Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • atopicky ekzem-Protopic,Zyrtec

    Dobry den,
    syn (5r.) ma stanovenu diagnozu-atopicky ekzem. Od 2.roku veku sa zacal liecit liekom PROTOPIC, ktory by mal byt nehormonalnou liecbou na baze mliecnej kyseliny. Plus dlhodobo (uz cca 2,5roka) berie ZYRTEC. Prosim o vas nazor na horeuvedenu masticku, ktora mu zazracne pomaha a po natreti sa fliaciky na kozi vzdy do 2-3dni stratia.Je mi podozrive, ako masticka uzasne ucinkuje a preto sa pytam, ci nie je skodliva v inej oblasti alebo inak nezatazuje organizmus. A tiez o nazor na dlhodobe uzivanie horeuvedenych kvapiek a do akeho veku alebo ako dlhodobo sa tieto maju uzivat.
    Dakujem velmi pekne za odpoved
    Janka Galikova a Matusko

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zyrtec sa môže užívať dlhdobo, nepoznám žiadne práce, ktoré by hovorili o negatívnych účinkoch jeho dlhodobého užívania. Konkrétne masť protopic nepooznám ale ak je akooudávatezaložená na jednom percente kysleiny mliečnej v nejakom základe, jej dlhodobé aplikovanie na kožu nemôže mať žiadne nežiadúce účinky.