Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Chrápanie u bábätiek, mykanie hlávkou, otáčanie sa

    , Autor: henka

    Dobrý deń,rada by som sa Vás opýtala na niekoľko otázok, ktoré ma znepokojujú. Mám takmer 6 mesačného synčeka a od narodenia chrápe keď spinka, naša doktorka nám povedala, že to bude v poriadku, že do roka sa to upraví, ale mne sa zdá, že to má ešte horšie, boli sme aj na URL vyšetrenie a tam bolo všetko v poriadku. Čo to vlastne spôsobuje a môžem byť pokojná? Moja druhá otázka sa týka toho, že malý hocikedy začne mykať hlávkou z jednej strany do druhej a nezastaví sa ani keď mu priložím ruky k hlávke, zápal uška nemá-to si myslela naša pediatrička, je to v poriadku? A tretia otázka sa týka jeho motorického vývoja. Už sa takmer sám otočil na bruško, len trošku som mu postrčila zadoček aj za hračkami sa naťahoval no už druhý týžden ak ho chcem otočiť napne nohy a skrčí ich tak, že nie je možné ho otočiť. Keď sa nám to nasilu podarí tak vôbec nechce byť na brušku a robí lietadielko a plače, predtým sa už aj ťahal za hračkami.
    Môžete mi prosím poradiť ohľadom týchto vecí? Je to normálne? Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ak je na ORLL všetko v poriadku, chrápanie je pravdepodobne spôsobené zaschnutým soplíkom v horných dýchacích cestách. Stačí zvlhčiť nosovú slznicu libenarom alebo sterimarom a zvlhčiť aj okolie dieťatka / vlhká plachta pri postieľke/. Na druhé dve otázky odpovedať neviem. Môže to byť prechodná zmena, ale ak by sa nezačal pretáčať alebo stále trvali uvedené tiky hlavičkou odporúčam poradiť sa s vašim lekárom čo najskôr, eventuálne aj spraviť neurologické konzílium. Na diaľku to neviem lepšie posúdiť.