Pediatrička radí: Strach zo samostatnej chôdze
Deti majú veľa štvornožkovať, aby si spevnili chrbtové a brušné svaly. A keď sa sami odvážia na stoj v priestore a následne na prvé kroky, vtedy sú na to pripravené. Len jej dajte čas a neponúkajte jej vaše ruky – škodíte svojmu chrbtu a ona to nepotrebuje. Keď bude jej chrbát dosť silný na samostatnú chôdzu, odváži sa k nej.
Vaša otázka:
Dobrý deň, naša dcérka má 13 mesiacov a bojí sa chodiť samostatne. Keď ju držíme za rúčky, kráča bez problémov, ale keď ju pustíme, urobí len pár krokov a potom sa zastaví a hľadá naše ruky, aby sa mohla držať. Občas sa pokúsi postaviť sama, ale akoby stratila odvahu. Je to normálne, že sa bojí samostatnej chôdze? Ako jej môžeme pomôcť prekonať tento strach?
Strach zo samostatnej chôdze
Na otázku odpovedá MUDr. Katarína Legrand, pediatrička, alias OkiDoki
Vo vašom prípade je dôležité si uvedomiť, že predovšetkým s ňou netreba chodiť za ruky. Deti majú veľa štvornožkovať, aby si spevnili chrbtové a brušné svaly. A keď sa sami odvážia na stoj v priestore a následne na prvé kroky, vtedy sú na to pripravené. Samostatná chôdza má prísť do 18. mesiaca. Okolo prvého roka sa deti pokúšajú stáť a ešte vôbec nemusia skúšať prvé kroky. Tiež by som odporučila, aby ste jej nepomáhali. Nech chodí len tam, kde sa cíti komfortne a keď má na to odvahu. Doma sa snažte, aby bol priestor bezpečný, aby neboli príliš ostré rohy nábytku, aby mala priestor padať a padať relatívne bezpečne. Deti sa musia naučiť aj padať, lebo to tiež prispieva k ich istote pri samostatnej chôdzi – že vedia, ako spadnúť.
Je dôležité sledovať, či štvornožkuje. Ak štvornožkuje a štvornožkuje veľa, to je veľmi dôležité a zásadné. Taktiež je dôležité, akým spôsobom sa dvíha k opore – malo by to byť tzv. cez rytiera, čiže cez nástup na jednu nohu na kolene, a mala by to vedieť cez obe nohy. Preto z môjho pohľadu, nič nemusíte robiť. Len jej dajte čas a neponúkajte jej vaše ruky – škodíte svojmu chrbtu a ona to nepotrebuje. Keď bude jej chrbát dosť silný na samostatnú chôdzu, odváži sa k nej. Nemáte sa s chôdzou kam ponáhľať. Do 18 mesiacov je stále norma na prvé kroky. A ona ich už urobila, len mala možno nejakú zlú skúsenosť, tak je teraz opatrná. Netreba na ňu robiť tlak, len jej ponúkať bezpečné prostredie na voľný pohyb a dôverovať jej, že ona si to svoje tempo určí a určí si ho veľmi správne.
S pozdravom,
doki Katka
UŽ CHODÍ! Prvé kroky dieťaťa prídu v pravý čas
Pediatrička MUDr. Katarína Legrand je spolupracovníčkou Klubu MAMA a ja v rámci Pediatrickej poradne. Registrované členky jej môžu klásť otázky na našom webe. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. PORAĎTE SA TU.