhodné dať na hrudníček obklad fitobalm alebo pulmex.

 • Inhalacia Nacl

  , Autor:

  Dakujem za vasu odpoved.. Vysiel nam zubok.. Kasel po inhalacii fyziologickeho roztoku ustal.. Bravcovu mast sme mali letnej teploty po vybrati z chladničky...

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: