Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • chrapcanie

    dobry den mam 8 dnoveho syna a zacalo u neho take chrapcanie ako keby mal nieco na plucach stale to pocut pri dychani,ale sopliky nema ani nekasle a ani teplotu nema,tak neviem ci mam stym zajst k lekarovi alebo to je normalne u novorodencov dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môže to mať dve príčiny. Existuje niečo, čo sa volá vrodený laryngeálny stridor, v takom príade zväčša stav skonzultujem s odborníkom ORL. Oveľa častejšou príčinou je však chrapčanie, ktoré môžeme považovať za fyzikálny jav. Dieťatku sa tvoria hlieny, soplíky, ktoré hlavne v týchto horúčavách chránia sliznicu nosa. Ak vyschnú v nose, tak potom pri prúdenie vzduchu v horných dýchacích cestách suchý, väzký hlien vlaje, hýbe sa vyludzuje zvuk, ktorý sa v trubici šíri a zosilňuje. Nie je to ochorenie a nie je to z pľúc, do hrudníka sa to len prenáša. Stačí kvpnúť do nošteka dieťatku liebenar, fyziologický roztok, aby sa zvlhčila sliznica a nad postielku dať vlhkú plachtu albo ručník, aby sa zvlhčilo prostredi.